Všeobecné otázky o Mezinárodní kosmické stanici

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Všeobecné otázky o Mezinárodní kosmické stanici

Příspěvek od Tano »

Nechtěl jsem tady vytvářet zbytečně nové téma, ale nějak jsem neměl kam tuto otáku vložit, tak jsem ho založil. Původně jsem chtěl otestovat poslání soukromé zprávy Dugimu, ale pak jsem si řekl, že by to zajímalo i ostatní.

Dugi, ty jsi nedávno psal, že bude v blízké době (pokud budou příhodné podmínky) možno sledovat dalekohledem "něco" co poletí k ISS, ale ja hlava děravá zapoměl, jestli jsi myslel zásobovací loď Progress, co odletá zítra, nebo jestli jsi myslel raketoplán příští týden.

V odpočítavadle na hlavní straně je, že Progres bude zítra startovat, ale když jsem na něj ťukl, tak mě to hodilo na "Expedice 25" a tam jsem se přesně nedočetl, jestli zítra něco startuje.

Rád bych se na tu souběžně letící tečku s ISS mrknul :-) Od čtvrtka už zase začíná ISS přelétat nad ČR. Nad Ostravou bude mít svítivost -1,9, to by snad už vidět být mohlo.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od Dugi »

Ta zpráva, kde jsem psal o souběžném letu ISS s jiným objektem se týkal raketoplánu, takže zatím můžeš být v klidu. ;) Až ta situace přijde, určitě o ní napíšu.
Co se Progressu týče tak tam je situace trochu mlhavější. Když jsem zakládal odpočítávadlo tak tam bylo uvedeno, že má startovat 27.10. Termín startu se přiblížil, ale zatím je ticho po pěšině a to se mi nechce líbit. Většinou se o přípravách na start přidávají informace. Tím ale neříkám, že Progress zítra nepoletí, jen jsem trochu zmatený.
Jinak zářivost -1,9 už je slušná a stanice by rozhodně měla být vidět. :palec nahoru:

P.S. Pokud Ti to nevadí, tak jsem tohle vlákno přesunul do sekce ISS, kam se tématicky hodí. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od Tommy »

Pardon, že se vám do toho míchám, ale napadlo mě v souvislostí s tou zářivostí, jestli bych neměl posunout tu hranici u fce přeletů ISS na Obsahu z -2.5 na 2.0? :Drbe se na hlavě:
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od Dugi »

Což o to, mně je to vcelku jedno, původně to mělo být tak, že se ukáží jen ty opravdu pěkné a výrazné přelety. Ale ani -2,0 není zanedbatlená hodnota. Záleží na ostatních, jaký na to mají názor. Já budu souhlasit s oběma variantami, takže je to na vás ;) .
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od Tano »

Dugi: Původně jsem uvažoval, jestli se tě mám zeptat někde , kde se píše o raketoplánu, nebo o Progressu, ale k ISS mě to nějak vůbec nenapadlo přidat :-)

Takže si počkáme na souběžný let ISS s raketoplánem. Díval jsem se, že na 2-3.11 je svítivost ISS nad ČR -3,6, tak snad nám to výjde. Jen ty časy mi příjdou nějak brzo (kolem 17 hodin) to po přesunu času (od neděle) o hodinu zpět bude ještě docela světlo, tak to pak nevím, jestli ten raketoplán uvidíme. No necháme se překvapit. Bylo by to super.

Tommy: No poravně řečeno, pokud je svítivost slabší než -3, tak ani nevylézám z okna :) Ale jinak upravit to můžeš, okem to viditelné bude. ;)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od Dugi »

Nejslabší přelet, který jsem kdy viděl, byl -1,3, ale to už bylo opravdu hodně slabé.
Důležité je, že dny se teď poměrně rychle zkracují. Navíc díky posunu na zimní čas budou první přelety až po "současné" osmnácté hodině, tedy po sedmnácté zimního času a to už bude dost tma. ;) Jinak by se neuváděla tak velká svítivost. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od Tano »

Jo, vlastně jo, to bude ten časový posun, kdy bude dříve tma, tak to je dobře. Ja si to nějak spletl :)
Uživatelský avatar
digiart
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 261
Reputace: 2
Bydliště: Na severu
Registrován: 21.9.2010 1:49
Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od digiart »

No podle heavens-above.com by asi nejlepší viditelnost měla být 3.11 -3.6 17:33:30 10 WSW 17:36:27 79 SSE 17:38:24.
Obrázek
Obrázek

A toto mi ukazuje Heavensat:
Obrázek
Nejenže je vesmír podivnější než si myslíme, je dokonce podivnější, než si dokážeme představit.

"JOHN BURDON SANDERSON HALDANE"
michalkolesa
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od michalkolesa »

Když se dříve létalo k ISS 2 dny, jak kosmonauti ty dvy dny v těsném Sojuzu třeba jedli a chodili na záchod a spali ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Všeobecné otázky

Příspěvek od Dugi »

Všechno se odehrávalo v kulovité orbitální sekci. Tam byla umístěna malá chemická toaleta a všechno potřebné pro jídlo a spaní.
Moc pohodlné to určitě nebylo. Říká se, že když se otevřely poklopy mezi ISS a Sojuzem, tak astronauti na stanici ucítili "specifický odér" :lol: .
Proto se už posádky těší na rychlý profil letu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“