Stanice Elysium

Název mluví za vše
mochr91
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 52
Reputace: 14
Registrován: 14.1.2019 12:22
Stanice Elysium

Příspěvek od mochr91 »

Ahoj,
jako velký fanda Sci-fi filmů, literatury, SpaceX a nových technologií by mě zajímalo pár věcí.
Film Elysium sem viděl už dávno, ale určitě si pamatujete na kruhovou vesmírnou stanici, která vypadá úžasně.



Určitě nejsem jediný, koho zajímá, jestli by bylo reálný v roce 2154 toto postavit. Hledal jsem na netu podrobnosti a co jsem našel tak:
průměr stanice: 60km
šířka: 2km
rotace pro udržení umělé gravitace: 6minut
vzdálenost od zemského povrchu: 6500km

informace se někdy liší ale z tohoto zdroje se zdají nejpřesnější ( http://blog.wolframalpha.com/2013/08/16/elysium/ )

Zabývají se tam i výrobou z oceli, což je téměř nemožné a podobně.
vynechme náklady na výrobu a transport do vesmíru.

Je reálné aby stanice takto fungovala? rotace, udržení na oběžné dráze? není to moc daleko 6500km, když ISS je kolem 400km?

další věc co mě zaujala je, že prstenec je zevnitř otevřen. atmosféra by pravděpodobně unikla, nebo ji rotace udrží ?

Několik moc pěkných obrázů: https://www.artstation.com/artwork/Aekmz
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od Dugi »

Ahoj, vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. Otázka možnosti realizace čehokoliv v horizontu delším než 25 let přestává být možná. Za ty roky se může stát takové množství věcí, že do hry vstupuje ohromné množství neznámých. Co je dál než 25 let tak příliš nemá smysl řešit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od Edemski »

Jestliže tam bude gravitace 1G, čili jako na Zemi, tak to tu atmosféru udrží, spíše se obávám tlaku ;-)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od Pospíšil »

Edemski píše:Jestliže tam bude gravitace 1G, čili jako na Zemi, tak to tu atmosféru udrží, spíše se obávám tlaku ;-)
A co bude tu volnou atmosféru nutit rotovat spolu s otevřeným prstencem, aby na ni působila odstředivá síla 1g?
Jak se bude do prostoru mizející atmosféra doplňovat a udržovat na správném tlaku?
Jak/čím by byli obyvatelé takového otevřeného prstence chráněni před dopadajícím kosmickým zářením a meteority?
atd atd

Tato sci-fi zůstane na plátnech kin, kde to dobře vypadá, ale realizovat nepůjde.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
trotlique
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od trotlique »

Tech vedeckotechnickych absurdnosti je tam vice, o politicko - spolecenskych nebudu mluvit, jedina sympaticka postava tam byla ministryne obrany, Jodie Foster. Jinak, na takove tema mame zde vlakno Nelogicnosti ve scifi filmech http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... sti#p97461 , zalozil ho jisty velmi agilni kamarad Hulvath.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od Dugi »

A právě mi došla trpělivost. Větev sis podříznul sám. Končíš.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od Wopat »

Dugi píše:A právě mi došla trpělivost. Větev sis podříznul sám. Končíš.
:palec nahoru:

Vítám nováčka :) Nejsem žádný odborník ani na sci-fi, ani na kosmonautiku, ale ta stanice se mi taky moc líbí a ve filmu (který už se mi tak nelíbí) mě nadchla. Proto bych se vyjádřil.
mochr91 píše:Je reálné aby stanice takto fungovala?
Jak fungovala? Asi musíš trochu zúžit otázku. Na oběžné dráze se to určitě bez problémů udrží. V takové výšce ji už zemská atmosféra nijak významně nebrzdí a další rušivé negravitační vlivy jsou při hmotnosti stanice zanedbatelné.
mochr91 píše:není to moc daleko 6500km, když ISS je kolem 400km?
Záleží. Výška oběžné dráhy odpovídá specifickým požadavkům, které se u každé družice liší. U ISS je to kvůli bezpečí kosmonautů, které na nízké oběžné dráze chrání magnetické pole Země, a dále kvůli jednoduchosti dopravy osob a nákladu. Pokud si ale specifikuješ, že chceš stanici ve výšce 6500 km a máš pro to dobré důvody, tak proč ne? Pokud by lidstvo takovou stanici postavilo, už asi nebude mít problém s dopravou nahoru a dolů na tak velkou vzdálenost. Nebo třeba v té vzdálené budoucnosti je nízká oběžná dráha tak zaneřáděná odpadem, že se tam nic takového postavit nedá. Důvodů se dá asi najít spousta.
mochr91 píše:další věc co mě zaujala je, že prstenec je zevnitř otevřen. atmosféra by pravděpodobně unikla, nebo ji rotace udrží ?
Rotace atmosféru neudrží, ale mám dojem, že je tam nějaké tradiční sci-fi silové pole.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od Meybe »

Dugi píše:A právě mi došla trpělivost. Větev sis podříznul sám. Končíš.
:palec nahoru:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
mochr91
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 52
Reputace: 14
Registrován: 14.1.2019 12:22
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od mochr91 »

Díky za uvítání a odpovědi.
Fungování je myšleno tak, jestli se udrží na oběžné dráze. Tady je v tom asi jasno, že ANO. 4500km nic není, družice GPS jsou kolem 20 000km, GLONASS 19 000km, satelity Astra mezi 30 000 a 40 000km. asi mě na první dojem nepadlo jak je vesmír obrovský :-D
Pokud by lidstvo takovou stanici postavilo, už asi nebude mít problém s dopravou nahoru a dolů na tak velkou vzdálenost. Nebo třeba v té vzdálené budoucnosti je nízká oběžná dráha tak zaneřáděná odpadem, že se tam nic takového postavit nedá.
to zní rozumně, pár článků se tím zabývalo a na nízké oběžné dráze je už teď slušnej bordel, natož za 100 let.
"ve filmu" - jim cesta trvala okolo 20minut, což je cca 20 000km/h, podobnou rychlostí lítá Falcon, takže to je celkem reálné, i když těžko představitelné když 20 minut jedu do práce 20km :D.

Atmosféra v prstenci
na tom se asi shodneme že je to scifi (prozatím), silové pole by bylo ideální aby odráželo i smetí.

Ano je to velmi vzdálená budoucnost, ale jako technika (konstruktér, 3D grafika) mě to prostě nedalo :)
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Stanice Elysium

Příspěvek od Alchymista »

Doba cesty je nezmyselná/nesprávna. Obežná doba vo výške 6500km je okolo štyroch hodín, takže najkratšía prechodová dráha (hohmanova polelipsa) je okolo dvoch hodín.
Iná možnosť (neeliptické dráhy) je neskutočne energeticky náročná ako pri štarte, tak hlavne pri priblížení k cieľu.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“