Falcon Heavy

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od petrsida »

ale odmietanie FH adaptácií považujem osobne za krok vedľa

když ona ta adaptace by byla projekčně i konstrukčně stejně náročná, jako stavba nové rakety

boostry jsou fajn věc, je ale obrovsky rozdíl připravovat na příští start jeden velký stupeň a znovupoužitelnou loď, než 5 malých stupňů, znovuvyrobený druhý stupeň a náklad spolu s krytem ……

změna BFR takhle pozdě … otázka je, co je pozdě, pokud to je vše na rýsovacích prknech a prověřují se různé varianty, z nichž jedna se ukáže jako rychleji realizovatelná a po důkladném přepočítání i konstrukčně a váhově lepší, tak je ta změna naopak včas
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Squierik »

No len mne sa naskytá otázka, k čomu by im ten Falcon SuperHeavy bol. Celá SpaceX je predsa založená na 1 cieli a to je kolonizácia marsu. A ani Falcon Heavy ani SuperHeavy nie je schopný toho, aby kopa ľudí cestovala na Mars a následne sa aj vrátili na Zem.
Na komerčné používanie im F9 a FH bohate stačí. A asi nemožno očakávať, že budú vyvíjať raketu, ktorej let ťažko niekomu predajú.
A raz niekto múdry na nejakej prednáške povedal, že vyvíjať úplne nový systém na zelenej lúke je mnohokrát jednoduchšie ako vytvárať modifikovanú verziu založenú na stávajúcom hardware (s cieľom ušetriť). Ja nie som odborník a neviem posúdiť, či tomu tak je ale úplne prekvapený by som nebol. V mojej praxi tak isto radšej vytváram veci od nuly ako upravujem iné, hotové.
BlackSheepOI2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 1
Registrován: 22.2.2017 8:42
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od BlackSheepOI2 »

"když ona ta adaptace by byla projekčně i konstrukčně stejně náročná"

"vyvíjať úplne nový systém na zelenej lúke je mnohokrát jednoduchšie ako vytvárať modifikovanú verziu založenú na stávajúcom hardware (s cieľom ušetriť)"

Tak práve na tom je postavený celý BFR - všetci veria, že bude super lacný na používanie a jeho vývoj bude takmer zadara. A čo štartovacie komplexy a pristávacie plochy?
Myslíte si, že bude možné použiť to čo je pripravené pre Falcon prip. FH? Je to veľmi zjednodušené tvrdenie a jeho dosah sa ťažko dokazuje. Ale skôr sa prikláňam k názoru, že sú nesprávne...

A práve veľkosť je problémom súčasných rakiet, takže tvrdenie " A ani Falcon Heavy ani SuperHeavy nie je schopný toho, aby kopa ľudí cestovala na Mars a následne sa aj vrátili na Zem" by som znova nepovažoval za potvrdenie toho, že potrebujem nutne BFR namiesto FH -Extended.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od petrsida »

promiň, ale trochu mi to připomíná umanutost

tu rampu bys pro Falcon SH musel novou postavit taky, současné by použít nešly

takže znovu, v čem je lepší překopávat za draho FH přičemž bys musel vyřešit:
novou rampu - současné nejdou použít ani modifikovat
erektor - opět, současný nejde použít
nový druhý stupeň - současný nemá dostatečnou pevnost

abys nakonec dostal skládanku, kde:
nepůjde znovupoužít druhý stupeň
budeš muset řešit logistiku 5 malých stupňů
nebudeš mít nahoře dostatečně velkou loď

není jednodušší to postavit na míru - jeden stupeň a jedna loď místo druhého stupně, plně znovupoužitelné?

dám ruku do ohně za to, že jo, těch několik tisíc zaměstnanců spacex není hloupých, určitě si to na začátku celé spočítali, nemyslíš?


radoslav: přesně tak to vidím
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od laik »

Především někde někdo, kdo tomu rozumí, vysvětloval, že to nefunguje tak, že sešroubujeme osm falconů a máme osmkrát silnou raketu, deset a máme desetkrát apod.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Samo »

BlackSheepOI2 píše: Tak práve na tom je postavený celý BFR - všetci veria, že bude super lacný na používanie a jeho vývoj bude takmer zadara. A čo štartovacie komplexy a pristávacie plochy?
Myslíte si, že bude možné použiť to čo je pripravené pre Falcon prip. FH? Je to veľmi zjednodušené tvrdenie a jeho dosah sa ťažko dokazuje. Ale skôr sa prikláňam k názoru, že sú nesprávne...

A práve veľkosť je problémom súčasných rakiet, takže tvrdenie " A ani Falcon Heavy ani SuperHeavy nie je schopný toho, aby kopa ľudí cestovala na Mars a následne sa aj vrátili na Zem" by som znova nepovažoval za potvrdenie toho, že potrebujem nutne BFR namiesto FH -Extended.
Kto sú tí všetci čo veria že vývoj BFR aka SuperHeavy Starship bude lacný? Áno do istej miery je vývoj "single stick" teda jednoduchej rakety bez pomocných stupňov jednoduchší a lacnejší ako prerábka existujúcej a fungujúcej. Rampy a pristávacie plochy sú v porovnaní k vývoju lacná záležitosť, no aj tak načo mať systém ktorý je zbytočne komplikovaný. SuperHeavy-Starship je priamo stavaný na lety k Marsu, Mesiacu či ďalej pri FH sa s tým od začiatku nerátalo FH je na iný účel a je stále príliš malý a moc komplikovaný na pravidelné lety veľkým nákladom mimo gravitačného vplyvu Zeme.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
BlackSheepOI2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 1
Registrován: 22.2.2017 8:42
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od BlackSheepOI2 »

V tom ako to popisujete máte pravdu. Ja som však priamo neuvažoval o FH s 8smimi boostrami.
Problem FH je druhý stupeň. Takže stačila by jeho modifikácia.

Modifikácia stage pre FH nebola až tak tragicky komplikovaná. A nemyslím si, že to nemajú zrátane. Skôr by som problém videl v predstavení niečoho a potom prestup k existujúcemu. FH je jedna z najvýkonnejších rakiet súčastnosti, takže nemyslím si, že by nestačila na väčšinu nákladov.
Istota, že BFR poletí a splní očakávania je príliš veľká u všetkých fanúšikov, ale podotknem jednu vec. Bude to mastodont medzi raketami súčastnosti. S víziou znovupoužitia vyrastá otázka, koľko kusov hardware sa podľa vás vyrobí? t.j. aká bude jednotková cena za HW? A čo potom s výrobnými kapacitami, ľudmi?

Znovupoužiteľnosť je dvojsečná zbraň v dnešnej dobe. A myslieť si že BFR bude ako treba 100 na 10 rokov dopredu sa mi zdá príliš optimistické ...
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od milantos »

Myslím, že v současné době mluvit o kolonizaci Marsu je naprosto mimo realitu. Těch problémů, zatím neřešených, je před námi zatím kupa. Takže nejde o Starship jako loď na cestu/kolonizaci Marsu. Teď jde o to , dostat na nízkou dráhu tisíce starlinků - a pokud možno hodně lacino.Takže vývoj a nějaké pokrokové metody a materiály půjdou zatím stranou. Je potřeba hrubou silou vypustit tisíce satelitů. A rychle. Pokud se to nepovede tak "kolonizaci" můžeme odsunout ...
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od todtv »

Vždyť už padlo číslo odhadovaných nákladů na SH/SS - tuším bylo 5-10(12) miliard USD. Myslím, že ho zmínil i EM, ale nebudu to teď hledat.
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od jregent »

todtv píše:Vždyť už padlo číslo odhadovaných nákladů na SH/SS - tuším bylo 5-10(12) miliard USD.
Ano okolo 10.
Automatickou zjednodušenou cargo SH/SS by mohl Elon ufinancovat,
Na pilotovanou s podporou života na měsíce a všemožnými certifikacemi potřebuje investory.
Proto nejbliší cíl je , IMHO, Starlink , to může přitáhnout váhající investory.
Proto ten spěch?
Bez Starlinku se na Mars nedostane.

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“