BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX

Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvekod Peter » 10 pro 2018, 14:09

RiMr píše:Todtv - co je to to "pušování" a "focus"?

Asi EN vyraz pro "tlacit" (vyvijet tlak) a "zmena zamereni vyvoje"...

Taky bych uvital ceske/slovenske vyrazivo.
Peter
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod Wopat » 10 pro 2018, 17:25

Peter píše:

Souhlas. Tohle mi rve uši/oči a nechápu důvod, proč lidé tyhle obludnosti používají. Nic proti todtv. A to mám angličtinu moc rád a mám z ní titul. Ale možná právě proto oceňuji krásu českého i slovenského jazyka a nehodlám je deformovat. Aneb jak by řekl vai777 jeden ze svých oblíbených citátů: "Češi mají k dispozici stradivárky a hrají na ně jako šumaři." Omlouvám se za OT.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Wopat
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod petrsida » 10 pro 2018, 18:30

Wopat píše:
Peter píše:

Souhlas. Tohle mi rve uši/oči a nechápu důvod, proč lidé tyhle obludnosti používají. Nic proti todtv. A to mám angličtinu moc rád a mám z ní titul. Ale možná právě proto oceňuji krásu českého i slovenského jazyka a nehodlám je deformovat. Aneb jak by řekl vai777 jeden ze svých oblíbených citátů: "Češi mají k dispozici stradivárky a hrají na ně jako šumaři." Omlouvám se za OT.

ono ti to ty uši rve hlavně proto, že anglicky umíš, u frázových sloves je význam spojený s předložkou, takže v originále patrně push to a focus on a zkus to tam nacpat v češtině - "fokusovat on" a "pušovat to" by už moc in neznělo :P

a tak se to hezky vynechává a vzniká z toho tahle nic neříkající slovní vycpávka s nulovou informační hodnotou

aneb chceme být "in" a nakonec skončíme tak, že všichni okolo vidí že pořádně neovládám ani jeden z obou jazyků, asi jako když se píše "my by jsme", to se taky královsky bavím

pro Todtv: neber to prosím jako kritiku, ale jako radu, nikdo tady nechce druhé deklasovat

mě vedle jazyka například vadí i to, že se ve vlákně k reálně stavěné raketě najednou objeví skoro stránkový text dojmů, co si myslíš že by bylo fajn

proti tomu nic, ale u reálně stavěné rakety je už docela dost informací a ty dojmy by se přece jenom měli zakládat primárně na nich, nemělo by to být o tom, co si myslím, že by bylo fajn bez vztahu k realitě

když to navíc napíšeš stylem obecného rozhovoru bez interpunkce a se skákáním mezi myšlenkami, tak se to skoro nedá číst (rozuměj, čtenář se v tom ztratí, poučený čtenář vidí rozpor se známými informacemi, v obou případech to nedočte)

zkus víc pracovat s informacemi a formulovat myšlenky srozumitelně, nejlepší způsob je dát si pokaždé za úkol napsanou informaci zkrátit na polovinu, vždy to jde a pro srozumitelnost je to jenom ku prospěchu

proto mají abstrakty článků omezenou velikost

mnoho zdaru

Petr
Naposledy upravil petrsida dne 10 pro 2018, 21:15, celkově upraveno 1
petrsida
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod RiMr » 10 pro 2018, 18:49

OK, omlouvám se za spuštění tak rozsáhlého OT, chtěl jsem jen lehce přimět pisatele "pušování" k jemnému chycení se za nos :)

(Petře, asi si oprav to "myslÝš", v daném kontextu je to tento... :) )
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod laik » 10 pro 2018, 18:59

petrsida píše:...aneb chceme být "in" a nakonec skončíme tak, že všichni okolo vidí že pořádně neovládám ani jeden z obou jazyků, asi jako když se píše "my by jsme", to se taky královsky bavím...

...dojmy by se přece jenom měli zakládat...

Raději bych tedy s pranýřováním ostatních posečkal. Moderátory poprosím příspěvek nemazat. Flame zde s ohledem na osvícenost diskutujících patrně nehrozí, naopak však trocha másla může pomoci sebereflexi.
laik
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník

Příspěvekod Dugi » 10 pro 2018, 19:23

Na našem fóru se nic nemaže, takže nebudeme mazat ani teď. Myslím, že jsme si již názory vyříkali a můžeme se vrátit zpět k diskusi o tématu vlákna. Děkuji všem za pochopení. Případné další nesrovnalosti vyřešte, prosím, přes soukromé zprávy.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Dugi
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod petrsida » 10 pro 2018, 21:14

RiMr píše:OK, omlouvám se za spuštění tak rozsáhlého OT, chtěl jsem jen lehce přimět pisatele "pušování" k jemnému chycení se za nos :)

(Petře, asi si oprav to "myslÝš", v daném kontextu je to tento... :) )

HEH o dvě klávesy vedle, sorry :facepalm:
petrsida
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod jakubv » 10 pro 2018, 21:21

Spíš než jazykový koutek by mě zajímal ten posun od kompozitu ke kovu při konstrukci stroje respektive nádrží.

I přes nový super pevný materiál jim musí stoupnout suchá hmotnost rakety a tím klesne poměrně i nosnost na LEO. To mohou kompenzovat buď tím, že jinde uberou hmotnost nebo přidají palivo nebo změní číslo v tabulce a sníží nosnost.

Nejspíš se to už řeší na L2, ale nesmí se to vynášet, tak budeme muset počkat na až za ty 4 až 7 týdnů EM něco představí ;-)
-----------------
xx jakubv
jakubv
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel

Příspěvekod Pospíšil » 23 pro 2018, 01:08

Pospíšil píše:
Ketivab píše: Vypadá to, že SpaceX opouští uhlíkové kompozity (CF) a raketu a loď vytvoří pouze z kovu, který bude docela těžký, ale silnější než CF.

Silnější než CC a zároveň odolné vůči kryogenním podmínkám jsou vysokopevnostní zušlechtěné chromniklové oceli, v podstatě nerez oceli. Jednu takovou si v SpX nedávno vyvinuli pro turbočerpadlo Raptoru. Jsem zvědav, jak budou testovat únavovou životnost takové konstrukce, když hodlají obě části opakovaně používat 20-30 let.
To je výzva. :)

Elon potvrdil konstrukci z nerezové oceli. 300 series stainless
https://twitter.com/elonmusk/status/1076595190658265088

Plechy z nové slitiny si nechávají vyrábět externě, odlitky interně ve valstní slévárně v Hawthorne.
https://twitter.com/elonmusk/status/1076609328239374336
---

"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod todtv » 23 pro 2018, 14:53

Evidentně vodojem musí počkat. :lol: Nyní se vyrábí skokan pro testy SS. Taky jsem si původně myslel, že to je noha od vodojemu. Ale na detailnějších záběrech je ta kontrukce nějak až moc pro mě subtilní.
Po proslulých EM odhadech v termínech jsem nyní spíše překvapen. Koukám, že opravdu nasazují i zkušenosti s výrobou ve stanech jakou museli vyvinout kvůli problémům Tesly a i GF.
Takto staví základní hrubý letový hardware málem na louce s TOI TOI toaletami pro personál okolo. Pitnou vodou z cisterny a jídlo ve várnicích jak na bývalých chmelových brigádách. :o
Naposledy upravil todtv dne 23 pro 2018, 15:07, celkově upraveno 1
todtv
Znalec vesmíru
Znalec vesmíru

PředchozíDalší

Zpět na Rakety a lodě