Plastikové modely

Sem patří diskuse o všech modelech družic, sond a raket z papíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Amper »

pokud chces lepsi rozliseni tak ukecej Rimra at ti to vytiskne na SLAcku.

FDM (to jsou tiskarny ala Prusa) maji proste svoje limity a pro podobne veci se moc nehodi. SLAcka jsou pro podobne "kity" mnohem lepsi (ale jsou taky o dost drazsi a tiskova plocha je mensi)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Pospíšil »

Amper píše: SLAcka jsou pro podobne "kity" mnohem lepsi (ale jsou taky o dost drazsi a tiskova plocha je mensi)
Že je SLA tisk o dost dražší, o tom žádná, ale že by se v nich daly tisknout jenom menší věci, to už je diskutabilní. Oli Braun v nich dělá F9 i v měřítku 1:48. Zrovna teď se pochlubil modelem z mise CRS-10, který si od něj nechal vyrobit Hans Königsmann. 8-)
https://twitter.com/oli_braun/status/10 ... 7199659010

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Plastikové modely

Příspěvek od MaG »

Jak bylo řečeno, pokud si chci udělat něco pro radost, stačí tiskárny jako je Průša bohatě, ale pro složitější tisky jsou lepší tiskárny. Já chtěl jen ukázat zda a jak to jde. Ultradetail na jednotlivé díly je určitě zajímavý nápad, ale já mám rád jednoduchost a tak jsem se s tím netrápil. Nejsem prostě modelář a šlo mi jen o pěknou názornou ukázku pro přednášku a taky o test tisku.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Meybe »

MaG píše:Jak bylo řečeno, pokud si chci udělat něco pro radost, stačí tiskárny jako je Průša bohatě, ale pro složitější tisky jsou lepší tiskárny. Já chtěl jen ukázat zda a jak to jde. Ultradetail na jednotlivé díly je určitě zajímavý nápad, ale já mám rád jednoduchost a tak jsem se s tím netrápil. Nejsem prostě modelář a šlo mi jen o pěknou názornou ukázku pro přednášku a taky o test tisku.
To se myslím také povedlo a jako pomůcka to postačuje naprosto skvěle. Jiank pokud by jsi chtěl pro svou sondu podklad, tak co třeba toto:
https://nasa3d.arc.nasa.gov/detail/CuriosityQR
Jianak doporučuji samozřejmě:
https://nasa3d.arc.nasa.gov/models/printable
Stačí si jen vybrat další projekt.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Amper »

MaG píše:Jak bylo řečeno, pokud si chci udělat něco pro radost, stačí tiskárny jako je Průša bohatě, ale pro složitější tisky jsou lepší tiskárny. Já chtěl jen ukázat zda a jak to jde. Ultradetail na jednotlivé díly je určitě zajímavý nápad, ale já mám rád jednoduchost a tak jsem se s tím netrápil. Nejsem prostě modelář a šlo mi jen o pěknou názornou ukázku pro přednášku a taky o test tisku.
JJ, je to hodne o tom jak moc se s tim chce clovek "drbat" :-D At uz pri priprave tisku tak pri postprocessingu
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Amper »

Pospíšil píše:Že je SLA tisk o dost dražší, o tom žádná, ale že by se v nich daly tisknout jenom menší věci, to už je diskutabilní. Oli Braun v nich dělá F9 i v měřítku 1:48.
Myslel jsem tiskarny ktere jsou v cenove relaci "domaci pouziti" :-)

Ale kdyz jsme u Oliho - ty myslis ze to tiskne jako jeden velky kus ? Jsem vzdy predpokladal ze to tiskne tak ze rouru ma "nejakou" a na to nalepi doplnky s SLAcka (ktere jsou tim padem vyrazne mensi)
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Meybe »

Tady je pohled na vytisknuté kusy z dílny Buzz Models.



---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Pospíšil »

Amper píše:Ale kdyz jsme u Oliho - ty myslis ze to tiskne jako jeden velky kus ? Jsem vzdy predpokladal ze to tiskne tak ze rouru ma "nejakou" a na to nalepi doplnky s SLAcka (ktere jsou tim padem vyrazne mensi)
Jasně že to netiskne v jednom kuse. Pokud by sis od něj objednal kit F9 1:144, dostaneš to v 15 dílech, v měřítku 1:72 to ale bude 44 dílů. Falcon Heavy 1:72 skládá ze 106 dílů. :-D
https://formlabs.com/blog/how-a-first-t ... s-to-life/

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Jardax »

Super. Ja bych urcite nejake detaily v SLA uvital. A 1/48 je moje nejoblibenejsi meritko, i kdyz ty sondy uz si vetsinou rikaji o vetsi... 1/24 je ideal, ale mam i 1/6 a 1/12 :)
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Plastikové modely

Příspěvek od MaG »

Jo kdyby to někdo potřeboval, tak ten model InSight z Tingiverse má tedy měřítko 1:60. Takže na zvětšení 1:24 je potřeba ho zvětšit o 242,44 %.

P.S. pokud byste si chtěli ušetřit práci s řezáním panelů, tak je tady mám ke stažení už říznuté, stačí vložit do tisku. Taky 1:60.

Odpovědět

Zpět na „Plastikové modely“