Draper

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.

Draper

Příspěvekod DrHorak » 30 lis 2018, 23:24

Draper je jedna z prvních společností, které byly vybrány NASA pro iniciativu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Nepilotovaný lander Draperu se nazývá Artemis-7 a je určen pro sběr vzorků a jejich návrat na Zemi. Artemis-7 poletí k Měsíci několikrát před svou první misí CLPS. Daper má podle svého ředitele pro vesmírné systémy Seamuse Tuohy dostatek soukromého financování - a také dostatek zkušeností s cestami k Měsíci (jako subkontraktor pro navigační systémy misí Apollo - ještě jako MIT Instrumentation Laboratory, založená 1932 profesorem Draperem). Společnost se osamostatnila jako nezisková v roce 1973 a pokračovala v pracech pro ozbrojené složky a pro NASA.

Draper povede tým zahrnující General Atomics Electromagnetic Systems; ispace, inc. a Spaceflight Industries, ve kterém zajistí operace s nákladem, letový počítač, vč. vedení, navigace a kontrolního systému lunárního landeru a celkovou koordinaci týmu, General Atomics Electromagnetic Systems bude vyrábět landery, integrovat je a testovat, ispace bude "design agent" pro lunárné lander a pro operace jednotlivých misí a Spaceflight Industries Inc. bude zajišťovat vypouštění misí, vč. integrace, dokumetace, managementu a postupů před vypuštěním a po přistání.

Zdroj: https://www.draper.com/news-releases/draper-returns-moon-enables-future-exploration

https://www.draper.com/sites/default/files/styles/news_image_large_2x_1800_/public/2018-11/Artemis-crop.jpg?itok=VLlI5FG8
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
DrHorak
Znalec vesmíru
Znalec vesmíru
 
Příspěvky: 615
Registrován: 09 lis 2017, 19:28
Bydliště: Praha

Re: Draper

Příspěvekod Meybe » 01 pro 2018, 01:19

Dodám, že zmíněné společnosti jsou součástí divize, která se bude zabývat vývojem landeru atd. Zajímavostí je nenapadá společnost ispace. Ta vznikla po ukončení soutěže GLXP a jedna se v podstate o bývalý japonský tým Hakuto. Ještě zajímavější je fakt, že údajně už mají smlouvu se SpaceX na dopravu k Měsíci plánovaného landeru a roveru v polovině roku 2021.
https://ispace-inc.com/hakuto-r/?fbclid ... dUsd9lS--I

https://ispace-inc.com/news/?p=713

Hakuto je tedy dalším z účastníků GLXP, který byl zařazen do programu CLPS.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 1653
Registrován: 25 srp 2015, 08:46
Bydliště: Chlumec


Zpět na Soukromý sektor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník