Psyche

Novinky o všech projektech, které teprve čekají na realizaci

Re: Psyche

Příspěvekod Sajri » 09 říj 2018, 15:04

Snímky (a odvozený model tvaru) z přístroje SPHERE lze už najít v tomto článku:

https://arxiv.org/pdf/1810.02771.pdf

Hustota okolo 4 g/cm2 je hodně zajímavá. Pokud Psyche nemá výraznou vnitřní porozitu, pak je to zcela nekompatibilní s tím, že by mohlo jít o čistě "železnou" planetku.

Spektrum a další vlastnosti povrchu Psyche odpovídají mesosideritickému složení. Mesosiderity jsou železo-kamenné meteority tvořené pyroxenovými krystaly v železné matrici. Jde o impaktní brekcie, které vznikly v důsledku srážky silikátového a roztaveného kovového tělesa.
Dokud se o Psyche soudilo, že jde o "oholené" kovové jádro, tak mesosiderické složení povrchu dávalo dobrý smysl - ukazovalo by na to, že jde o zbytky srážky (nebo srážek), které to jádro "oholily".

Jenže hustota okolo 4 g/cm2 by znamenala, že celá planetka je mesosiderického složení, což by znamenalo, že se ten materiál při té srážce celý promíchal, a tedy... WOW! :-)

Druhá možnost je, že je to opravdu převážně kovové těleso, ovšem s velkou porozitou uvnitř. V tom případě by nešlo o zachovalé kovové jádro, ale už dávno roztříštěné a znovu reakumulované těleso.

A třetí možnost je, že je to prostě konglomerát všeho výše uvedeného.

Každopádně to vypadá, že z mise Psyche ke kovovému jádru kdysi většího tělesa se stává pomalu mise k tělesu, o němž pořádně nevíme, co to vlastně je, což je ještě zajímavější :-)
Sajri
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 131
Registrován: 21 bře 2017, 15:40
Bydliště: Ondřejov

Re: Psyche

Příspěvekod slappy » 09 říj 2018, 22:20

Ohh, paráda! Díky moc za info a za vysvětlení mesosideritů : )

Přesně tohle mě baví! Lidé zaměřují na okolní světy svoje nejlepší přístroje a to vyvolává více otázek než odpovědí. Kdyby tak byla v přípravě nějaká kosmická sonda, která by se mohla podívat zblízka... ; )

..

U všech těch variant je zapotřebí masivní srážka (či srážky), ale přesto v souvislosti s Psyche není známá žádná kolizní rodina asteroidů. Vykládám si to tak, že k tomu všemu muselo u Psyche dojít velmi brzy, a tak jsou dráhy jednotlivých fragmentů už dávno rozptýleny k nepoznání.

Nevím, jestli ten tvar Psyche vnímám správně, ale zdá se mi, že vykazuje podobný fenomén jako Ryugu - vyboulení podél rovníku (i když celkově je Psyche mnohem šišatější).
Psyche docela rychle rotuje (mezi největšími asteroidy má suverénně nejkratší den - jen lehce přes 4 hodiny). A pokud dříve byla celá roztavená nebo roztříštěná, měla by při tak rychlé rotaci takový tvar zaujmout.
Albedová mapa taky vykazuje polárně-rovníkovou dichotomii. Nechápu ale to přiložené měřítko, kde je albedo od 0,6 do 1,4. To mi asi něco hodně uniká, protože albedo přeci z definice nemůže být větší než 1? Jsem z toho jelen :krčící rameny:

Každopádně ta rozdílná odrazivost na pólech a na rovníku může souviset i se sezónními cykly Psyche (sklon její rotační osy je kolem 90°podobně jak u Uranu), takže dva a půl roku dlouhé polární noci... Otázka je, jak moc na tom u 200 kilometrového světa pohybujícího se na sněžné čáře Sluneční soustavy záleží...
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 792
Registrován: 09 lis 2015, 19:48
Bydliště: Drahany

Re: Psyche

Příspěvekod slappy » 10 říj 2018, 19:19

Další práce, která (kromě 63 dalších asteroidů) zmiňuje Psyche, je:

AKARI/IRC Near-Infrared Asteroid Spectroscopic Survey: AcuA-spec

V infračerveném spektru Psyche nebyla detekována žádná výrazná absorpce na 3 µm (která se většinou spojuje s vodou respektive s hydratovanými minerály). #

To ovšem neodpovídá výsledkům dřívější studie. Před dvěma roky totiž proběhla médii zpráva říkající pravý opak:

Detection of Water and/or Hydroxyl on Asteroid (16) Psyche

Napadají mě dvě možnosti:

Momentální ne-detekce pochází z pozorování kosmickým dalekohledem AKARI, zatímco pozitivní detekce pochází z pozorování pozemními teleskopy IRTF. Nevím, jak je to konkrétně u 3 µm, ale atmosféra přece infračervené pásmo propouští nespolehlivě nebo vůbec.. Pravda, že IRTF jsou na Havaji přes 4 km vysoko, ale kosmický prostor (ze kterého pozorovala AKARI) vnímám přecijen spolehlivější.

Á nébó.. prostě každý dalekohled pozoroval jiné oblasti Psyche. Jestliže její sklon je okolo 90°, vidíme postupně po letech jeden pól - rovníkové oblasti - druhý pól - ... Pozorování IRTF proběhlo v prosinci 2015, zatímco ta od AKARI jsou z května 2009.
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 792
Registrován: 09 lis 2015, 19:48
Bydliště: Drahany

Re: Psyche

Příspěvekod Sajri » 11 říj 2018, 11:42

Když se podívám, jak vypadají ty absorpční pásy hydratovaných asteroidů (obr. 5 v článku z AKARI), které navíc ani nejsou na 3 µm, ale spíš na 2.7 a 3.1 µm, a srovnám to se spektrem od Takir et al. (jejich obr. 3), nemůžu se zbavit dojmu, že u Takir et al. je to spíš zbožné přání než reálná detekce.
To co oni mají na obrázku, není absorpční pás, ale prostě jen odlišný sklon v celé dané oblasti spektra a to může znamenat cokoliv, od špatné kalibrace přístroje až po nedobrou aplikaci termálního modelu.
Když se zkoumají spektra v termální oblasti, je třeba od samotného spektra odečíst nejprve vlastní tepelné vyzařování asteroidu. To se počítá tzv. termálním modelem, ale i v současnosti používaný model (NEATM, zmiňovaný v obou článcích) je nejspíš špatně (bohužel není nic lepšího), což opakovaně zdůrazňuje i jeho autor Alan Harris.
Sajri
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 131
Registrován: 21 bře 2017, 15:40
Bydliště: Ondřejov

Re: Psyche

Příspěvekod slappy » 27 říj 2018, 19:33

Uživatelský avatar
slappy
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 792
Registrován: 09 lis 2015, 19:48
Bydliště: Drahany

Předchozí

Zpět na Plánované projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků