Planetární stezka údolím Vltavy

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4013
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Vaclavik »

lamid píše:Aby nedošlo k nedorozumeniu.
Som obdivovateľ Planetárnej stezky a prajem jej veľa ďalších ľudí, ktorých pritiahne k astronómii.

A som prekvapený takou ostrou reakciou. No čo už, každý sme nie aký.

Ešte, raz držím palce a prajem všetko najlepšie Planetárnej stezke.
Někdy je ostrá reakce nutná, avšak musí být slušná. To jsem dodržel a bránil jsem tímto autory a stavitele Stezky. Jako předseda Kosmo Klubu to považuji za svoji povinnost. Doufám, že někdy naši stezku navštívíš a přemaluješ nám Sluníčko :D
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Sajri »

V H-R diagramu je Slunce (a jemu podobné hvězdy) žluté proto, že je to astronomická konvence. Stejně tak jako je konvence zobrazovat červené trpaslíky červeně (dokonce i na uměleckých ilustracích), přestože by je člověk z blízka vnímal také jako oslnivě bílé, protože jejich povrchová teplota je pořád ještě obrovská (narozdíl od do červena rozpálené plotny).
Jako astronom bych na záludnou otázku "jakou barvu má Slunce" asi taky opatrně odpověděl, že bílou, ale přesto se žlutým zobrazováním Slunce nemám, právě díky zažitým konvencím, problém.

Jinak přesná definice "bílé" barvy v přírodě v podstatě neexistuje, což ví asi každý, kdo fotí, a komu něco říká pojem vyvážení bílé. I lidské oko vnímá bílou pokaždé jinak. Pokud se díváme na modrou oblohu, vyvážení bílé našeho oka se posune, a v kontrastu s modrou oblohou je pak i "čistě bílá" barva Slunce vnímána nažloutle.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Pospíšil »

Sajri, chcete tím říct, že lidskému oku, nebo ccd čipu snímající RGB, se budou hvězdy všech spektrálních tříd jevit jenom jako bílé? Žádný viditelný rozdíl? Tomu se mi nechce moc věřit.

Beru to, že barevné rozlišování v H-R diagramu je konvence a všechny hvězdy vyzařují široké spektrum záření a jejich povrchová teplota ovlivňuje, která složka spektra je o něco více dominantní, ale když pomineme spektroskopii a vezmeme jen okem viditelné světlo, tak mám za to, že hvězdy různých tříd mají viditelné rozdíly v odstínu.

Tato tabulka dává určité srovnání "konvenční" a "očividné" barvy jednotlivých hvězdných tříd.
Slunce (G class) je tam v Apparent jako "žluto-bílé". Je to chyba?

Obrázek


Ty různé barvy hvězd v Orionu nejsou přelud, že ne? ;)

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Sajri »

Pospíšil píše:Sajri, chcete tím říct, že lidskému oku, nebo ccd čipu snímající RGB, se budou hvězdy všech spektrálních tříd jevit jenom jako bílé? Žádný viditelný rozdíl? Tomu se mi nechce moc věřit.
To jsem říct nechtěl, naopak jsem chtěl říct, že záleží na mnoha okolnostech, než aby se to dalo takhle paušalizovat. Rozdílný barevný odstín hvězd různých spektrálních typů je vidět už pouhým okem v dalekohledu. Jako příklad může sloužit dvojhězda Albireo: https://en.wikipedia.org/wiki/Albireo
Není to ale tak, že bychom v dalekohledu viděli žlutou a modrou hvězdu. Jen když porovnáme barevné odstíny obou složek, tak jedna se zdá lehce nažloutlá a druhá lehce namodralá. V případě téhle dvojhvězdy je ale výhodou to, že obě složky jsou velice blízko sebe a dobře se srovnávají. Pokud se podíváme dalekohledem pouze na samostatnou hvězdu spektrálního typu K, a na nic jiného, většina lidí vám řekne, že je to prostě hvězda a žádnou barvu nevidí. Úplně stejně to dopadne, pokud bez předchozího srovnávání prostě namíříte dalekohled na hvězdu spektrálního typu B.
Samozřejmě; zkušený a vytrénovaný pozorovatel, který už má za sebou mnoho podobných srovnání a ví, jaké barevné nuance čekat, odpoví v prvním případě, že hvězda je žlutá, a v druhém případě, že je modrá. V mnoha případech proto, že se považuje za zkušeného pozorovatele a ví, že tato odpověď se od něj očekává :-).

To jak oko vnímá barvy závisí také na intenzitě zdroje (a také na intenzitě jeho okolí!) Hvězda spektrálního typu M má teplotu okolo 3000 K. Když potmě rozpálíte elektrickým proudem uhlíkovou tyčinku na tuhle teplotu, uvidíte oslnivě bílou. Stejně tak uvidíte oslnivě bílou při elektrickém oblouku, což je teplota hvězd spektrální třídy F. Ale samozřejmě pokud srovnáte vedle sebe barvu svítícího vlákna žárovky (~ 3000 K) a elektrického oblouku (~ 6000 K), uvidíte "barevný" rozdíl.
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Sajri »

A co se týče focení oblohy, tam je to ještě složitější, protože záleží na tom, jaké jsou propustnosti jednotlivých barevných filtrů, a jak se snímky z jednotlivých filtrů zkombinují do výsledného barevného obrázku ("barevná" CCD kamera není nic jiného, než černobílá CCD kamera s filtry, jenom před různými pixely jsou filtry různých barev a výsledný obraz je stejně softwarově složený). S tím se dá hrát neomezeně. Nicméně obrázek souvězdí Orionu je velmi dobrý příklad, jak takové fotky "klamou", protože o tom, jak vypadá Orion na obloze se přece každý může přesvědčit sám (za zimních večerů). Ano, poznáte lehký barevný rozdíl mezi hvězdou vlevo nahoře (Betelgeuze) a hvězdou vpravo dole (Rigel), když ho budete hledat. Ale to je všechno.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Meybe »

Jak už jsem psal je rozdíl mezi barvou světla, které slunce vyzařuje a barvou povrchu samotné hvězdy. Proto ty pojmy a dojmy.
Všechny předměty kolem vlastně vydávají elektromagnetické záření. My to však nevnímame, protože se to záření nachází v infra spektru a je tedy pro lidské oko neviditelné. Když se ale teplota zvyšuje, mění se pomalu i spektrum produkovaného záření a to potom roste i jeho intenzita. Teplota, při které je záření tělesa už pozorovatelné pouhým okem je asi 520-530 stupňů a bez ohledu na materiál, to světlo bude červené.
Když se bude předmět i nadále zahřívát změní se i barva, ale pozor pouze v odstínech červené, žluté a bílé až světle modré. Vyzařované světlo nikdy nebude tmavě modré či zelené.
Pokud hovoříme o extrémních teplotách naše oči ho vnímají jako namodralé, zaření se přesouvá do ultrafialové oblasti.
Jednoduše tedy, čím je hvězda teplejší tím se nám zdá „modřejší“.
V konečném důsledku mají na barvu hvězdy vliv také látky v bezprostřední blízkosti hvězdy. Ten obrázek od tebe to krásně ukazuje Betelgeuze je na hvězdu studený a zdá se proto až oranžoví.
https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Wienův_posunovací_zákon
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Sajri »

Meybe píše:Jak už jsem psal je rozdíl mezi barvou světla, které slunce vyzařuje a barvou povrchu samotné hvězdy.
Snažím se pochopit, co jste myslel touhle větou, a fakt mi to nejde. Veškeré elektromagnetické záření z hvězdy k nám přichází z jejího povrchu (a jeho rozložení je dáno teplotou povrchu hvězdy, jak udávají Planckův a Wienův zákon, což je dáno tím, že se povrch hvězdy chová téměř jako absolutně černé těleso). Jakou jinou barvu by tedy měl povrch mít, než barvu záření, které vyzařuje?
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od Meybe »

Trochu nešikovně jsem to napsal. Chtěl jsem tím samozřejmě vyjádřit rozdíl mezi barvou vyzářeného světla a skutečným stavem povrchu a okolí slunce. Pokud se na něj zameříme například teleskopem. (Sluneční skvrn - tedy menší povrchová teplota, chromosféra atd). Jinak máte samozřejmě pravdu. Wienův zákon mám v odkazu. ;-)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od lamid »

Vaclavik píše:... Doufám, že někdy naši stezku navštívíš a přemaluješ nám Sluníčko :D
Nemusíš mať obavu, rešpektujem autorský zákon,
a aj keby to namalovali na zeleno,
tak je to autorská voľba.

trochu som o tom uvažoval a spísal článok:
https://lamid58.blogspot.sk/2018/05/wha ... slnko.html
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
bflmpsvz
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 14.5.2018 21:48
Re: Planetární stezka údolím Vltavy

Příspěvek od bflmpsvz »

Lakely píše:Představte si rodiče, jak dítěti vysvětluje zapeklitou otázku, proč tam mají bílé Slunce, když je přeci žluté!
Stačí dítěti půjčit ty brýle, které se prodávaly na zatmění Slunce. Stejně se k nim dřív nebo později dostane, a pak nás obviní ze lži :)
Mě tedy žluté slunce dost zaskočilo, ale časem tomu povětrnostní vlivy určitě dají méně kontroverzní odstín. Po pravdě se obávám, že tam brzy vandalové udělají tolik slunečních skvrn, že tahle diskuze bude bezpředmětná...

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“