Bakalářka o popularizaci vědy...

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dobrý
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 1
Bydliště: Opava
Registrován: 16.4.2018 21:58
Kontaktovat uživatele:
Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Dobrý »

Přátelé, píši bakalářku o low-cost popularizaci vědy v ČR a v zahraničí. Studuji na Slezské univerzitě v Opavě aplikovanou fyziku a zaměřuji se zejména na popularizaci fyziky. Ale příbuzné obory mě také velice zajímají.

Mám zájem zejména o fyziku, astronomii, budoucnost lidstva a podobně. Kdo je vaším oblíbencem?

V zahraničí se zaměřuji na osobnosti typu Brady Haran (sixty symbols, deep sky videos) a jim podobné, v ČR kromě Martina Roty skoro nikoho neznám.

Dejte tipy, prosím.
Vytvářím pořad Dobré vědět - občas ublognu něco o vesmíru, budoucnosti lidstva, technologiích a podobně.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se Ti tu bude líbit.

Přiznám se, že mne takhle v první vlně kromě Martina taky nikdo nenapadá. Ale třeba si vzpomenu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od MaG »

Ahoj, píšu za toho Martina. Nechtěl by ses rozepsat, jaké lidi už jsi zahrnul do svého výběru? Nejen mým oblíbencem je jistě Petr Kulhánek. Dále se hodně zajímavých lidí mihlo v pořadu Hlubinami vesmíru.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Dugi »

Myslel jsem Martina Rotu :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Wopat »

Z českých popularizátorů jsou pro mě TOP Jiří Grygar, Josip Kleczek, Petr Kulhánek, tvůj současný a můj bývalý děkan Zdeněk Stuchlík ;) , Tomáš Přibyl a samozřejmě Dušan Majer :) . Martin Rota je fajn, ale vzhledem k úrovni a vzdělání bych si nedovolil jej porovnávat se zmiňovanou českou špičkou. Ze zahraničních je pro mě nedostižným ideálem Australan Derek Muller.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Dugi »

Já jsem v první chvíli myslel, že jde jen o popularizátory, kteří dělají videa. Proto mne napadl jen Martin Rota. Pokud je okruh širší, tak jednoznačně souhlasím se všemi jmenovanými. Tedy až na sebe, protože k těm všem pánům mám daleko. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dobrý
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 1
Bydliště: Opava
Registrován: 16.4.2018 21:58
Kontaktovat uživatele:
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Dobrý »

Ano, šlo mi o lidi, kteří dělají videa. Optimálně ve stylu Bradyho Harana. Dost mě mrzí, že třeba v Olomouci na univerzitě vznikalo něco podobného a pak jim došly peníze a celé se to zesypalo. Chtěl bych něco podobného začít dělat v Opavě.
Vytvářím pořad Dobré vědět - občas ublognu něco o vesmíru, budoucnosti lidstva, technologiích a podobně.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Dugi »

Napadá mne seriál NEZkreslená věda.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Dobrý píše:Ano, šlo mi o lidi, kteří dělají videa. Optimálně ve stylu Bradyho Harana. Dost mě mrzí, že třeba v Olomouci na univerzitě vznikalo něco podobného a pak jim došly peníze a celé se to zesypalo. Chtěl bych něco podobného začít dělat v Opavě.
Znáte Radka Žemličku? Ten je právě z Olomouce, dělá fyziku plazmatu, ale teď je možná v zahraničí. Každopádně má na YouTube výborný vědecko-skeptický kanál Maxwellovi démoni https://www.youtube.com/channel/UCIFzhl ... PLg/videos. Ten je tedy aktualizovaný dost nepravidelně protože nemá moc čas, ale ta videa stojí za to, byť má trochu specifický styl, který nesedí každému.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Bakalářka o popularizaci vědy...

Příspěvek od Samo »

Poznám jeden nie moc známy kanál chalan sa snažil robiť poučné viadeá troška inou zaujímavou formou no už je asi rok neaktívny :? https://www.youtube.com/channel/UCEKo3R ... lBQqDqSvLw
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“