Golden Spike Company

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od KitFisto »

Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od tomas »

To je skutečně docela reálná mise, která se může do roku 2020 v pohodě stihnout. Díky, že tohle vlákno tak bohatě zásobuješ. Nenašel jsi někde technické podrobnosti o tom landeru? Třeba, co je ta koule, která z něj tak asymetricky trčí, to je nádrž?
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od KitFisto »

Myslím, že žádné technické parametry nejsou vůbec známy. Pokud si pamatuju správně, tak nějaké info by mělo být představeno v průběhu 2013 na různých konferencích atd. Kdo ví, jestli tenhle lander není jen nějaká ilustrace. Takže pokud bych měl říct jen tak z hlavy, co takhle místo pro toho, kdo bude řídít sestup, je to evidentně celé průhledné, šlo by vidět pod sebe atd.
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od Greene »

článek na technetu Soukromá firma chce vozit turisty na Měsíc. Dokáže to?
http://technet.idnes.cz/soukroma-spolec ... vesmir_mla
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od JosVerstapen »

Dle mého soudu ekonomicky nerealizovatelné!!
Ty čísla-finance musí být už jenom z principu špatně...
Každopádně kvituji, že další soukromá společnost v oblasti kosmonautiky je na světě, takže mozajka základen se rozšiřuje (jako SpaceX...).
Protože pokud Golden Spike Company bude využívat technologií (v tomto případě budoucí nosič Falcon Heavy), bude to mít za následek další expanzi do vesmíru. Na jednu stranu se budou investovat peníze (Golden Spike C.) na druhé straně bude již zisk (SpaceX). A to samé pak udělá Golden S.C. (i když stávající model prodeje Měsíce bude jiný)
A ač to vypadá fádně, tak by to bylo průlomové a ta pravá expanze se rozjede a nikdo to již nezastaví.

Chtělo by více propojených projektů soukromých firem v kosmonautice, aby se vzájemně využilo technologií daných společností a tímpádem se náklady snižovaly a investice se začali rychle vracet.

Určitě teď svět v této oblasti stojí již v reálném bodě dobývání vesmíru, to je už jasné...hurá :)
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od petrsida »

No já nevím, řekl bych, že tomu rozumí o dost víc než my.

A v tom článku je chyb, jestliže počítají s návratností po 15 až 20 letech, tak je cena projektu nějakých 22 až 30 miliard dolarů a to proti 100, co stálo Apollo je reálných (apollo sice letělo nahoru jenom desetkrát, ale zase se vše dělalo od nuly).

Uvědom si, že rakety a prostředky budou mít odjinud, ty nebude nutné platit od nuly, a když si člověk veme, co stojí start Falconu 9 proti jiným nosičům ...
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od JosVerstapen »

To je jasné, že oni ví moc dobře co dělají, proto jsem i psal že by to bylo průlomové.
Ale já mám taky obavu, že tyto informace nemusí být zcela relevantní co píšou ve článcích.
To se tímto způsobem nedá ufinancovat za podmínek co tam píšou (kéž by dalo :) )

Ano mají vyřešen "nosič" asi od SpaceX Falcon H.
Jakou použijí pilotovanou loď taky zatím žádné technické parametry, zmiňují se o Dragonu (takže další spolupráce a využití kooperace technologií).
A taky tam píšou, že chtějí vyvinout přistávací Moon modul.
....a v roce 2020 již chtějí realizovat projekt, nevím mě se to zdá fakt utopie (a to jsem velký optimista)

Možná je to tím, že v danémčlánku píšou, jaká bude klientela a podle toho soudím nereálnost "ekonomickou" nikoliv technologickou!

Snad se brzo dozvíme něco víc, co objasní tyto faktory.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od petrsida »

Jasně, ono je taky otázka, co z toho udělají novináři.

Každopádně žijeme v převratné a vzrušující době, kdy se začne dít možná víc věcí, než v letech šedesátých a já jsem za to rád.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Komerční sondy k Měsíci

Příspěvek od Gubarev »

Prvni skicy firmy Northrop Grumman pro firmu Golden Spike Company
pocitaji s dvojmistnymi moduly:



http://www.space.com/20635-private-moon ... spike.html
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Golden Spike Company

Příspěvek od DrHorak »

Jen pro pořádek:
firma Golden Spike přestala být (podle wikipedie) aktivní v roce 2013 a v roce 2015 byly staženy i její webové stránky.
Škoda :( .
Podle komentářů měli nerealistické finanční výhledy (málo nul v rozpočtu) a nezískali důvěru investorů (mj. v crowfundingu naplnili méně než desetinu svého počátečního "skromného" cíle - 240 000 USD).
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“