Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
RichardMt
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 93
Reputace: 1
Bydliště: Třebíč
Registrován: 23.6.2016 16:12
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od RichardMt »

Děkuji za přivítání.
Uživatelský avatar
sierra
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 82
Reputace: 1
Registrován: 26.2.2013 21:09
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od sierra »

Už jako malej jsem měl rád techniku a hlavně tu, co uměla lítat, častokrát jsem trávil prázdniny u jednoho letiště, sice tam nebyli 29tky, ale pouze 23MF, ale ty uměli aspoň zamávat :-D V té době jsem četl pravidelně LaK a sem tam pročetl nějaký článek z kosmonautiky, ale nic moc, pak jsem si opět trochu víc čuchl ke kosmonautice v době, když jsem byl na střední a dělal na jednom projektu (stavba vozidla na solární pohon do nějaké soutěže) a jen mě napaqdlo, že bych se mohl kouknout jak to řeší nejlepší mozky v NASA a pod a poznal jsem Spirit a Opportunity a sem tam jsem hledal informace a nestačil se divit že se má Oppy pořád k světu ..... A pak jsem v roce 2013 našel toto forum a na něm SpX a další haldy informací, spolu s lidmi, kteří rádi vysvětlí a poradí, tak jsem tu už zůstal :)
Uživatelský avatar
Rubicius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 55
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Registrován: 4.9.2017 20:48
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Rubicius »

Když se mě někdo zeptá, kdy jsem se narodil, tak to mám hezky rozmyšlené už dávno. V den, kdy se Remek vrátil z vesmíru.
U mě se protnulo asi víc směrů dohromady. Koukával jsem se s rodiči na Okna vesmíru dokořán, tak od 1986, vice či méně se tam prostě v tom pořadu kosmonautika vyskytovala. Později sem zjistil, že kamarád má ABC special, kde se na tuším zadní straně vyskytovala rozfázovaná havárie Challangeru, mě to nic neříkalo, a bylo mi to jedno, o ničem takovém sem neslyšel Ikdyž jsem četl knížku Rozum do kapsy, tak mě daleko víc mrzela nehoda Sojuzu 11, než jakéhosi Apolla 1. Když jsem se v Atlase světa díval na měsíc, byli tam místa přistání sond na Měsíci, a vím jistě, že mě tenkrát silně štvalo, že sice Sověti mají první, ale většina těch bodů je označena modře (USA). Vyhrabal jsem dokonce kdesi doma magazine asi 50 stránek věnovaný letu Remka a Gubareva a pročítal sem si to a kochal se s tím. A pak mě docela jako magnet přitáhl start Buranu, mám pocit, že od dob Remka to byl první přenos startu rakety v televizi. A to mě nadchlo.
Počátkem 90 let se u nás konečně dalo sehnat pořádné scifi (Asimov, Clarke atd). A já se na střídačku věnoval astronomii, kosmonautice, scifi, Julesu Verneovi. Někdy víc to, jindy ono. A postupně sem se dostával k různým knížkám o letech do vesmíru. Deziluze ze SSSR u mě vedla k tomu, že jsem I začátkem 90 let považoval jakýsi hnusný MIR za divný a ty rusy, co tam pořád nesmyslně lítaj za fakt praštěné. Opravdu, v té době pro mě totiž hrdinové byly astronauti NASA a jejich lety na Měsíc. A pak sem tomu pár let nevěnoval pozornost.
Někdy v lednu 2003 sem si sedl na doktorátu ke kompu a jen sem četl havárie raketoplánu a dál jsem to nedočetl, sem si řekl, už zas Challanger, to o tom opravdu musí psát každý rok? A šel sem spat. Až další den sem si přečetl víc a nevěřil vlastním očím, co se to děje. Pak jsem se dostal ke knížce od Karla Pacnera - Kolumbové vesmíru. A v ní sem vzal na milost sovětský kosmický program. A zjistil, co se dělo za fantastické věci ve vesmíru, ikdyž u nás řádila normalizace, a že ty "nudné" orbitální stanice nejsou vůbec nudné, že jsou neskutečně zajímavé. A pak jsem ji už neopustil, poslouchal v Planetáriu, Třetí dimenzi, Vstupte atd A. Vítka, J. Grygara, T. Přibyla..
Rozepisuju to tak pečlivě, protože ano, začal jsem v 80. letech, jenže kvůli tomu, co jsem zjišťoval o té době, tak to můj názor výrazně ovlivňovalo a musel jsem postupně revidovat své názory, obrovskou roli v tom sehrál A. Vítek a K. Pacner, bez nich bych asi sovětskou kosmonautiku nikdy nevzal na milost. Ale musím říct, že je podle mě dobře, že jsem ji na milost vzal a dokážu se teď dívat nezaujatě a tleskat jakékoliv raketě (nepočítejme sem prosím ty severokorejské) a sondě a vlastně tak aplaudovat lidského ducha a pokrok techniky.
Uživatelský avatar
Volynov
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 10
Reputace: 0
Registrován: 6.10.2017 16:14
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Volynov »

Já jsem se dostal ke kosmonautice na webu České televize, kde jsem natrefil na reportáž o letu Valentiny Těreškovové. Pak jsem si přečetl knihu Vitalije Sevastjanova "Vzhůru do kosmu", kde jsem získal základní informace.
Poté jsem na Vánoce dostal knihu "Kosmonautika za oponou", a pak jsem si začal v knihovně kupovat jednu odbornou knihu za druhou.
Kdo chce uspět v budoucnosti, musí poznat minulost.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Amper »

nejsem schopnej rict - za komara se uspechy sssr docela propirali v televizi. Navic se me to hodne spojuje se sci-fi a zajmem o letectvi takze tezko rozlisit. Ale bodove :

- nad mestem nam bezne bouchali nadzvuky ze Zatce vcetne pozdejsich treninku akrobacky na 29tkach (povrchovy dul byl urcen jako dopadova plocha v pripade poruchy)
- navstevy letiste, na tabor doletel Mi-2
- modely letadel, raketky
- na tabore v SSSR se jelo na vylet k pomniku ktery stoji na miste Gagarinovi havarie
- astrokabinet - plastovy skladaci astrodalekohled z NDR
- par navstev planetarii
- scifi - Troska, Lem, Verne atd.... proste co se dalo sehnat v 80tkach
- ABC, 100+1, VTM atd....

Je to proste takovej mix, no a vcelku me to nikdy uplne nepustilo - akorat ze kdyz je clovek starsi a nevladnou nam soveti tak se muze podivat parkrat na KSC a dalsi letecko-kosmicka muzea :-D
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od EugeneSpace »

no na to, že je mi teprve 17 let, tak kosmonautiku zbožňuju už pěkně dlouho, tak od svých 6 let. :)
Už od mala jsem četl encyklopedie a zajímaly mně planety. Jejich struktura atd. Ale hodně jsem koukal na film Apollo 13 s Tomem Hanksem. A začalo šílenství. Začal jsem kreslit velitelský, servisní a lunární modul a to ve velkym! Měli jsme ty nákresy všude. Ale mým snem bylo se stát prostě kosmonautem (asi jako každý z nás). Mánie kreslení Apolla pokračovala tak do mých 9 let, když se narodil můj mladší bráška ;) . Ten se ve svých 3 letech do mé kosmonautické mánie také zbláznil. Ale byly to jenom takový základy, kdy byly slavný lety, jak vesmírný lodě vypadaly, že to nebyly lodě ze Star Wars :P . Ale té pokročilejší kosmonautice jsem se začal věnovat až v prosinci 2017, kdy jsem zjistil, že jistý Elon Musk bude vypouštět nejsilnější raketu současnosti: Falcon Heavy. Začal jsem hledat české stránky fanoušků kosmonautiky a narazil jsem na 2 zlaté žíly: kosmonautix.cz (DĚKUJEME DUŠANE! :klaní se: ) elonx.cz od Petra Melechina.

A tak nějak jsem se začal zajímat o kosmonautiku 8-)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru. Svým prvním příspěvkem ses krásně představil a já doufám, že se Ti tu bude líbit i nadále. :palec nahoru:
Je super, že dorůstá mladá generace, která má (i díky SpaceX) zájem o tenhle obor.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Vaclavik »

Amper píše:nejsem schopnej rict - za komara se uspechy sssr docela propirali v televizi. Navic se me to hodne spojuje se sci-fi a zajmem o letectvi takze tezko rozlisit. Ale bodove :

- nad mestem nam bezne bouchali nadzvuky ze Zatce vcetne pozdejsich treninku akrobacky na 29tkach (povrchovy dul byl urcen jako dopadova plocha v pripade poruchy)
- navstevy letiste, na tabor doletel Mi-2
- modely letadel, raketky
- na tabore v SSSR se jelo na vylet k pomniku ktery stoji na miste Gagarinovi havarie
- astrokabinet - plastovy skladaci astrodalekohled z NDR
- par navstev planetarii
- scifi - Troska, Lem, Verne atd.... proste co se dalo sehnat v 80tkach
- ABC, 100+1, VTM atd....

Je to proste takovej mix, no a vcelku me to nikdy uplne nepustilo - akorat ze kdyz je clovek starsi a nevladnou nam soveti tak se muze podivat parkrat na KSC a dalsi letecko-kosmicka muzea :-D
To je úplně skvělá kombinace lákadel. Jak tě to poznamenalo do dneška, nějaké vlivy v současném zaměstnání? :D
hulvath
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od hulvath »

Ja cetl od detstvi temer ves co ze scifi u nas vychazelo, tu slavnou generaci Clarke - Lem -Asimov - Heinlein, atd. A cim vice se jejich vizim realita blizi, tim mam vetsi radost :) Je zajimave si uvedomit ze realita uz nektere ty vize prekonala.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“