35. díl - Červenec 2012

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od Dugi »

Nejnovější díl Vesmírných výzev jsem na Stream nahrál jako obvykle večer 31.7. Projevily se ale drobné technické problémy a systém dekódoval video docela dlouho. Teprve až krátce před dnešním polednem bylo hotovo. Sice s drobným zpožděním, ale přece přichází nový díl Vesmírných výzev, který rekapituluje červenec v kosmonautice. A pozor - je to vůbec nejdelší díl v dosavadní historii. Celých 11 minut a 29 sekund. A čemu se věnujeme? Máme 4 velké reportáže (přistání Sojuzu TMA-03M, start Sojuzu TMA-05M, zásobování ISS a IRVE 3). K tomu ještě 7 krátkých zpráv v bloku Kosmonautika v kostce. Tak vzhůru do sledování ;)



Minulý díl našeho pořadu zhlédlo do této chvíle 3 738 lidí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od Greene »

Super díl,jako vždy!
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od tomas »

Tak to byla tedy plná porce kosmonautiky. :klaní se:
Jedna drobnost: na začátku a na konci odkazuješ stále na diskusní fórum vesmir.thos.cz. Já jsem myslel, že to je na začátku schválně, když je uvnitř dílu upozornění na změnu adresy, ale na konci to bylo taky chybně.

Ještě doplním info ke zkouškám nového navigačního systému KURS-NA. Údajně by pak měly lodi Sojuz na dohnání ISS měly stačit pouhé 4 oblety Země (6 hodin od startu) místo dodavadních 34, takže by například Sojuz nemusel být vybaven palubní toaletou a vešlo by se do něj tedy víc vybavení nebo nákladu. (zdroj:http://kosmonaut.cz)

Témata:
- přistání Sojuzu TMA-03M
- start Sojuzu TMA-05M

Kosmonautika v kostce: nová ruská kosmická loď, nový čínský kosmodrom, další měsíc Pluta, Mars Express pomůže MSL, test padáků lodi Orion, čínská superraketa, změna adresy fóra na kosmonautix.cz

- start Kounotori, zachycení Kounotori(animace) a (zrychlené reálné záběry)
- testy nového navigačního systému lodí Progress a Sojuz
- test nafukovacího štítu IRVE-3
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od Dugi »

Díky oběma! :palec nahoru:
Adresy jsem si, přiznám se, nevšiml. Ale už jsem si to v šabloně opravil, takže příště už bude všechno jak má být. :)

A co je důležité - Tebou zmiňovaný rychlý přílet k ISS otestuje Progress, který bude dnes startovat! Nejsem si ale úplně jistý, zda spolu test Kursu a "rychlý přílet" souvisí. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od tomas »

Podle pana Přibyla ano. Píše to na kosmonaut.cz 24.7.

Tady se píše, že výhodou by měl být menší počet antén a kompletní digitalizace systému. O počtech oběhů tam není nic. Bohužel můj tradiční zdroj, který se mi osvědčil při informování o problémech ruské kosmonautiky (viz zamotaná situace okolo sondy Fobos-Grunt) - Novosti Kosmonavtiky má od 26.7. do 3.8. dovolenou (resp. jeho editor)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od Dugi »

Aha, tak díky za rozšíření obzorů. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od tomas »

Tak jsem to našel. To zrychlení příletu je nyní zaimplementováno do nového navigačního systému KURS-NA, ale pravý důvod je ten, že se po skončení programu raketoplánu upravila dráha ISS tak, aby lépe vyhovovala lodím startujícím z Bajkonuru.

blíže na RIA-novosti(přeloženo google.translate)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od Dugi »

Ve článku na astro.cz se píše:

Ještě upozorněme, že zrychlený profil letu ke stanici nemá nic společného s novým typem systému Kurs, jde o dva různé experimenty.

Tak asi se některý zdroj zmýlil. :roll:
Ale možná bude pravda někde mezi - Zrychlený profil letu umožňuje i stávající systém Kurs, ale s Kurs-NA to půjde lépe - stejně tak jako Kurs i Kurs-NA zvládnou oba typy příletů - tradiční i zrychlená.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
sts107aibmuloc
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 25
Reputace: 0
Bydliště: Brno
Registrován: 4.5.2012 17:41
Kontaktovat uživatele:
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od sts107aibmuloc »

Krása :palec nahoru:
STS-107, Columbia
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 35. díl - Červenec 2012

Příspěvek od Dugi »

Díky :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“