Falcon Heavy - Demo mise

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Pospíšil »

RiMr píše:...tato Tesla pravdepodobne nebude nejaka Tesla z parkoviste pred SpaceX ktera na tom bude tak spatne ze se bude samovolne rozpadat. Jiste bude pripravena na start a na pobyt ve vakuu ...
Nikdo netvrdil, že to bude obyč auto z parkoviště. Určitě to bude speciál. Jen mi to prostě "nesedí".
Psal jsem na závěr svého prvního komentu, že nevylučuji změnu názoru poté, co bude k dispozici víc informací.
Taky si dokážu představit spodní stranu auta pokrytou solárními panely, na střeše placatou HGA anténu, selfí teleskopickou tyč s kamerou a místo zadních světel Hallové motory a přitom celou konstrukci kastle maximálně tuhou z uhlíkových kompozitů, ale přesto ...pro mne to asi není ten správný testovací náklad pro první start nejsilnějšího nosiče současnosti s 27 motory v prvním stupni ...
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
RoliD
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 80
Reputace: 19
Registrován: 3.10.2012 20:09
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od RoliD »

Pospíšil: Tak ono na rovinu. Vibrací, které si za svojí životnost užije průměrný automobil je o dost víc a někdy větších než si užije družice za ty 4 minuty cesty nahoru. Navíc Tesla Roadster je standardně konstruovaná i na nějaká ty Géčka. Tedy si troufám tvrdit, že Tesla Roadster přežije větší namáhání při startu než běžná družice.
+ pro zajímavost: Auto elektronika (nemyslím palubní zábavu) je konstruovaná s podobnými nároky (například na odolnost proti EM rušení jako elektronika mířící o vesmíru. Vyjma radiační odolnosti. I když tu bude mít lepší než většina družic co do vesmíru míří (většina družic = Cupesaty co mají obyčejný (military grade) ničím nekrytý cpu).

Hlavně pokud se náhodou podaří na orbitu Marsu tu Teslu doručit, tak její existenci bude připomínat, kde který film o Marsu :) Reklama to je fakt hodně dobrá. Jinak tomu dávám šanci tak 50%.

EDIT: Ještě k té poznámce o upravená kastle z uhlíkových vláken. Proboha proč vám nestačí karoserie která odolá tlaku vzduchu o tlaku 100kPa kterou auto proráží při 400+ km/h! ? Fakt zapomeňte na tu animozitu co jste si způsobil a jen si to prostě užívejte! :)
--------------------------------
Android Forum pro vaše mobily: https://androidforum.cz
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Pospíšil »

Supe, nemá smysl, abychom se tu spolu hádali o tom co vydrži Tesla Roadster 2008, která má základní konstrukci z Lotusu Elise 1996. Z tvého příspěvku taky vyplývá, že o zatížení a testování konstrukcí kosmických sond moc nevíš. Přetížení, vibrace, akustické namáhaní, vakuum, radiace, atd...
Doporučím ti pro začátek, prostuduj si pár zdejších vláken o meziplanetarních sondách, obzvlášť ťech k Marsu a pak se můžeme k tématu vrátit.
Naposledy upravil(a) Pospíšil dne 2.12.2017 13:48, celkem upraveno 1 x.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od jakubv »

No, s tím autem mi to přijde vtipné a ostatně jsme se o tom tady bavili tak +- pul roku zpět, že tam pošle nějakou Teslu :-)
Jinak Dragon k Měsíci jsme také řešili, ale on potřebuje FH s aerodynamickým krytem, protože pro to má už nasmlouvané komerční náklady a podmínkou je mít nějaké úspěšné starty. S tím mu Dragon nepomůže...

Ad cesta k Marsu, ok, FH vystartuje, doletí na parkovací dráhu a z ní nasadí na dráhu k Marsu, pokud ale nepoletí druhý stupeň nebo nebude mít sebou třetí malý stupeň s korekčními motory a třeba hydrazinem, tak to navedení bude muset být nesmírně přesné a pak co u Marsu?, jak tam zabrzdí, bez korekcí se asi od Země netrefí přesně na zachytávací orbitu u Marsu, aby kolem jen neprolítnul a nezamával Marsu na pozdrav....

Jinak k autu, je jedno, zda to bude nový nebo starý Roadster, stejně tam vidím několik problémů
- pneumatiky, musí být vypuštěné, jinak při poklesu tlaku při cestě na orbit explodují
- hydraulika, asi taky vypuštěná (brzdy atd)
- baterie, to asi dlouho nevydrží nabité, nebo si myslíte, že vydrží až k Marsu?

BTW, on se Elon na Mars chystá, tak si tam zjevně chce poslat svoje auto napřed :-D :-D :-D
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od petrsida »

To auto se dá do něčeho naložit, těžko pošle auťák posazený na adaptér, ale počkal bych, až to uvidíme.

Očekávejte spoustu legrace :P
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Pospíšil »

petrsida píše:... počkal bych, až to uvidíme. Očekávejte spoustu legrace :P
Jj, standa to bude... zvlášť, pokud tam nechají všechny ty skla okolo :-D

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
RoliD
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 80
Reputace: 19
Registrován: 3.10.2012 20:09
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od RoliD »

Pospíšil píše:Supe, nemá smysl, abychom se tu spolu hádali o tom co vydrži Tesla Roadster 2008, která má základní konstrukci z Lotusu Elise. Z tvého příspěvku taky vyplývá, že o zatížení a testování konstrukcí kosmických sond moc nevíš. Přetížení, vibrace, akustické namáhaní, vakuum, radiace, atd...
Doporučím ti pro začátek, prostuduj si pár zdejších vláken o meziplanetarních sondách, obzvlášť ťech k Marsu a pak se můžeme k tématu vrátit.
Pospíšil: Tak bych poprosil o zdržení se nad hodnocením kvalit někoho jiného. To bychom tu za chvilku měli zcela zbytečný flame. Odesílání mne ke čtení zdejších vláken zavání arogancí. Je to velmi nekomfortní stav do které jsi tuto diskuzi posunul. Nemyslím si že je právě toto žádoucí pro klidný a věcný průběh diskuze.
Proč mi podsouváte, že nevím nic o radiační ochraně elektroniky, kterou jsem zmínil formou vyloučení z porovnávání elektroniky auta a družice? Že jste chtěl jen ten seznam věcí o kterých nic nevím prodloužit?

Jen pro zajímavost:

Tesla S snesla při testech přetížení 4G. Více to testovací zařízení NHTSA nezvládlo a porouchalo se. zdroj: https://www.thecarconnection.com/news/1 ... -equipment + https://www.csmonitor.com/Business/In-G ... -the-NHTSA

Ony se auta navrhují a testují na opravdu velmi velká zatížení. A to jak mechanického, tak EMC charakteru. Testovaní aut typicky vychází z norem CISPR 25, UNECE Regulation 10, SAE J1113-41, ISO 11452-4 (BCI), SAE J1113-2, SAE J1113-3, SAE J1113-4 , ISO 11452-2, SAE J1113-21, SAE J1113-26, ISO 7637, SAE J1113-11
, ISO 16750, SAE J1455, ESD - SAE J1113-13 a samozřejmě i z interních norem výrobců. Ono u těch aut se to testuje, tak aby to zajistilo dlouhodobou funkčnost v prostředí, která jsou velmi agresivní. Ona například i pouhá voda je jedno z nejagresivnějších rozpouštědel. Ale ano automobil není výrobcem testován ve vakuové komoře a není testován pro tak rozsáhlý režim teplotních gradientů. Ale to v tomto případě není potřeba. Snad by mne velmi zajímalo co běžný automobilní lak zvládne při dlouhodobé expozici podmínkám ve vesmíru. 5 kilo šupinek barvy poletujících na oběžné dráze Marsu by mne zneklidnilo. Předpokládám ale, že orbita kolem Marsu bude vysoká a tedy nevznikne problém s případným ohrožením kolizí s těmito šupinkami.

Předpokládám, že Elon již nejezdí starým, ale novým Roadsterem. Zatím nepřišla informace o tom jaký ročník roadsteru poletí. Vzhledem k logice reklamní kampaně považuji za optimální volbu právě ten nový. A zrovna nový roadster vás při zrychlení z 0km/h na 96kmh vystaví zrychlení cca 5G! Zdroj: https://rechneronline.de/g-acceleration/ Také se dá předpokládat, že profil nárustu zrychlení je strmější než je tomu při startu rakety. A tedy i nároky na strukturní a dynamickou pevnost celého stroje. Také kumulativní doba, kterou Tesla Roadster stráví při přetížení bude za životnost automobilu výrazně větší než tomu je u družice, která startuje pouze jednou. Typická družice stráví v režimy zvýšeného přetížení cca stejný čas jako Tesla roadster při 100 rozjezdech 0-60mph při plné akceleraci. Když o tom uvažuji, tak jediné o co bych měl obavu budou oscilace vzniklé akustickým namáháním při startu.

A znova zopakuji mojí tezi: "skutečně si myslíte, že Elon naloží na FH něco co by tu misi mohlo ohrozit? Jako vážně?"
--------------------------------
Android Forum pro vaše mobily: https://androidforum.cz
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od laik »

Panečku, tak živou diskusi jsem tady ještě nezažil!

Osobně se mi nápad líbí jako krásnej marketing. I kdyby Tesla zkrachovala, bude o ní na věky známo, že byla prvním autem ve vesmíru a snad i prvním civilním objektem u marsu. Navíc proč se nepobavit.

Rozhodně bych vynechal veškeré diskuse o tom, zda vědí, co mají s autem před cestou dělat. Nejsou to hlupáci a už pár věci do vesmíru poslali. Znamená to, že přípravy už musí být dlouho v běhu a tedy mě překvapuje, že někde něco neprosáklo.

A nakonec - neuvěřím, dokud neuvidím. Čím atraktivnější zpráva a čím větší nadšení, tím větši je i pravděpodobnost, že z toho nic nebude...
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Lynx »

No tak v první řadě musím vyjádřit nadšení. Elon opět porušil zaběhané principy :) V druhé řadě jsem překvapen tím, že to někdo na tomto fóru (mimo bych tomu rozuměl) bere doslova ("Moje červené auto poletí na Mars") a neuvažuje o tom, že se z auta může prostě vytvořit meziplanetární sonda ve tvaru auta, s jeho zpevněnou karosérií a uvnitř budou pohonné hmoty (překvapivě v elektromobilu :lol: ) a další technika nutná k letu a navedení na orbit. Plus určitě nějaký ten vědecký nebo zobrazovací přístroj. Navíc pokud nejde o vtip, tak auto/sonda už musí být celkem připravena a tak uskutečnění celé akce pravděpodobné.

Třeba to bude jinak, jen chci dát najevo, že je to možné a riziko o nic větší než při jiných užitečných nákladech. Tedy kromě té premiéry...
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Wopat »

Lynx píše:...a neuvažuje o tom, že se z auta může prostě vytvořit meziplanetární sonda ve tvaru auta...
Možná je to až příliš velký optimismus, ale já to vidím úplně stejně.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Mise“