Curiosity (MSL - Mars science laboratory)

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od baranka »

Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od KitFisto »

Zrovna jsem si říkal,že jsem ten článek už někde viděl:)
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Dugi »

Děkuju :)
Mm z toho radost. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrK
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od PetrK »

baranka píše:http://www.astro.cz/clanek/5267?utm_sou ... ign=clanky
Dugi, hodně dobrá práce :palec nahoru:
aha, tak tak to bylo, teď už je mi to jasné, to jste ale měli říct na rovinu...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Dugi »

Nevím, co je jasné a co jsme měli říct na rovinu.
Věc se má tak, že astro.cz zaujaly články o Curiosity a požádali o možnost je přejmout. Odpověděl jsem, že proti tomu nic nemám. Stejně jako bych neměl nic proti tomu kdyby o to zažádal někdo jiný. Každý ať s našimi články nakládá jak uzná za vhodné. Nemám s tím nejmenší problém.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
MSL - APXS

Příspěvek od Dugi »

Seriál o jednotlivých vědeckých přístrojích na roveru Curiosity sklidil větší zájem než jsem čekal. Velice mne to těší. Doufám, že čtenáři budou spokojeni i se třetím dílem, který se věnuje přístroji APXS – v originále Alpha Particle X-ray Spectrometer, což by se dalo přeložit jako rentgenový spektrometr alfa částic.



Tímto přístrojem opouštíme „hlavu“ roveru a zaměříme se na jeho paži – dvoumetrovou robotickou ruku s několika mechanickými klouby opatřenou na konci sadou vědeckých přístrojů. Jedním z nich je i APXS. Tento přístroj už byl nasazen i na minulých sondách zkoumajících povrch Rudé planety – našli bychom jej na Sojourneru, Spiritu i Opportunity. Jeho úkolem je rozeznat chemické složení hornin. S jeho pomocí se například roveru Oportunity podařilo odhalit solné usazeniny, které ukazovaly na dřívější přítomnost vody. APXS na Curiosity by měl získaná data ještě zpřesnit. Přístroj na novém roveru je oproti předchozím verzím vylepšený – u MERů bylo potřeba zachovat celý systém v chladu – proto se měření prováděla především v noci. Curiosity ale disponuje kvalitním chlazením a proto může zkoumat i ve dne. A potřebné informace navíc získá 3x rychleji, než tomu bylo u jeho předchůdců.
Za výrobou tohoto přístroje stojí kanadská kosmická agentura. APXS pracuje na následujícím principu – 700 miligramů radioaktivního curia 244 (poločas rozpadu 18,1 roku) vytváří alfa částice (jádra hélia), které se posílají na zkoumaný vzorek. Rentgenový spektrometr pak „přečte“ odpověď. Není zapotřebí, aby byl přístroj v přímém kontaktu se zkoumaným materiálem – stačí aby byl jen centimetr nad ním. To se hodí především při zkoumání prašných vzorků, které by jinak mohly znečistit přístroj. Naopak při zkoumání kamenů je možné čidlo přiložit až na povrch zkoumaného útvaru. Princip je velmi jednoduchý – každý prvek po zásahu jádrem helia vydává charakteristické rentgenové záření.
S pomocí tohoto přístroje se dají odhalit prvky jako sodík, hořčík, hliník, křemík, vápník, železo a síra. Stačí desetiminutový průzkum a přístroj odhalí i přítomnost prvků s koncentrací jen půl procenta. Pokud měření trvá 45 minut, je možné najít i prvky s koncentrací méně než 100 atomů na milion ostatních. Přístroj je velmi citlivý na prvky jako síra, chlor, nebo brom – tedy látky, které ochotně tvoří různé soli – díky tomu by se dalo prokázat dřívější působení vody. Znalost složení hornin a především pak koncentrace jednotlivých prvků jsou pro poznání Marsu mimořádně důležitá. Data, která se získají pomocí tohoto přístroje pomohou vědcům rozhodnout se, zda tento materiál podrobí důkladnému zkoumání v přístrojích SAM a CheMin. Pokud je snímač přiložen přímo na vzorek, ozáří kruhovou plochu o průměru 1,7 centimetru – lehké prvky odhalí do hloubky 0,005 milimetru pod povrchem. Těžší prvky jako třeba železo pak i v hloubce desetinásobné. Navíc je možné s pomocí brusky odstranit erudované vrstvy a teprve až pak pustit ke slovu APXS.
Za zmínku stojí i autonomní systém, který zajišťuje správné přiložení měřiče k vzorku. Když se ruka hýbe, čidlo každou sekundu kontroluje, zda do něj dopadají rentgenové paprsky. Čím blíž je k vzorku, tím víc jich pochopitelně zachytí. Když zjistí, že už jich dostává dost, pozná, že je dost blízko a zadá příkaz k zastavení pohybu paže. V tu chvíli automaticky začíná vědecké měření. Během zmíněných pohybů paže, kdy je APXS aktivní, skenuje v podstatě velkou plochu okolí – je daleko od kamenů, které by k němu vysílaly paprsky. Díky tomu může poznat, že se v určité oblasti mohou nacházet prvky jako železo, nebo síra. Takové měření rozhodně nebude přesné – kvůli vzdálenosti snímače a vzorku dorazí do čidla jen málo odrazů, ale na durhou stranu se přitom pokryje poměrně velká oblast. Vzniká tak řekněme „velmi hrubý nástřel“ chemického složení okolí. Takže se tyto informace dají použít pro budoucí a přesnější výzkum.
A čemu se budeme věnovat příště? Zůstaneme na konci robotické paže a zaostříme na kameru MAHLI.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od indian22 »

Dugi, já nevím jestli ti mám za tvou aktivitu při překládání press kitu. Říkal jsem, že by to byla fajn motivace se pokusit prokousat nějakým delším anglickým textem.
Mno aspoň, že se mám na co vymluvit. :-)
Tak a teď vážně, moc dík, tohle je na českým internetu naprostý unikát. Tím spíš se znovu přimlouvám za alespoň částečnou konverzi fóra do podoby stránek s články. Tohle by byl bomba seriál.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Lakely »

Další výborný díl, skutečně jsi odvedl pořádný kus práce při překladu, je to velice poutavé. :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Dugi »

Něco ve stylu blogu určitě bude. Řešíme to momentálně tady. Už se ozvalo několik lidí, kteří by se rádi podíleli na tvorbě článků. Takže myslím, že je jen otázkou času, kdy se do toho pustíme (předtím samozřejmě musíme vše dobře připravit).
A jsem moc rád že se Ti seriál líbí. Já mám vždycky největší strach z překladu nějakých odborných termínů. Bojím se, abych to neformuloval nějak špatně. Ale snad se žádných překladatelských zvěrstev nedopouštím. :)
Lakely: Vždycky jen nevěřícně koukám, jak velký rozruch způsobí přidání nového dílu tohohle seriálu na FB. :) Je vidět, že lidi MSL zajímá.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od indian22 »

Já vím, že se to tam probírá. To je přesně důvod proč se přidávám. :-)

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“