Kvantová fyzika

Název mluví za vše
JadernáDýně
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 16.9.2017 18:11
Kvantová fyzika

Příspěvek od JadernáDýně »

Když tak přemýšlím o Youngově experimentu (známý též jako dvouděrný experiment), který dokazuje, že částice nemají jednu možnost, kde se vyskytují, ale řídí se pravděpodobností, kde všude by mohli být, pokud si pozorováním nevynutíme jednu odpověď.
Přemýšlela jsem o tom, že jestli je všechno složeno z malých částic, musí být i celý vesmír složen z těchto částic. Má pointa je, že před vznikem Země ještě nebylo žádné vědomí (žádná myslící věc), které by částice sledovalo a nutilo je k jednomu danému výsledku. Jak je tedy možné, že přestože měli částice nekonečno možností, jak by vesmír mohl vypadat, došlo k jednomu určitému výsledku a tím je stvoření života na Zemi?
Jedna z mých myšlenek byla, že sám vesmír má jednoduše řečeno své "vědomí", keré ovlivňuje částice k nucenému výsledku. Samozřejmě by mne zajímal váš názor.
Je to možná trochu složitá úvaha a je k tomu potřeba znát Youngův experiment, ale jestli jste mi porozuměli, zajímalo by mě, co si o mé úvaze myslíte vy...
"Jediné, co vím, je, že nevím nic" /Sókratés/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. Mám však dojem, že téma, které jsi tu nakousla tak úplně nesouvisí s tématem našeho fóra. My se orientujeme na kosmonautiku a tohle od ní dost výrazně vybočuje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od Alchymista »

prikladáš svojej existencii zbytočne veľký význam (prípadne existencii ľudstva, čo je ale to isté)
"pozorovateľ" nie je nevyhnutný, a už vôbec nie je nevyhnutný inteligentný či dokonca "vedomý" pozorovateľ.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
JadernáDýně
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 16.9.2017 18:11
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od JadernáDýně »

To jsem ovšem neměla na mysli. Ovšem je dokázáno, že pozorovatel ovlivňuje rozhodnutí částice. Tím nechci nijak přikládat větší význam sobě nebo lidstvu.
Pak jsem také zastánce názoru, že kvantová fyzika se jedná každé věci ve ve vesmíru, protože všechno se skládá z částic.
"Jediné, co vím, je, že nevím nic" /Sókratés/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od Dugi »

Přečti si, prosím, ještě jednou, co jsem psal: My se orientujeme na kosmonautiku. Kosmonautika je o technologiích - raketách, dalekohledech, sondách, kosmických lodích, stanicích, roverech, landerech, motorech a tak dále. A to s kvantovou fyzikou opravdu příliš nesouvisí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
hulvath
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od hulvath »

Si matfyzacka ? To znas, jak sedi na lavicce v parku matfyzak s matfyzackou : Myslis na to naco myslim ja ? Ano. A kolik ti vyslo ? :D
JadernáDýně
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 16.9.2017 18:11
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od JadernáDýně »

sice to úplne není odpověď na mou myšlenku, ale je to dobrý :-D :-D
"Jediné, co vím, je, že nevím nic" /Sókratés/
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od Gubarev »

Zcela zásadní důvod existence tohoto vesmíru je bavlněné spodní prádlo.

Pardon.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od Pospíšil »

JadernáDýně píše:Když tak přemýšlím o Youngově experimentu ....
Je to možná trochu složitá úvaha a ...., zajímalo by mě, co si o mé úvaze myslíte vy...
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Kvantová fyzika

Příspěvek od Edemski »

JadernáDýně píše:To jsem ovšem neměla na mysli. Ovšem je dokázáno, že pozorovatel ovlivňuje rozhodnutí částice. Tím nechci nijak přikládat větší význam sobě nebo lidstvu.
Pak jsem také zastánce názoru, že kvantová fyzika se jedná každé věci ve ve vesmíru, protože všechno se skládá z částic.
Vem to z "druhé strany": vesmíru je u zadele, že máme metr, vteřinu, kilogram... ;-)

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“