Čchang-čeng-5 (Dlouhý pochod 5)

Diskuse o čínských nosných raketách
Odpovědět
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od marian007 »

Štart bohužial nebol úspešný. Vyzerá to na problémy s druhým stupňom - pravdepodobne sa vypol skôr ako mal.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od marian007 »

Zhrnutie aktuálnych informácii je asi nasledovné: Do 347. sekundy letu všetko prebiehalo v poriadku, potom sa však na zázname z on-board kamery objavil v motorovej časti prvého stupňa neštandardný výtrysk plynov. O 2 sekundy neskôr prestal fungovať jeden z dvojice motorov YF-77, pričom zo zatiaľ dostupných informácii sa javí ako najpravdepodobnejšie zlyhanie jeho turbočerpadla. Riadiaci počítač sa pokúsil stratu vykompenzovať dlhšou funkciou zostávajúceho motora, ktorý sa tak vypol namiesto v plánovanej 466. sekunde letu až v 575. sekunde. Následne podľa všetkého došlo k oddeleniu prvého stupňa a správne sa zapálil aj druhý stupeň, avšak rýchlosť rakety bola už tak nedostatočná, že to nemohol dohnať, celá zostava začala padať a rozpadla sa vo výške asi 75 km.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od Dugi »

Díky moc, doplnil jsem to do článku!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od ptpc »

marian007 píše:Zhrnutie aktuálnych informácii je asi nasledovné: Do 347. sekundy letu všetko prebiehalo v poriadku, potom sa však na zázname z on-board kamery objavil v motorovej časti prvého stupňa neštandardný výtrysk plynov. O 2 sekundy neskôr prestal fungovať jeden z dvojice motorov YF-77, pričom zo zatiaľ dostupných informácii sa javí ako najpravdepodobnejšie zlyhanie jeho turbočerpadla. Riadiaci počítač sa pokúsil stratu vykompenzovať dlhšou funkciou zostávajúceho motora, ktorý sa tak vypol namiesto v plánovanej 466. sekunde letu až v 575. sekunde. Následne podľa všetkého došlo k oddeleniu prvého stupňa a správne sa zapálil aj druhý stupeň, avšak rýchlosť rakety bola už tak nedostatočná, že to nemohol dohnať, celá zostava začala padať a rozpadla sa vo výške asi 75 km.
Díky za info! :)

Všimol som si ten neštandartný výtrysk plynov a bolo mi to divné ale v prenose to nijako nekomentovali.
No nedá sa nič iné dodať ako to že ma tento neúspech mrzí... :( :( :(
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od ptpc »

Aj keď je to teraz už jedno, tak takto vypadala družica SJ-18 (video je po čínsky):



Hlavne mala testovať laserovú komunikáciu a iontové motory. Jej hmotnosť bola 7500 kg.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od marian007 »

Tiež ma zlyhanie CZ-5ky veľmi mrzí. :( Jednak je to jedna z mojich najobľúbenejších rakiet a jednak určite dôjde k výraznému posunu misie Chang’e-5, ktorá už pritom bola takmer za dverami. Samotné vyšetrovanie príčin a náprava možno ani nebudú trvať tak dlho, ale predpokladám, že Číňania budú chcieť mať pri takto dôležitej misii istotu so spoľahlivosťou rakety a tak pred samotný štart Chang’e vsunú ešte jeden štart s nejakou ďalšou, menej dôležitou experimentálnou družicou. Vo výsledku sa Chang’e-5 odloží možno aj o rok (čisto môj osobný pesimistický odhad).
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od ptpc »

marian007 píše:Tiež ma zlyhanie CZ-5ky veľmi mrzí. :( Jednak je to jedna z mojich najobľúbenejších rakiet a jednak určite dôjde k výraznému posunu misie Chang’e-5, ktorá už pritom bola takmer za dverami. Samotné vyšetrovanie príčin a náprava možno ani nebudú trvať tak dlho, ale predpokladám, že Číňania budú chcieť mať pri takto dôležitej misii istotu so spoľahlivosťou rakety a tak pred samotný štart Chang’e vsunú ešte jeden štart s nejakou ďalšou, menej dôležitou experimentálnou družicou. Vo výsledku sa Chang’e-5 odloží možno aj o rok (čisto môj osobný pesimistický odhad).
No asi tak. Ale podľa mňa sa bude posúvať všetko čo s raketou CZ-5 súvisí. S tým vloženým štartom súhlasím a keby to bolo na mne tak bez neho by som sondu Chang´e-5 nevypustil. Takže nám neostáva nič iné len byť trpezlivý a pozerať sa na život z tej lepšej stránky. Trpezlivý preto lebo trpezlivosť ruže prináša a o tom že sa na život treba pozerať z tej lepšej stránky svoje vedel už Brian (film Život Briana).
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od marian007 »

No vyzerá, že budeme musieť byť ešte trpezlivejší. Objavili sa neoficiálne informácie o tom, že RTF pre CZ-5 je naplánovaný až na rok 2018 a let s Chang’e-5 možno sklzne až na rok 2019. :(
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od ptpc »

marian007 píše:No vyzerá, že budeme musieť byť ešte trpezlivejší. Objavili sa neoficiálne informácie o tom, že RTF pre CZ-5 je naplánovaný až na rok 2018 a let s Chang’e-5 možno sklzne až na rok 2019. :(
Čo znamená "RTF"? Je to niečo ako "opakovaný letový test"? :Drbe se na hlavě:
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Chang Zheng 5

Příspěvek od marian007 »

RTF = Return To Flight, teda po našom niečo ako návrat do služby ;)

Odpovědět

Zpět na „Nosné rakety“