Exoplanety
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Exoplanety
Silný signál bol zachytený zo smeru hviezdy HD 164595 zo súhvezdia Hercules.
Signál je vlnovej dlžky 2,7 cm má amplitúdu 750 mJy.
Hviezda je vzdialená 95 sv.rokov a má 0,99 hmotnosti Slnka ,vek je 6,3 miliardy rokov.Metalicita je takmer identická s naším Slnkom.V sústave bola zatial zistená 1 planéta na kruhovej dráhe s obežnou dobou 40 dní približne velkosti Neptúna.Je pravdepodobné že sú tam aj dalšie planéty. zdroj : http://www.centauri-dreams.org/?p=36248

Práca bude prezentovaná na schôdzi SETI výboru IAA ktorá sa bude konať počas 67. medzinárodneho astronautického kongresu (IAC) v mexickej Guadalajare v utorok 27. septembra 2016
Signál je vlnovej dlžky 2,7 cm má amplitúdu 750 mJy.
Hviezda je vzdialená 95 sv.rokov a má 0,99 hmotnosti Slnka ,vek je 6,3 miliardy rokov.Metalicita je takmer identická s naším Slnkom.V sústave bola zatial zistená 1 planéta na kruhovej dráhe s obežnou dobou 40 dní približne velkosti Neptúna.Je pravdepodobné že sú tam aj dalšie planéty. zdroj : http://www.centauri-dreams.org/?p=36248

Práca bude prezentovaná na schôdzi SETI výboru IAA ktorá sa bude konať počas 67. medzinárodneho astronautického kongresu (IAC) v mexickej Guadalajare v utorok 27. septembra 2016
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety
Dnes v roce 1995 byla ohlášena první exoplaneta 51 Pegasi b (Michel Mayor a Didier Queloz)
Způsob detekce: změny radiální rychlosti (Dopplerova metoda).
https://en.wikipedia.org/wiki/51_Pegasi_b

Způsob detekce: změny radiální rychlosti (Dopplerova metoda).
https://en.wikipedia.org/wiki/51_Pegasi_b

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- MaG
- Inženýr kosmonautiky

- Příspěvky: 1980
- Reputace: 841
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Registrován: 2.8.2012 22:10
- Kontaktovat uživatele:
Re: Exoplanety
Když si vybavím, jak jsem na podzim 1996 dělal přednášku o exoplanetách pro posluchače na VŠ... musel bych ji dohledat. Nevím, zda tehdy těch planet bylo 11 nebo 20, ale vím, že jsem měl čas popovídat o každé zvlášť 
Re: Exoplanety
Prvá správa o počasí na exoplanéte. HAT-P-7b je vzdialená 1040 sv. rokov.
zdroje: http://www.pbs.org/newshour/rundown/her ... exoplanet/
http://www.nature.com/articles/s41550-016-0004

zdroje: http://www.pbs.org/newshour/rundown/her ... exoplanet/
http://www.nature.com/articles/s41550-016-0004

Re: Exoplanety
Priame pozorovanie multi-exoplanetárneho systému.
4 exoplanéty hmotnejšie ako Jupiter obiehajú okolo mladej hviezdy HR 8799 snímky zachytili v priebehu 7 rokov na observatóriu WM Keck na Havaji.Najbližšie exoplanéty obiehajú hviezdu okolo 40 rokov; najďalej trvá obeh viac ako 400 rokov.Hviezda HR 8799 je 129 svetelných rokov ďaleko a leží v súhvezdí Pegasa."je to nádherné, že tieto novo objavené planéty vykazujú rovnaký typ harmónie, ktorý vykazujú aj Galileho mesiace Io, Europa a Ganymedes (1: 2: 4)" hovoria vedci.zdroj: http://www.manyworlds.space/index.php/2 ... ign=buffer

4 exoplanéty hmotnejšie ako Jupiter obiehajú okolo mladej hviezdy HR 8799 snímky zachytili v priebehu 7 rokov na observatóriu WM Keck na Havaji.Najbližšie exoplanéty obiehajú hviezdu okolo 40 rokov; najďalej trvá obeh viac ako 400 rokov.Hviezda HR 8799 je 129 svetelných rokov ďaleko a leží v súhvezdí Pegasa."je to nádherné, že tieto novo objavené planéty vykazujú rovnaký typ harmónie, ktorý vykazujú aj Galileho mesiace Io, Europa a Ganymedes (1: 2: 4)" hovoria vedci.zdroj: http://www.manyworlds.space/index.php/2 ... ign=buffer
povrch exoplanet
Ahoj lidi,
dnes sem se dočet zajímavou věc : "Na odpověď zda je na Wolf 1061c možný život našeho typu, si budeme muset počkat. Přinést by ji mohly nové teleskopy, například vesmírný dalekohled Jamese Webba, s jejichž pomocí bude možné detekovat jednotlivé složky atmosféry exoplanet nebo i pozorovat jejich povrch"..zvlášť ten konec mě docela zaskočil. Nějak si nedokážu představit, že JWST ( kterej sice bude mít 3x větší zrcadlo než HST) by byl schopnej vidět povrch planety, která je navíc skoro 14LY daleko (zvlášť, když si vzpomenu na nejlepší fotky Pluta od HST).....na druhou stranu, ikdyby to bylo 8pixelů (hodně hranatej kruh
), byla by to pecka..
zdroj
http://vesmir.stoplusjednicka.cz/halo-j ... -wolf-1061
dnes sem se dočet zajímavou věc : "Na odpověď zda je na Wolf 1061c možný život našeho typu, si budeme muset počkat. Přinést by ji mohly nové teleskopy, například vesmírný dalekohled Jamese Webba, s jejichž pomocí bude možné detekovat jednotlivé složky atmosféry exoplanet nebo i pozorovat jejich povrch"..zvlášť ten konec mě docela zaskočil. Nějak si nedokážu představit, že JWST ( kterej sice bude mít 3x větší zrcadlo než HST) by byl schopnej vidět povrch planety, která je navíc skoro 14LY daleko (zvlášť, když si vzpomenu na nejlepší fotky Pluta od HST).....na druhou stranu, ikdyby to bylo 8pixelů (hodně hranatej kruh
zdroj
http://vesmir.stoplusjednicka.cz/halo-j ... -wolf-1061
Re: povrch exoplanet
Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.
JWST je určitě velmi očekávaný dalekohled a jeho možnosti pomohou i výzkumu exoplanet. S konkrétními očekáváními bych ale raději počkal, až budeme mít k dispozici reálné údaje. Co se toho povrchu týče, tak to určitě neznamená, že bychom viděli nějaké krátery, hory a podobně. To v žádném případě. Spíše jde o to, že bychom mohli spatřit barvu povrchu, v nejlepším případě albedové útvary - třeba jako má Mars polární čepičky. Ale víc určitě ne.
P.S. Příspěvek za chvíli přesunu do vlákna o exoplanetách.
JWST je určitě velmi očekávaný dalekohled a jeho možnosti pomohou i výzkumu exoplanet. S konkrétními očekáváními bych ale raději počkal, až budeme mít k dispozici reálné údaje. Co se toho povrchu týče, tak to určitě neznamená, že bychom viděli nějaké krátery, hory a podobně. To v žádném případě. Spíše jde o to, že bychom mohli spatřit barvu povrchu, v nejlepším případě albedové útvary - třeba jako má Mars polární čepičky. Ale víc určitě ne.
P.S. Příspěvek za chvíli přesunu do vlákna o exoplanetách.
-
Alchymista
- Inženýr kosmonautiky

- Příspěvky: 1368
- Reputace: 581
- Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: povrch exoplanet
Albedové útvary by mohli byť zobrazené technikami, ako to boli vytvorené albedové mapy Pluta zo snímkov Pluta z HST v roku 2010


Na nasledujúcej snímke je ukázané, aké bolo skutočné rozlíšenie HST (v pixeloch) pri zobrazovaní (malý obrázok hore) a kam sa dospelo sčítaním niekoľkých snímkov a následnou dekonvolúciou (veľký obrázok).
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA00825.jpg
Výsledkom snímkovania HST a matematického spracovania získaných snímok potom bola nasledujúca farebná "mapa" Pluta (veľký obrázok)
https://www.nasa.gov/images/content/421 ... 1006ay.jpg
"Snímkovanie exoplanét" bude dávať podobné výsledky, ale s výrazne menším rozlíšením - exoplanety sú proste ďaleko a zväčšenie ďalekohľadu je limitované. Možno Tieto medze síce možno rôznymi matematickým technikamii spracovania obrazu "prekročiť", ale výsledok je značne neistý.
Takže snímkovanie exoplanét bude jednak náročné a jednak "nezáživné", pretože snaha o podrobnosti môže skončiť podobne ako povestné Lowell "kanály na Marse". Vyzerá to potom takto:
Giovanni Schiaparelli - Mars 1877
http://www.astro.sunysb.edu/fwalter/AST ... li_map.gif
Percival Lowell - Mars 1877
https://atmospheres.research.ltu.se/wp- ... -1877.jpeg
http://www.astro.sunysb.edu/fwalter/AST ... s/p24a.gif
Oswald Lohse z observatória Posdam kreslil Mars v rokoch 1883-84 a jeho mapa z roku 1891 - evidentne mal menšiu fantáziu ako Lowell
https://planetarymapping.files.wordpres ... /loshe.jpg
A takto videl Mars svojim ďalekohľadom amatérsky astronóm T.R. Cave v roku 1954 (ručná kresba ceruzkou)

BTW - pekná zbierka starých historických máp Marsu a Mesiaca
Digital Museum of Planetary Mapping
https://planetarymapping.wordpress.com/ ... 90/page/2/
edit - Sú tam aj ukážky modených mapovacích diel, Venuša, Mesiac, Mars...


Na nasledujúcej snímke je ukázané, aké bolo skutočné rozlíšenie HST (v pixeloch) pri zobrazovaní (malý obrázok hore) a kam sa dospelo sčítaním niekoľkých snímkov a následnou dekonvolúciou (veľký obrázok).
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA00825.jpg
Výsledkom snímkovania HST a matematického spracovania získaných snímok potom bola nasledujúca farebná "mapa" Pluta (veľký obrázok)
https://www.nasa.gov/images/content/421 ... 1006ay.jpg
"Snímkovanie exoplanét" bude dávať podobné výsledky, ale s výrazne menším rozlíšením - exoplanety sú proste ďaleko a zväčšenie ďalekohľadu je limitované. Možno Tieto medze síce možno rôznymi matematickým technikamii spracovania obrazu "prekročiť", ale výsledok je značne neistý.
Takže snímkovanie exoplanét bude jednak náročné a jednak "nezáživné", pretože snaha o podrobnosti môže skončiť podobne ako povestné Lowell "kanály na Marse". Vyzerá to potom takto:
Giovanni Schiaparelli - Mars 1877
http://www.astro.sunysb.edu/fwalter/AST ... li_map.gif
Percival Lowell - Mars 1877
https://atmospheres.research.ltu.se/wp- ... -1877.jpeg
http://www.astro.sunysb.edu/fwalter/AST ... s/p24a.gif
Oswald Lohse z observatória Posdam kreslil Mars v rokoch 1883-84 a jeho mapa z roku 1891 - evidentne mal menšiu fantáziu ako Lowell
https://planetarymapping.files.wordpres ... /loshe.jpg
A takto videl Mars svojim ďalekohľadom amatérsky astronóm T.R. Cave v roku 1954 (ručná kresba ceruzkou)

BTW - pekná zbierka starých historických máp Marsu a Mesiaca
Digital Museum of Planetary Mapping
https://planetarymapping.wordpress.com/ ... 90/page/2/
edit - Sú tam aj ukážky modených mapovacích diel, Venuša, Mesiac, Mars...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety
Vědci detekovali obyvatelnou zónu u hvězdného systému Wolf 1061, který je pouhých 14 sv. let od nás. Nejslibnější z tohoto pohledu je planeta Wolf 1061c s přibližnou hmotností 4+ zemí, která je uprostřed této zóny.
http://www.sciencealert.com/we-just-fou ... years-away

http://www.sciencealert.com/we-just-fou ... years-away

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield




