Raketa v raném novověku?

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od lamid »

Treba si popustiť uzdu fantázie a niečo si vymyslieť, veď 97 % čitateľov tomu nerozumie.
Len sa chcem spýtať do akej výšky lietajú modely rakiet v Čechách a Slovensku?
Aký je výškový rekord amatérskej rakety v Europe?
A svetový?
Pokiaľ viem tak cca 1000 metrov sa už považuje za skvelé,
100 km dosiahli Američania.
https://en.wikipedia.org/wiki/Civilian_ ... ation_Team
Civilian Space eXploration Team
http://www.the-rocketman.com/
2004 a 2014
https://en.wikipedia.org/wiki/Amateur_rocketry
Na Slovensku sa do podvedomia v roku 2012 dostala raketa Ardea, má letieť do 120 km
http://sosa.sk/skrocket/
Tvrdo sa na nej pracuje a to má k dispozícii súčasnú techniku.
Na uvedenej stránke je pdf aj s náčrtkom s rozmermi.
Ardea je spomínaná aj na tomto fore a autor sem aj prispieva.
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 67&start=0

Pre predstavu
http://kozmonautika.sk/2016/09/01/novin ... [group]/3/
Ešte podotknem, že motor je hybridný.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od indian22 »

Co setýče velikosti tak třeba taková Ardea http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... e&start=10 měla být vysoká v dvoustupňové konfiguraci necelé 4 metry. Je to sice docela hi-end, ale zase měla při podobných požadavcích nosnost 2 kg. IMHO zcela uvěřitelná velikost přitom jakžtakž reálná na provedení by při těch pár gramech užitečného nákladu byla 5-10 metrů a asi nevyhnutně o dvou stupních. Přijde na to jak moc kvalitní ocel hrdinovi povolíme.
Lucius
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2016 3:01
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Lucius »

Tak já to shrnu:
Palivo řepný cukr. Okysličovadlo sanytr. Plášť ocelový. Jednoduchý gravitační regulátor. Výška okolo sedmi metrů.
Ochota nezištně pomoct je dnes vzácná a já si toho vážím, děkuju!
Ať vám to lítá :)
Uživatelský avatar
DRAGON
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Česká Kamenice
Registrován: 22.2.2013 17:39
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od DRAGON »

Řepný cukr, bych nahradil sorbitolem.
Uživatelský avatar
DRAGON
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Česká Kamenice
Registrován: 22.2.2013 17:39
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od DRAGON »

Ještě bych jen doplnil. Motor na bázy paliva černého střelného prachu ( BP ), by tehdy asi vyrobytelný nebyl, protože tato paliva se musí lisovat za vysokých tlaků, jinak vybuchují. Na Taiwanu při slavnostech sice dělají velké motory z bambusového pláště naplněné BP, ale použitý BP má jiné poměry složí a je nízkého výkonu. Výroba motorů na bázy paliv s obsahem cukrů, je jednodužší a mají vyšší specifický impuls a jsou tolerantní na zahrazdění. Nepříjemnou vlastností řepného cukru, je vyšší hydroskopičnost a hlavně, tato paliva se taví a odlévají do palivových jader. Řepný cukr těsně za bodem tání karamelizuje a tím se znehodnocuje, proto se musí teplota tavení dost přesně dodržovat a tato paliva se taví na olejové, nebo solankové lázni. Myslím, že ve větším množství by nebylo úplně jednoduché. Sorbitol by v té době byl vyrobitelný a takové palivo je k teplotě tavení mimořádně tolerantní a lze ho bez problému vyrábět v kotlích na ohništi, zároveň je i značně tolerantní k zahrazdění. Myslím, že plášť motoru, nebo svazku motorů by byl vyrobitelný podobnou technologií jako sudy, tzn. dřevěná s kovovou výztuží. Tyhle motory pracují relativně za nízkých tlaků a teplot spalin, navíc v úvahu přichází stejně motory s centrálním kanálkem, kdy palivo po většinu dobu hoření funguje zároveň i jako tepelný izolant. Byla tu zmíňka na chloristan a hliník, to bych hned zavrhnul, to už je jiný level. Jiné tlaky vysoké teploty a hlavně nízká stabilita a snadná bouchatelnost. Aby chloristanové ( AP ) palivo bylo stabilní, musí mít chloristan přesně specifikovaný tvar a velikost krystalů. Používá se sférický AP, tzn. krystaly mají přibližně kulový tvar, kdy se krystalizace provádí za sníženého tlaku. Myslím, že by AP motory nebyly reálné, ale sorbitolové by proveditelné mohly být.
Lucius
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2016 3:01
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Lucius »

Díky za příspěvek.
Koukal jsem na ten sorbitol. Není jeho výroba příliš složitá? Nevyžaduje speciální vybavení, které na sebe nabaluje další moderní technologie? Přiznávám, že je to pro mě španělská vesnice… :)
Uživatelský avatar
DRAGON
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Česká Kamenice
Registrován: 22.2.2013 17:39
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od DRAGON »

Dnes ho lze běžně koupit, ale, protože je to přírodní produkt a průmyslově se vyrábí redukcí glukosy, tek se domnívám, že by se znalostmi neměl být problém ho vyrobit ani v dobách minulých. Pokud by dokázali tehdá vyrobit řepný cukr, tak tenhle určitě také.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Alchymista »

Pyrotechnických zmesí príbuzných čiernemu strelnému prachu existuje veľké množstvo čo do zloženia, i čo do technologie výroby.

Celý "problém" okolo znalosti (či neznalosti) vhodných palív pre rakety na tuhé pohonné hmoty je v tom, že v uvažovanom historickom období "nebol dôvod" a "nebol záujem" sa raketám venovať vo väčšom ako minimálnom rozsahu. To je jeden dôvod. Druhý dôvod je potom samotný spôsob, akým v danom období prebiehal "výskum". Tam sú dva hlavné smery (v 16. storočí už končiace) - jeden je "opakovanie" podľa starých "tajomných" receptov, obvykle sa cieľom vyrobiť zlato, kameň mudrcov, alebo čosi podobné - a druhý bol skúšanie "nových receptov" s tým istým cieľom.
Tretí dôvod - Niečo ako "meranie výkonu" sa pri výrobe a použití strelného prachu začína objavovať až niekedy v na koncie 15. storočí v renesančnom Nemecku (pritom prach sa tam vyrábal už od polovice 14. storočia), ale šírilo sa pomali. "Sériovanie prachu" s cieľom zjednotiť vlastnosti väčšieho množstva prachu bolo zavedené až niekedy koncom 17. storočia v námorníctve - ale až v polovici 18. storočia všeobecne. To však už nastupuje moderná chémia a priemyslová revolúcia...
A keď sa už začala technológia výroby čierneho prachu podobať priemyslovej výrobe a nie alchýmii, prišiel objav nitrocelulózy, nitroglycerínu a nitrocelulózových prachov - a čierny prach sa ocitol na tretej koľaji. Väčšina zachovaných výrobných technológií je tak zakonzervovaná druhá polovica 19. storočia, často dokonca aj s pôvodnými strojmi.

Takže k úvodnej otázke: palivo prednostne tuhé PH. Nejaký výskum týmto smerom by sa dal urobiť už v 16. storočí a dosiahnuť obstojnú TPH napríklad aj na báze živíc a asfaltov.

Konštrukcia - drevená dýha, pergamen a kože, papier, meď, bronz, lepidlá a laky.
PAPIER? - ano papier. Dobrý papier z konopy, alebo niektorých exotickejších rastlín, je hodne pevný - sú papiere, že nepreložený list A4 má väčšina ľudí problém na jeden pokus roztrhnúť. Papier ako moderný toaleťák z drevnej buničiny je proste daň za jeho nízku cenu a dostupnosť... Ide to aj inak, ale treba to zaplatiť.

Najväčší problém by bol asi dostatočne malý riadiaci systém - asi najschodnejšia cesta by bola cez nejaký kombinovaný pneumatický alebo hydraulický a mechanický systém.

Ale nezavrhoval by som ani kvapalné palivá... Nejaký nízkotlaký systém by sa možno spáchať dal...
Spalovacia komora by sa dala urobiť zo striebra a železa, armatúra z medi, nádrže - vložka z medi a plášť lepený z drevenej dýhy, pergamenu/kože a papieru. Dodávka komponentov pretlaková, tlakovanie nádrží pyrotechnicky.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“