SELENE-2

Debata o všech japonských sondách a družicích
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
SELENE-2

Příspěvek od tomas »

I sonda SELENE nebo chcete-li Kaguya bude mít svého nástupce, který celý japonský výzkum Měsíce posune zase o kousek dál.
Obrázek
Tentokrát se bude jednat o řízené přistání na povrchu. To by měla uskutečnit sonda SELENE-2 (je možné, že opět dostane nějaké japonské poetické jméno). Měla by se skládat ze čtyř částí.
- Orbiter: bude pokračovat v práci první SELENE a navíc pomáhat při komunikaci landeru s pozemním střediskem.
- Penetrator: projektil, který se pokusí zabořit pod povrch Měsíce a zjistit jeho složení.
- Lander: pokusí se měkce a velmi přesně přistát. Celé přistání by navíc mělo proběhnout autonomně, což je příprava na mise ke vzdálenějším cílům, jako Mars a další planety nebo jejich měsíce.
- Rover: malý 30 kilogramový robot na kolech.


Starší animace landeru a roveru. Mise ještě nese označení Selene-B (kredit:JAXA)

Některé prvky si již měla japonská agentura možnost vyzkoušet. Kroužení okolo Měsíce a jeho dálkový průzkum různými přístroji zvládla SELENE(1) na výbornou. Dokonce i navedení landeru směrem k povrchu nebude pro Japonce novinka. Takový manévr provedla už první japonská sonda k Měsíci Hiten v roce 1993. Nejednalo se ovšem o měkké přistání, ale podobně jako u amerických sond Ranger, pouze o cílený impakt povrchu našeho nebeského souseda.

Penetrátor je pozůstatek po nerealizované sondě Lunar-A, která čekala od roku 2004 na svůj start. Nakonec byl projekt v roce 2007 definitivně stopnut.
ObrázekObrázek

Lander, jak už bylo psáno výše, by měl na Měsíci sám měkce přistát, když si předtím vybere vhodné místo. Zkoumat by měl jak povrch, tak i horninu mírně pod povrchem. K tomu by mu kromě různých analyzátorů mělo posloužit i robotické rameno ne nepodobné robotické paži amerického marsovského landeru Phoenix.
Výsledky výzkumu této mise by měly japoncům pomoci při plánování budoucí lidské základny. Doufají, že najdou odpovědi na otázky ohledně množství radiace, výskytu vody, vhodnosti měsíčního regolitu jako stavebního materiálu, pevnosti povrchu pro umístění obytných modulů nebo vliv prachu na přístroje a jeho případné eliminace.

Kam nedosáhne paže landeru, tam se může vydat malý rover, který by měl být součástí přistávacího modulu. Dokonce by měl disponovat podobnou robotickou paží, jako samotný lander, samozřejmě úměrnou jeho malým rozměrům.

Japonská agentura se chce s výsledky výzkumu podělit i s ostatními partnery. Zřejmě očekává, že i budoucí lidská základna bude, podobně jako nyní ISS, také mezinárodní. Kdy se ovšem sonda na cestu k Měsíci vydá, není jisté. Původně to měl být rok 2010, což těžko stihne. Nový termín zatím nebyl stanoven. Nosičem byla měla být tradičně raketa H2A nebo H2B.
zdroje:JAXA, wikipedie, lunar-A
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SELENE-2

Příspěvek od Dugi »

To zní opravdu zajímavě. Je vidět, že Japonci si začínají věřit a mají dobré plány. Jen je škoda, že nejsou k dispozici bližší informace ohledně prací na sondě - jak pokročili, co už mají hotové - z toho by se dal odhadnout i termín startu. No, doufejme, že časem vyjde na povrch více informací.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: SELENE-2

Příspěvek od tomas »

Opravdu jsem podrobné plány nikde nenašel. Co mě docela překvapilo, byla rozpracovanost sondy Lunar-A. To byla prakticky hotová sonda.

Alespoň díky Lunaru byly provedeny testy všech možných komponentů, které se pak využily v dalších sondách včetně penetrátoru pro Selene-2. Nějaké informace jsou tady v pdf z roku 2010.
http://esamultimedia.esa.int/docs/spine ... 1_JAXA.pdf
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: SELENE-2

Příspěvek od tomas »

Máme tu jedno video, které už jste možná viděli. Sonda SELENE (Kaguya) si zopakovala nádherný východ Země nad Měsícem. Podobný kdysi natočila posádka Apolla 8. Tentokrát to bylo v HD. Upozorňuji, že video obsahuje záběry japonské agentury JAXA (což potvrzuje logo v dolním rohu a také to, že video je součástí jejího oficiálního kanálu)



Děkuji všímálkům z National Geographic, že se úzkostlivě starají, abychom nezpůsobovali újmu autorům, sledováním jejich videí. Jenom si nevšimli, že autorem je někdo jiný než oni. :hlavou proti zdi
Omlouvám se, ale docela mi to včera hnulo žlučí, tak jsem vám to musel ukázat.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SELENE-2

Příspěvek od Dugi »

Co se včera stalo? teklo mi něco? :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: SELENE-2

Příspěvek od tomas »

Ne, neuteklo. Sonda opravdu nevstala z mrtvých. :)
Jenom jsem včera hledat informace o průzkumu Selene a našel tohle video. Tak jsem se podíval pod jinou IP a zjistil, že si NG blokuje videa, která jí nepatří.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SELENE-2

Příspěvek od Dugi »

Aha ... zajímavý a politováníhodný postup. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: SELENE-2

Příspěvek od Evžen111 »

je to sice archiv, ale proč si to nezopakovat. Našel jsem několik snímků, kde vědátoři hledali kráter po "jedničce" vypadá to tak, že mravenčí práce se vyplatila a hledaný kráter se snad našel.
Je to sice vlákno o nástupkyni této sondy, ale říkám si, patří to k tomu, snad vám to udělá po ráno trochu radosti.




E
chromy1983
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 14.12.2016 18:34
Re: SELENE-2

Příspěvek od chromy1983 »

zdravim, muzu se zeptat kde najdu takhle detailni fotky mesice? uz dlouho dlouho zkoumam mesic, hledam ruzne anomalie, ale nikde jsem takhle detailne nevidel. mohl by jsi mi napsat kde najdu takto detailni fotky?
dekuji za odpovedi
michal
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: SELENE-2

Příspěvek od MaG »

Tak detailní snímky pořizuje asi jen LRO: https://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/ ... ive_1.html

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“