ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Novinky o projektech Evropské kosmické agentury
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od JHošek »

Díky!
Poslal jsem Vám e-mail na czechspace, ale přišla mi automatická odpověď, že jste mimo kancelář.
Čeho se týká zbývajících 21 kritických problémů z S-CDR ESM? Vím o problémech s některými řídicími systémy, nutnými k fungování modulu, které subdodavatel nedodá společnosti Airbus v dohodnutém listopadovém termínu, ale až na přelomu února a března. Souvisí to s tím?
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

JHošek píše:Díky!
Poslal jsem Vám e-mail na czechspace, ale přišla mi automatická odpověď, že jste mimo kancelář.
Čeho se týká zbývajících 21 kritických problémů z S-CDR ESM? Vím o problémech s některými řídicími systémy, nutnými k fungování modulu, které subdodavatel nedodá společnosti Airbus v dohodnutém listopadovém termínu, ale až na přelomu února a března. Souvisí to s tím?
Mezi největší problémy patří pozdní dodání výsledků PQM pohonného systému, neúspěšná kvalifikace nádrží na pracovní plyny, pozdní dodání EGF jak pro QF, ITL, tak i FM, a zpoždění některých integračních testů. Plný list sem bohužel dát samozřejmě nemohu.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od JHošek »

Vaclavik píše:Mezi největší problémy patří pozdní dodání výsledků PQM pohonného systému, neúspěšná kvalifikace nádrží na pracovní plyny, pozdní dodání EGF jak pro QF, ITL, tak i FM, a zpoždění některých integračních testů. Plný list sem bohužel dát samozřejmě nemohu.
Děkuji a omlouvám se, že jsem otravný. Snažím se to pochopit.
Zážehové testy pohonného systému PQM začnou podle http://blogs.esa.int/orion/2016/09/21/g ... tem-tests/ až na jaře, termín dodání FM ESM-1 na KSC je 30.4.2017. Je dokončení S-CDR ESM nutnou podmínkou před dodáním na KSC?
Neúspěšná kvalifikace nádrží na pracovní plyny souvisí s prováděnými vibračními testy eSTA?
EGF = electrical grapple fixture??
QF = qualification facility?
ITL = integrated test lab?
Vaclavik píše:Z S-CDR ESM je stále třeba vyřešit 21 kritických problémů (celkem 391 kritických úkolů z 841).
Číslo 841 byl celkový počet úkolů S-CDR ESM, z toho 391 bylo kritických, a z nich je 370 vyřešeno a 21 nevyřešeno? Co znamená předpona S- ?
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

JHošek píše:Děkuji a omlouvám se, že jsem otravný. Snažím se to pochopit.
Zážehové testy pohonného systému PQM začnou podle http://blogs.esa.int/orion/2016/09/21/g ... tem-tests/ až na jaře,
No toto je velmi složitý a komplexní problém. Řekněme že se nedaří dodávky a testy kritických komponentů a tím pádem i vyšších celků. Je několik řešení, např. pozdější integrace na KSC atd. PQM by mělo dorazit na KSC 15. listopadu 2016 a hot fire je naplánován na 11. dubna 2017.
JHošek píše:termín dodání FM ESM-1 na KSC je 30.4.2017. Je dokončení S-CDR ESM nutnou podmínkou před dodáním na KSC?
Bezpodmínečně nutnou.
JHošek píše:Neúspěšná kvalifikace nádrží na pracovní plyny souvisí s prováděnými vibračními testy eSTA?
Ne. Jde o pozdní zapracování změn v návrhu a změnu dodavatele.
JHošek píše:EGF = electrical grapple fixture??
QF = qualification facility?
ITL = integrated test lab?
EGF - Electrical Ground Facilities
QF - ano
ITL - ano
JHošek píše:
Vaclavik píše:Z S-CDR ESM je stále třeba vyřešit 21 kritických problémů (celkem 391 kritických úkolů z 841).
Číslo 841 byl celkový počet úkolů S-CDR ESM, z toho 391 bylo kritických, a z nich je 370 vyřešeno a 21 nevyřešeno?
Ne je to tak jak jsem psal. Problém a úkol jsou dvě rozdílné věci. Problém je nadřazen úkolu.
JHošek píše:Co znamená předpona S- ?
System
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od JHošek »

Vaclavik píše:No toto je velmi složitý a komplexní problém. Řekněme že se nedaří dodávky a testy kritických komponentů a tím pádem i vyšších celků. Je několik řešení, např. pozdější integrace na KSC atd. PQM by mělo dorazit na KSC 15. listopadu 2016 a hot fire je naplánován na 11. dubna 2017.
Děkuji za odpovědi.

Doprava PQM na KSC je pro mne novou informací. Myslel jsem, že má být v listopadu odeslán ze Stockholmu přímo do WSTF, kde je pro něj připravován OMS.

"The propulsion qualification model that will be used for testing will be shipped from Sweden to White Sands November 2016"
http://blogs.esa.int/orion/2016/09/21/g ... tem-tests/

"It is scheduled for delivery to WSTF later this year"
http://www.nasa.gov/centers/wstf/news/2 ... sting.html

mapa na str. 3
http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi. ... 011179.pdf
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

Tak se opět posunul termín dodání FM prvního ESM na říjen 2017 a převedení do vlastnictví NASA o měsíc později. Termín startu v roce 2018 ale zatím ohrožen není.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

Vaclavik píše:Tak se opět posunul termín dodání FM prvního ESM na říjen 2017 a převedení do vlastnictví NASA o měsíc později. Termín startu v roce 2018 ale zatím ohrožen není.
Dodání FM ESM-1 na KSC se posouvá na leden 2018 s převedením do vlastnictví NASA nejpozději do tří měsíců.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

ESA schválila a přijala změny konstrukce ESM-3 na základě požadavků od NASA.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od JHošek »

Vaclavik píše:ESA schválila a přijala změny konstrukce ESM-3 na základě požadavků od NASA.
ESM-3? :o
V jakém vztahu je to s tímhle?
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 160#p78160
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ESA-budoucí plány s NASA - Orion

Příspěvek od Vaclavik »

JHošek píše:
Vaclavik píše:ESA schválila a přijala změny konstrukce ESM-3 na základě požadavků od NASA.
ESM-3? :o
V jakém vztahu je to s tímhle?
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 160#p78160
V přímém vztahu, každé ESM bude v podstatě jiné (vylepšené) až do Mk.2.

Odpovědět

Zpět na „Evropská ESA“