Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TomasPribyl
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 10
Registrován: 23.5.2012 21:40
Re: EUROSPACE 2016

Příspěvek od TomasPribyl »

PaR píše:Přítomni by měli být V. Remek, O.Pelčák a ruští kosmonauti S. Zaljotin a M.Fulier, možná i S. Volkov.
Pro úplnost: Remek nad akcí převzal záštitu, ale přítomný nebude. Fulier není ruský kosmonaut, ale slovenský náhradník. Zaljotin a Volkov nakonec bohužel nebudou; Volkov odpískal svoji účast už minulý měsíc, Zaljotin před několika dny. Ale možná bude jiný kosmonaut (aktuálně soukromě pobývající v ČR), což ale ještě včera nebylo jisté.
PaR
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 1.3.2016 22:00
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od PaR »

Moc se omlouvám za nepřesnost. Vycházel jsem z mailu, co jsem dostal včera večer a nijak jsem to neověřoval. Moje chyba, příště si dám pozor. Díky za opravu.
Uživatelský avatar
TomasPribyl
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 10
Registrován: 23.5.2012 21:40
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od TomasPribyl »

PaR píše:Moc se omlouvám za nepřesnost. Vycházel jsem z mailu, co jsem dostal včera večer a nijak jsem to neověřoval. Moje chyba, příště si dám pozor. Díky za opravu.
Alespoň z mé strany je to naprosto v pohodě - kdo nic neudělá, nic nepokazí. ;-)

(Já třeba o těch kosmonautech vím už mnoho, mnoho týdnů - a nedal jsem sem ani řádku. A protože jsem nic neudělal, můžu teď dělat chytrého... ;-)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od Dugi »

Kontaktovala mne paní Šárka Dyčková, zda bych na naše fórum nedal informaci o akci, kterou pomáhá organizovat. Jelikožto vypadá zajímavě, rozhodl jsem se, že text z propagačního letáku zevřejním na anšem fóru.

Astronomická expedice 2016

Noční nebe v sobě nese náznak tajemna a příslib velkého dobrodružství a poznání. Jaký by však byl smysl nekonečnosti vesmíru, kdyby v něm nebyla alespoň nejmenší částečka hmoty, která by tu nekonečnost a jedinečnost dokázala pochopit? Vesmír byl zrozen a vybízí k obdivu a touze po poznání. A kde jinde lze poznat kosmos plný nekonečných možností než na Astronomické expedici?

Astronomická expedice je letní škola astronomie, která probíhá v termínu 22. 7 – 7. 8. 2016. V krásném městečku Úpice v Podkrkonoší, se již 58. rokem koná tato ojedinělá zážitková akce. Kromě pozorování nočního nebe a procházky oblohy křížem krážem je pro „expedičníky“ připraveno i mnoho dalších zajímavostí, experimentů či projektů. Všichni si přijdou na své!

Expedičníky se mohou stát již zkušení pozorovatelé noční oblohy, stejně tak jako úplní začátečníci, a to ve věku od 15 do 26 let. Každý účastník je zařazen do skupiny podle jeho priorit. Vybírá si mezi skupinami: Měsíční, Meziplanetární hmota, Deep-sky, Digitální astrofotografie, Klasická astrofotografie, Radioastronomie, CCD či skupinou pro nováčky. Pokud má účastník širší okruh zájmů, může jeho zkoumání přesáhnout i do více skupin. Astronomická expedice je jedinečná především díky svému rozsahu. Můžete si vyfotografovat objekty vzdáleného vesmíru či objekty Sluneční soustavy. Pořizovat několikahodinové časosběrné video. Zaznamenávat radiový signál pomocí radioteleskopů. Pomocí CCD čipů zaznamenat jas hvězd, případně i planet okolo nich obíhajících, a tato data zpracovávat pomocí nejmodernějších metod, které se využívají na nejlepších vědeckých pracovištích. Přes den zkoumat aktivitu Slunce a pozorovat dynamické jevy v atmosféře, této nejbližší hvězdy. Kromě nočních aktivit s hvězdami je však připravena pro zdokonalení znalostí v oboru astronomie, fyziky, geologie, meteorologie či chemie připravena řada odborných přednášek. Nejmodernějším tématům se pak věnují speciálně zvaní přednášející, z nichž většina patří ke špičkám svého oboru. K pravidelným řečníkům patří například známý popularizátor astronomie Jiří Grygar, Petr Kulhánek z ČVUT, Michla Švanda z Astronomického ústavu AV ČR či Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno. Důležitou záležitostí je i sekce experimentů. Velké výbuchy, testování raket vytištěných na 3D tiskárně, tekuté optické kabely – prostě zkoumání světa kolem sebe.

Astronomická expedice však není pouze neustálé bádání. Je to i zábava a užívání si léta. Okolní příroda je vhodná pro výlety. Již tradiční je pochod na Sněžku. K dispozici je bazének či volejbalové hřiště. Přímo pod hvězdárnou se nachází město Úpice.

Expedici pořádá Amatérská prohlídka oblohy – sekce ČAS, Hvězdárna v Úpici a Hvězdárna a planetárium Brno. Veškeré informace se dozvíte na webu http://www.expediceupice.cz. Sledovat nás můžete také na https://www.facebook.com/astronomicka.expedice/. Můžete nás přímo kontaktovat na emailové adrese [email protected]. Zájemci, kteří se chtějí zúčastnit Astronomické expedice, se mohou přihlašovat do 30. dubna 2016 na výše zmíněné internetové Tak neváhejte a zažijte léto plné hvězd. Zažijte Astronomickou expedici 2016!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Quardok
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 63
Reputace: 0
Registrován: 23.10.2014 12:57
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od Quardok »

V tyto dny probíhá konference Humans to Mars 2016. Našel jsem odkaz na všechny příspěvky na livestreamu, pokud byste se nechtěli spolehnout pouze na následné reportáže novinářů :)

http://livestream.com/viewnow/exploremars2016
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od Navi »

Musím se pochlubit :)
Právě mi přišla pozvánka na účast v debatě občanů o přínosech, směřování a roli Evropy v kosmických aktivitách :-D
http://www.citizensdebate.space/cs_CZ/home
Bude tam ještě někdo ze zdejšího osazenstva? ;)
Přihlašování ještě stále probíhá.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od Dugi »

Gratuluju! Myslím, že tam sám z našeho fóra nebudeš, už mám informace i od jiných lidí. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od vai777 »

Jj, i mně už došla pozvánka. Moc se těším na setkání! :tlesk:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od Navi »

Tak paráda :-)
Také se těším na setkání :palec nahoru:
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Akce, projekty, semináře a další volnočasové aktivity

Příspěvek od jregent »

Navi píše:Tak paráda :-)
Také se těším na setkání :palec nahoru:
take mám pozvánku :-)

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“