Orbitálne alebo povrchové základne?

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi píše:... prosím všechny uživatele tohoto fóra, aby na alamovy prázdné příspěvky o ničem, které nemají žádný informační přínos, NEREAGOVALI.
Ano, to je naprosto správná rada/instrukce ... se kterou jsme na kosmo.cz začínali "případ alamo" taky řešit.
Problém je v tom, že i když se ostatním diskutujícím dařilo držet se na uzdě a na "alamoviny" nereagovat, začal se alamo v následujících příspěvcích hádat sám se sebou a v podstatě si začal psát jakýsi neurotický blog ... a to bohužel v několika vláknech najednou. Pěkný příklad na začátku tohoto vlákna uvedl už Jirka Hošek.
Proto místním adminům a moderátorům veřejně doporučuji nekompromisní přístup a "alamoviny" zde netolerovat.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od MaG »

Děkuji ti Dušane za trpělivost, ale poslední tři alamovy příspěvky v tomto tématu opravdu nemusely vůbec vzniknout. Především poslední dva jsou pak zcela zbytečné. A pokud jde o mě, omlouvám se, že to řeším veřejně, ale držel jsem se snad dost dlouho ne, když to píšu až dnes, ale vážně mě už přestává čtení fóra bavit, od té doby, co sem alamo přispívá. Jak jsem pochopil, on se z toho neponaučí, on má podobný typ diskuze jako zábavu a znám i jiné takové lidi, však jsem jimi kritizován, ale znovu opakuji, nejsem nadšený, že se i zde rozmáhá diskuze pro diskuzi (pro zábavu) místo diskuze věcné. Můj příspěvek prosím laskavě vymazat s ostatními.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Lakely »

Přidávám se k ostatním s prosbou o uklizení diskuze, která je skutečně jen otravnou přítěží a opravdu mě obtěžuje, že zde musím toto vlákno procházet. Věcná diskuze je to, co dělá kosmonautix kosmonautixem, tak to zachovejme a zvolme nějaký odpovídajíc postup. ;)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Dugi »

Pospíšil píše:Problém je v tom, že i když se ostatním diskutujícím dařilo držet se na uzdě a na "alamoviny" nereagovat, začal se alamo v následujících příspěvcích hádat sám se sebou a v podstatě si začal psát jakýsi neurotický blog
Díky za upozornění. Tohle, co jsem dneska napsal považuju za poslední slovní varování vůči alamovi. Pokud bude ve svém stylu pokračovat, sáhnu už k restrikcím.
Díky i Martinovi a Lakelymu za jejich příspěvky. S dovolením je nesmažu, aby alamo viděl, že to není jen moje splašené tažení proti jeho příspěvkům, ale že to tak vidí i ostatní.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od Evžen111 »

Dugi píše:
Pospíšil píše:Problém je v tom, že i když se ostatním diskutujícím dařilo držet se na uzdě a na "alamoviny" nereagovat, začal se alamo v následujících příspěvcích hádat sám se sebou a v podstatě si začal psát jakýsi neurotický blog
Díky za upozornění. Tohle, co jsem dneska napsal považuju za poslední slovní varování vůči alamovi. Pokud bude ve svém stylu pokračovat, sáhnu už k restrikcím.
Díky i Martinovi a Lakelymu za jejich příspěvky. S dovolením je nesmažu, aby alamo viděl, že to není jen moje splašené tažení proti jeho příspěvkům, ale že to tak vidí i ostatní.
ve svém příspěvku jsem psal, že nebudu na nic reagovat. Podporuji však Dugiho a ostatní a jasně s vámi souhlasím. Tohle prostě NE!
E
Uživatelský avatar
alamo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 42
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2016 13:23
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od alamo »

skúsim teda inak..
ak teda platí, že aby nejaký návrh na pilotovanú výpravu k Marsu prešiel, musí to byť celá séria takýchto výprav, a tie podľa všetkého, musia ísť od začiatku do jediného konkrétneho miesta na povrchu Marsu, aby výsledkom bolo budovanie trvalej základne..

ako by vyzeral "dopravný grafikon", tých jednotlivých výprav, a striedanie posádok na Marsovskej základni?
bolo by možné aby tam bol kontinuálny pobyt, ako to vidíme na ISS, alebo bude musieť byť základňa aj v bezposádkovom režime?

podľa všetkého totiž skutočne prejde, a bude sa realizovať, až ten návrh, ktorý čo najskôr bude fungovať, tak ako to dnes vidíme na ISS, priletí nová posádka "podá si ruku" s predchádzajúcou

to je skôr problém "orbitálnej mechaniky", ktorej sa jednoducho musíme prispôsobiť
+++aj peklo sa dá hacknúť+++
Uživatelský avatar
alamo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 42
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2016 13:23
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od alamo »

čo je na tých pár vetách, tak príšerného?
orbitálna mechanika, vzťah medzi obežnou dobou Zeme a Marsu, je aký je
Aleš Holub inde
Pokud budu počítat jen s kratšími přelety mezi planetami (max. 6 měsíců), tak to bohužel kvůli orbitální mechanice vychází tak, že z Marsu k Zemi je třeba odletět ještě dřív, než je možno odletět ze Země k Marsu (v daném roce). Takže buď předchozí posádka odletí z Marsu (po cca 1,5 roku strávených na Marsu) dřív, než přiletí další posádka (a základna na Marsu bude cca půl roku neobydlená), nebo bude muset "střídání" probíhat tak, že každá posádka na Marsu stráví přes 3,5 roku (z toho cca 1,5 roku budou na základně dvě posádky a cca 2 roky bude na základně jen jedna posádka). Uvedené údaje lze odvodit z přeletových oken mezi Zemí a Marsem, zjistitelných např. na NASA stránce http://trajbrowser.arc.nasa.gov/traj_br ... ad_results
ja si s toho musím, takpovediac na základe "čistej logiky", odvodiť len jedno
niekto bude musieť, na Marsovskej základni, hneď od samého začiatku, od prvého pristátia vydržať tri a pol roka
:krčící rameny:
+++aj peklo sa dá hacknúť+++
Uživatelský avatar
alamo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 42
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2016 13:23
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od alamo »

http://www.kosmonautix.cz/2016/07/nastu ... -u-mesice/
Stanice by měla vzniknout v oblasti mezi Zemí a Měsícem, její posádku by mohli tvořit čtyři lidé a o zásobování by se staraly lodě mezinárodních partnerů i se zapojením soukromého sektoru. Stanice by mohla kromě vědeckého výzkumu poskytovat zázemí pro budoucí skládání planetoletů k Marsu, ale zároveň by se z ní daly vykonávat krátkodobé výlety na oběžnou dráhu Měsíce, nebo dokonce na jeho povrch.
:tlesk:
+++aj peklo sa dá hacknúť+++
Uživatelský avatar
alamo
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 42
Reputace: 0
Registrován: 22.5.2016 13:23
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od alamo »

nebudem zakladať novú tému..
ten odkaz sa hodí aj sem
http://forum.freespace.sk/blog/120/zapi ... -pol-roka/
Tri a pol roka?

mno.. boli ste tu ochotný diskutovať, napríklad o terraformácii Marsu.. mlčanie k tomuto začína vypadať čudne
+++aj peklo sa dá hacknúť+++
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Orbitálne alebo povrchové základne?

Příspěvek od jregent »

Martin K odkazuje na Kosmo.cz na článek
Mohli bychom žít na Měsíci za10 let nebo dříve
http://www.popsci.com/we-could-be-livin ... rs-or-less

co mě zaujalo:
- plány nanávrat na Měsíc se nedaří protože jsou příliš drahé
'Kosmický rogram žije v klamu neomezeného rozpočtu, už od dob Apolla.'
(McKay, astrobiolog NASA)
- nové technologie, samořídící auta, recyklace by mohla snížit náklady měsíční základny a přiblížit ji
- nemůžeme jít na Mars dokud se neaučíme na vlastním dvorku říká McKay
- Měsíc je tupá koule ale pomůže ¨plánu na Mars
- lunární základna poskytne cennou příležitost vyzkoušet nové pohonné systémy, stanoviště, komunikaci a systémy podpory života,
- lepší několikadenní výlet na Měsíc než 9-ti měsíční výlet na Mars
- využít deklarovaného zájmu Ruska, Číny a ESA o Měsíc ke spolupráci
- i soukromé firmy by mohly využít Měsíc pro produklci paliva a měsíční turistiku


Jak to udělat
- mooncaty (bobcaty pro Měsíc) připraví plochu a jiní roboti solární panely
- lunární mezci by mohli sestavit habitaty až dorazí
- stanici by obývalo zpočátku přechodně pár lidí jako dnes ISS, později až stovky trvale
- težba vzácných kovů a turistika může být zdrojem příjmů stanice

technologie nutné k přežití
- ISS poskytla systémy podpory života
- SpaceX by mohla přinést potraviny a základních potřeby pro posádku 10 lidí za 350 milionů $ nebo méně za rok
- virtuální realita pomůže projektování a testování
- 3D tisk malých součástek
- věci každodenního použití mohou být přizpůsobeny pro vesmírný let, říká McKay

technologie příští generace
- SpaceX Falcon 9 by měl být schopen přepravovat malé užitečná zatížení na Měsíc za docela dobrou cenu,
později Falcon Heavy a tankování v kosmu
- nafukovací stanoviště od Bigelow Aerospace je top kandidátem pro budoucí měsíčních ubytovacích kapacity

Kde?
- na pólech je více sluneční energie a voda
- kráter Peary

Za kolik?
- vešlo by se do rozpočtu NASA, náklady srovnatelné s ISS
- mohly by pomoci soukromé společnosti
- výroba paliva za až 40 miliard dolarů ročně
- mohlo by být realizováno během desetiletí
- McKay si myslí, že psychologická bariéra je nejvýznamnější překážka
Pokud si lidé myslí, že to zabije rozpočet, to blokuje diskusi a brainstorming. Pokud se nám podaří změnit myšlení, že se nastartuje konverzaci a lidé začnou přemýšlet jak to realizovat

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“