Expedícia 47

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedícia 47

Příspěvek od Dugi »

A další fotka.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Expedícia 47

Příspěvek od fretka323 »

Já osobně bych se tam bál vlézt. Ten pohled na "alobalové stěny" (které určitě mají své odůvodnění, třeba termoizolace) nevyvolává pocit bytelnosti. Někde jsem zaslechl, že BEAM má být odolnější proti mikrometeoritům víc než hliníkové USOS moduly. Moc se mi tomu nechce věřit, je to tedy pravda?
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedícia 47

Příspěvek od Dugi »

To se těžko porovnává, osobně si myslím, že bude někde na stejné úrovni - určitě nafukovačka nebude výrazně slabší.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedícia 47

Příspěvek od Dugi »

Hezké fotky ve vysokém rozlišení.

http://spaceflight101.com/dragon-spx8/h ... c-ingress/
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Expedícia 47

Příspěvek od indian22 »

Já bych tomu i věřil, dokonce jsem někde četl, že samotná Bigelow Aerospace tvrdí, že jejich modul je proti mikrometeoritům odolnější než ty klasické. Jako strojař si docela umím představit rozdíl mezi způsoby jakými jednotlivé materiály nárazu vzdorují. Pomozme si představou kulky,která má prorazit ocelový plát stejné tloušťky jakou má neprůstřelná vesta, zatímco v tom plátu se vzniklé napětí kumuluje do jednoho místa, tak v tkanině neprůstřelné vesty jde o jeho rozklad do co největší plochy v podobě jejího mechanické zavlnění, nevím sice nakolik je mechanizmus rozkladu podobný ve vestách a v modulu Bigelow, ale ve výsledku jde o totéž. Takže zatímco v prvním případě odolnost závisí jen na schopnosti absorpce energie na řekněme jenom cm čtverečním, tak v druhém případě tu samou energii absorbuje řádově větší plocha. Je zjevné, že pro tkaninu je klíčová schopnost distribuce onoho mechanického vlnění mezi vlákny, taky počítám, že to je jedna z věcí na níž Bigelow museli máknout.
Naposledy upravil(a) indian22 dne 8.6.2016 11:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Expedícia 47

Příspěvek od MaG »

Pořád si musíme připomínat, že základem ochrany před mikrometeority je vícevrstevnatá technologie s mezerami mezi vrstvami a pak je asi jedno, zda jde o pevnou nebo skládací stěnu. Na první vrstvě se částice roztříští a v dalších se úlomky snadno zachytí.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Expedícia 47

Příspěvek od indian22 »

NO to si právě nemyslím. Mikrometeorit se do pevné stěny zaryje dřív než se stačí "rozprsknout", v tom spočívá ta problematičnost, proto kumuluje energii kterou nese na velice malou plochu. Pružná stěna nafukovacího modulu IMHO spíš ještě napomáhá udržet celistvost projektilu, ale to je jedno když dovede distribuovat jeho energii do větší plochy. Zajímaly by mne podrobnosti k tomuto od BA, ideálně animace se schémátkem, chochó to bych toho chtěl od soukromého subjektu.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Expedícia 47

Příspěvek od Pospíšil »

Viz: http://www.nasa.gov/feature/beam-facts-figures-faqs

BEAM is expected to provide similar MMOD protection as other ISS modules. Because BEAM is relatively small compared to the other space station modules, the risk from MMOD for BEAM is typically less than other ISS modules. It is important to note that the ISS has been occupied in orbit for nearly 15 years with no MMOD strike requiring isolation of any existing module.

BEAM MMOD shielding consists of multiple layers of fabric with spacing between layers, and provides protection to an internal restraint and bladder system. The materials of construction are proprietary. In the unlikely event orbital debris penetrates through the shielding, the restraint and the bladder of the BEAM wall, the air within the BEAM, as with any aluminum module, will escape to space. BEAM has been designed and tested to leak rather than bursting. During typical space station operations, the hatches between BEAM and ISS are closed, so a penetration of BEAM will automatically be isolated to BEAM itself.


... a ještě něco napoví FEM modelování MMOD impaktu na modul BEAM tady: http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi. ... 001632.pdf
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Expedícia 47

Příspěvek od fretka323 »

Díky všem za obsáhlou odpověď!
Klidně mne oslovujte Radim.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Expedícia 47

Příspěvek od indian22 »

Jo to PDF je vážně luxusní soustíčko, se divím že mi to nikde nevylezlo, takže taky děkuju. Na ten článek od NASA jsem natrefil po každém dotazu k tématu, ale moc mě to neuspokojilo, tak jsem to ani nedával.

Odpovědět

Zpět na „ISS“