Perseverance (Mars rover 2020)

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Pospíšil »

Lynx píše:S tím závěrem mise MPL to není tak jednoznačné. ... Sonda přistála, zavolala domů, ale anténa nezafungovala. Což je romantický scénář, se kterým rád pracuji ;) I když je to jen jedna z několika možností.
Jistě sis všimnul slovíčka "zřejmě", které jsem použil ve svém příspěvku. Těch možných scénářů konce MPL je samozřejmě více, ale ten, který jsem uved, byl vyšetřovacím týmem vyhodnocen jako nejpravděpodobnější a proto jsem ho také zmínil.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Lynx »

Pospíšil píše:
Lynx píše:S tím závěrem mise MPL to není tak jednoznačné. ... Sonda přistála, zavolala domů, ale anténa nezafungovala. Což je romantický scénář, se kterým rád pracuji ;) I když je to jen jedna z několika možností.
Jistě sis všimnul slovíčka "zřejmě", které jsem použil ve svém příspěvku. Těch možných scénářů konce MPL je samozřejmě více, ale ten, který jsem uved, byl vyšetřovacím týmem vyhodnocen jako nejpravděpodobnější a proto jsem ho také zmínil.
Ale jasně, souhlasím ve všem. Snad jen tu citaci ode mě jsi mohl vybral o něco lépe. Takhle vytržené z kontextu to vyznívá dost jinak. :lol:
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Pospíšil »

Lynx píše:
Pospíšil píše:
Lynx píše:S tím závěrem mise MPL to není tak jednoznačné. ... Sonda přistála, zavolala domů, ale anténa nezafungovala. Což je romantický scénář, se kterým rád pracuji ;) I když je to jen jedna z několika možností.
Jistě sis všimnul slovíčka "zřejmě", které jsem použil ve svém příspěvku. Těch možných scénářů konce MPL je samozřejmě více, ale ten, který jsem uved, byl vyšetřovacím týmem vyhodnocen jako nejpravděpodobnější a proto jsem ho také zmínil.
Ale jasně, souhlasím ve všem. Snad jen tu citaci ode mě jsi mohl vybral o něco lépe. Takhle vytržené z kontextu to vyznívá dost jinak. :lol:
Já si naopak dovolím nesouhlasit s tvým tvrzením, že před startem nebylo provedeno dostatek zkoušek. Problém s chybnou detekcí přistání byl odhalen už při pozemních testech vyklápění podvozku inženýrského prototypu i letového exempláře sondy. Při vyklopení docházelo k vibracím a magnetická čidla ve třech amortizátorech přistávacích nohou opakovaně zanamenala prechodové signály, které letový SW vyhodnotil jako kontakt s povrchem planety a vypnul přistávací motory. O problému se tedy vědělo už před startem, dokonce byla očekávána vysoká pravděpodobnost jeho výskytu, ale vlivem slabého projektového řízení nebyla opravena příslušná část sw tak, aby tuto chybu letový počítač vyhodnotil správně a pokračoval v motorickém sestupu. Takže o problému se vědělo a jen se čekalo, jak to dopadne.
Naposledy upravil(a) Pospíšil dne 16.2.2016 20:03, celkem upraveno 2 x.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od ptpc »

Pospíšil píše:Takže o problému se vědělo a jen se čekalo, jak to dopadne.


Tak toto je teda sila! :naštvaný:
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Pospíšil »

ptpc píše:
Pospíšil píše:Takže o problému se vědělo a jen se čekalo, jak to dopadne.


Tak toto je teda sila! :naštvaný:
Na druhou stranu, tato série selhání amerických sond na Marsu na přelomu tisíciletí měla za důsledek mnohé změny ve způsobu řízení, testování a hlavně financování tohoto programu, což se projevilo veleúspěšnými sondami MER, Phoenix, MRO, MSL, Maven ... Takže všechno zlé je pro něco dobré :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od ptpc »

Pospíšil píše:
ptpc píše:
Pospíšil píše:Takže o problému se vědělo a jen se čekalo, jak to dopadne.


Tak toto je teda sila! :naštvaný:
Na druhou stranu, tato série selhání amerických sond na Marsu na přelomu tisíciletí měla za důsledek mnohé změny ve způsobu řízení, testování a hlavně financování tohoto programu, což se projevilo veleúspěšnými sondami MER, Phoenix, MRO, MSL, Maven ... Takže všechno zlé je pro něco dobré :)
Tak ako to je pekné a je to OK.
Ale vypustiť niečo s tým že viem že je tam problém, tak to sa nerobí(alebo by sa teda nemalo) ani tu na Zemi a nie ešte v takomto odvetví...
Mňa na tom v podstate zaráža ten úmysel - viem že je to na figu ale nevadí. Toto proste nechápem... :krčící rameny:
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Lynx »

Myslím, že to tak není a tento problém se na Zemi jednoduše neodhalil z důvodu špatné metodiky zkoušek. Teprve po ztroskotání se řešilo, co se stalo. A teprve poté se zjistilo, že řídící počítač dostává předčasně info o tom, že se vzpěry dotkly povrchu, i když sonda byla ještě 40 m nad Marsem. Na Zemi po nezdaru mise k tomuto výsledku vedly čtyři z pěti testů. Nezdá se mi pravděpodobné, že by v NASA odstartovali s tím, že "to nějak dopadne". To ovšem nic nemění na tom, že před startem se takový problém odhalit měl. Ovšem neodhalil.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Pospíšil »

Lynx píše:Myslím, že to tak není a tento problém se na Zemi jednoduše neodhalil z důvodu špatné metodiky zkoušek.
Sice jsme s touto debatou OT, ale nedá mi to, abych necitoval přímo ze závěrečné vyšetřovací zprávy k selhání MPL:

"A magnetic sensor is provided in each of the three landing legs to sense touchdown when the lander contacts the surface, initiating the shutdown of the descent engines. Data from MPL engineering development unit deployment tests, MPL flight unit deployment tests, and Mars 2001 deployment tests showed that a spurious touchdown indication occurs in the Hall Effect touchdown sensor during landing leg deployment (while the lander is connected to the parachute). The software logic accepts this transient signal as a valid touchdown event if it persists for two consecutive readings of the sensor. The tests showed that most of the transient signals at leg deployment are indeed long enough to be accepted as valid events, therefore, it is almost a certainty that at least one of the three would have generated a spurious touchdown indication that the software accepted as valid.
The software — intended to ignore touchdown indications prior to the enabling of the touchdown sensing logic — was not properly implemented, and the spurious touchdown indication was retained. The touchdown sensing logic is enabled at 40 meters altitude, and the software would have issued a descent engine thrust termination at this time in response to a (spurious) touchdown indication...."


A dále o rozpočtu a managementu mise:
"... From the beginning, the MPL project was under considerable funding and schedule pressure. The project team was asked to deliver a lander to the surface of Mars for approximately one-half the cost of Mars Pathfinder, which had been done for significantly less than earlier planetary missions. In addition, the complexity and technical challenges for MPL were at least as great, if not greater. The important consequences of this technical and financial situation fell chiefly into two categories — project staffing and key technical decisions.
....LMA used excessive overtime in order to complete the work on schedule and within the available workforce. Records show that much of the development staff worked 60 hours per week, and a few worked 80 hours per week, for extended periods of time....
...In short, there was insufficient time and workforce available to provide the levels of checks and balances normally found in JPL projects...."
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od Lynx »

Ona to asi bude jednoduše otázka použitého zdroje.
Já vycházel z tohoto českého z 30.3.2000 http://ian.cz/detart_fr.php?id=68 , kde se mimo jiné uvádí:

"Tento důvod ztroskotání se dostal do centra pozornosti na přelomu letošního ledna a února (2000), kdy technici z Lockheed Martin upozornili, že roztáhnutí přistávacích vzpěr připravovaného a konstrukčně prakticky identického Mars Surveyor 2001 vede ke vzniku falešného signálu o kontaktu s povrchem. Programové vybavení mělo takovou chybu odstranit, však nepracovalo správně. Při předstartovních testech Mars Polar Landeru se pak na tento problém vzhledem ke špatné metodice práce nenarazilo. Čtyři z pěti letos provedených pozemních zkoušek ovšem k této chybě pokaždé vedly."
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Mars rover 2020

Příspěvek od petrsida »

ptpc píše:
Pospíšil píše:Takže o problému se vědělo a jen se čekalo, jak to dopadne.


Tak toto je teda sila! :naštvaný:
Ono to toho roku bylo ještě veselejší, druhá sonda programu Mars Climate Orbiter pro změnu shořela v atmosféře Marsu, protože se NASA a Lockheed Marten nedohodli na jednotkách, z nichž se má počítat brzdný zážeh ....

Jak píše Mirek, díky těmhle dvěma megaprůšvihům (obě ty sondy nebyly z nejlevnějších) pak došlo k dostatečnému průvanu, díky němuž dnes můžeme z Marsu sledovat to, co vidíme v sesterských vláknech

jenom doufám, že se na tohle poučení jen tak nezapomene

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“