Hlubinami vesmíru - ARCHIV

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Hlubinami vesmíru - ARCHIV

Příspěvek od ptpc »

Gubarev, odo mňa máš vešké ďakujem. Síce som väčšinu dielov videl ale sú tam aj také, ktoré som nemohol nájsť(hlavne prvé, resp. druhé časti). Ešte raz ďakujem. :klaní se: :klaní se: :klaní se:
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Hlubinami vesmíru - ARCHIV

Příspěvek od Gubarev »

Rádo se stalo! :) Moc a moc mě potěšilo, že tohle vlákno ještě někdo vůbec našel. :lol:
Jsou to symbolicky dva roky, strašně to utíká...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Hlubinami vesmíru - ARCHIV

Příspěvek od Evžen111 »

No, já tady občas chodím a koukám, když je čas, takže mrtvo tady není. :Takhle tedy ne:

Jen jsem nezapoměl, že jsem Ti kdysi v jedné debatě ohledně ztráty magnetického pole na Marsu (vysvětlovali to, že to mohlo nastat tím, že do Marsu narazila velká planetka a tím, jak se Mars zahřál na velmi velmi vysokou teplotu přišel o magnetické pole) slíbil, že Ti pošlu odkaz na to, kde jsem to viděl. Jenže od té doby to nemohu najít. Na moji omluvu mohu dodat, že jsem to vyděl myslím na Zoom ale na netu je tolik pořadů o astronomii a kosmonautice že se to hledá docela "nešikovně"
E
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Hlubinami vesmíru - ARCHIV

Příspěvek od Gubarev »

Omluva se beze zbytku příjímá - ani ji vlastně není vůbec třeba, já na to úplně zapomněl. :roll:
Ale taky jsi mě hodně potěšil, že sem někdy zavítáš! :palec nahoru:
Paráda, pánové, díky!
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Hlubinami vesmíru - ARCHIV

Příspěvek od ptpc »

To som si až teraz všimol, že sú to dva roky... :-D

Čo sa týka toho Marsu - ja som počul inú hypotézu. Predpokladá že Mars mal niekedy tekuté kovové jadro ako Zem. Lenže z nejakého dôvodu sa tekuté neudržalo. Môže to mať viacero príčin - napr. na Marse je menej rádioaktívnych látok ktoré svojím rozpadom uvoľňujú teplo, ďalšia príčina môže byť tá že je Mars menší ako Zem a tak sa rýchlejšie ochladzuje. Ale nech už dôvody boli akékoľvek, strata tekutosti jadra Marsu spôsobila zaniktutie konvekcie ktorá v ňom prebiehala. A tým pádom aj stratu magnetického poľa na dnešnú úroveň a následne nebol Mars chránený pred slnečným žiarením a postupne prichádzal o atmosféru. A takomto stave sme ho našli... :(
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Hlubinami vesmíru - ARCHIV

Příspěvek od Gubarev »

ptpc píše:To som si až teraz všimol, že sú to dva roky... :-D

Čo sa týka toho Marsu - ja som počul inú hypotézu. Predpokladá že Mars mal niekedy tekuté kovové jadro ako Zem. Lenže z nejakého dôvodu sa tekuté neudržalo. Môže to mať viacero príčin - napr. na Marse je menej rádioaktívnych látok ktoré svojím rozpadom uvoľňujú teplo, ďalšia príčina môže byť tá že je Mars menší ako Zem a tak sa rýchlejšie ochladzuje. Ale nech už dôvody boli akékoľvek, strata tekutosti jadra Marsu spôsobila zaniktutie konvekcie ktorá v ňom prebiehala. A tým pádom aj stratu magnetického poľa na dnešnú úroveň a následne nebol Mars chránený pred slnečným žiarením a postupne prichádzal o atmosféru. A takomto stave sme ho našli... :(
Těžko říct. Mars se vyvíjel v +/- stejné vzdálenosti od Slunce jako naše planeta. Neměl by mít tak odlišné chemické složení vnitřku. Ale má smůlu, že byl a je blíž Jupitera, takže neměl tolik materiálu, aby dostatečně "nakynul". Menší objem (menší gravitace = menší gravitační působení sil v jádru a kolem něj = rychlejší "vychladnutí" těla planety) byl podle mě ten důvod, proč si neudržel v jádru dostatečně fungující mechanismus radioakt. koloběhu. Konvekce už je jen sekundární důsledek takového procesu. A ztráta magnet. pole už je jen terciálním důsledkem.
Ale v posledních cca 5 letech se objevily i řádně divoké teorie, uvidíme...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“