Oživený Buran?

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od petrsida »

Nechci ti brát iluze, ale s titanem měli sověti problém, vyrobit ho zvládli, ale měli problém s jeho spojováním

takže třeba takový MIG 25 nakonec museli udělat z oceli ...

přístup - udělám kostru z hliníku, ale musím ji dodatečně chladit (což je technicky i hmotnostně problém) nesvědčí o nějaké skvělé progresivitě, je to jenom a pouze z nouze cnost (a nehledej v tom nic protiruského)
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Amper »

Presne, u titanu byl technologicky problem (aspon vsechny zdroje co jsem kdy cetl o Buranu ale i o Migu 25 to psali). Amici meli na shuttle svoje technologicke problemy (studenti lepici dlazdice, krouzky na SRB, pena na nadrzi, nemoznost zachrany posadky atd....)

Ja jsem myslel hlavne ten dryacnicky zpusob - "A vsechny materialy jsme meli mnohem lepsi nez americani" :-)

Pri tom si myslim ze program Buran mel jine veci s kteryma se muzou pochlubit napr. automaticke pristani, katapultaz posadky (i kdyz o tom jak by strileli ven plnou posadku mam sve pochybnosti, ty popisy kudy se me zdali nejake divne) nebo i to ze Energia sice byla mene reusable ale zato se dala pouzivat i na jine naklady.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od petrsida »

Shrnul bych to tak, že kdyby se vzalo od Shutlu i rusů pokaždé to lepší, tak je na světě stroj, který by chyb měl mnohem méně

ještě OT k sovětské metalurgii, na které jsem si vzpoměl, kamárád geolog hodně jezdil na Sibiř na přelomu 80. a 90.

v tu dobu tam nebyl problém sehnat lopatu z titanu a samovar pokovený kadmiem ... :P
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od jregent »

Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Edemski »

jregent píše:. http://www.reflex.cz/clanek/foto/650 ... porad.html

Par fotek - OK-1K2 „Ptička“
viz: od Edemski » 06 čer 2015, 13:14
Trochu více a lépe ;-)
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Evžen111 »

Dobré ráno všem!
Pokud se nepletu, Rusové na rok 2015 ohlásili zmrtvýchvstání Buranu, nevím jak vy ostatní, ale do této chvíle jsem nezaregistroval jedinou zprávu - tedy od toho prohlášení, které doufám nebylo aprílové, že by se něco dělo. Má někdo z vás přehled o tom, co se dějě, tedy jak předpokládám, že se neděje nic?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
to bylo jen takové plácnutí do vody ve stylu: "Bylo by hezké kdyby..." Nečekej, že se do konce roku něco objeví, ani v roce příštím. Vypadá to, že se na tom nepracuje. Ruská zpráva proletěla éterem, natěšila lidi, ale už po několika měsících bylo ticho po pěšině.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Evžen111 »

Ahoj, to samozřejmě nečekám, nejsem naivní, Rusko slibovalo všechno možné a nemožné téměř v kosmonautickém čase na počkání.
Toto fórum a celé tyto parádní stránky samozřejmě sleduji už několik let, troufnu si říct, že od jeho prvních dnů a debatu - nejen - o Buranu samozřejmě také. Jenom mne nikdy nic nějak nenutilo se registrovat a přispět něčím do diskuse. Sem tam jsem přidal své názory nebo postřehy nebo dotazy pod článek, nebo si zatipoval kdo z vesmírných žokejů bude v dalším úterku ve vesmírných osudech. Ale nějak mne blížící průlet "Nových obzorů" kolem Ptuta dokopal i k registraci do fóra.
Samozřejmě na Buran a vše co s ním souvisí fanoušek kosmonautiky nemůže zapomenout, nejen pro promrhanou obrovskou hromadu rublů a promarněnou příležitost - dodnes si pamatuji jak jsem tenkrát na stanici Hvězda, dnes Radiožurnál - v přímém přenosu napjatě sledoval reportáž z přistání Buranu. Jo jo, jak to všechno vypadalo tenkrát jinak.
Nebylo zřejmě jen největšímu snílkovi jasné, že Rusové vaří s tímto prohlášením z vody. Stav orbiterů je jednoduše k letu naprosto nezpůsobilý a celá technologie je dnes jinde. To byl zřejmý nesmysl už v roce 2011. No jo. Takových plánů co bude a nebude za několik let známe mraky. To že z mraku Buran už nezaprší je zřejmé myslím už hodně hodně dlouho. Jen jsem se chtěl kolegů zeptat, jestli od té doby Rusové nezveřejnili nic nového a jestli o něčem někdo neví. vládnu sice trochu ještě azbukou, ale ani na ruských stránkách jsem nic nenašel, ale třeba někdo jiný najít mohl.
E
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od Dugi »

Jsem velmi rád, že jsi našemu portálu zůstal už tak dlouho věrný, moc mne to těší. Věřím tomu, že pokud by se něco nového objevilo, tak by to někdo z uživatelů dal sem do vlákna. Ale zatím je tu ticho po pěšině.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
jakubh
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 133
Reputace: 0
Registrován: 23.6.2015 14:47
Re: Oživený Buran?

Příspěvek od jakubh »

Amper píše:Pri tom si myslim ze program Buran mel jine veci s kteryma se muzou pochlubit napr. automaticke pristani
Tak u STS snad plná automatizace nebyl problém technologický, ale politický, ne? Astronauti si to prostě vydupali, že ta kraksna bez pilota nesmí dát ani ránu, jinak dají výpověď. (Možná trošku přeháním, ale i tak...) Jinak automatické přistání se snad povedlo už ve třicátých letech (!), nemluvě o vojenském vývoji v letech padesátých a šedesátých.

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“