ULA - Vulcan

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
ULA - Vulcan

Příspěvek od Amper »






Co tomu rikate ?


Prijde me to kapanek prehnane ambicozni resp. poskladane ze spousty neoverenych veci. BE-4kou pocinaje, oddelovanim motoru (takze budou muset ustrelit vedeni paliva), umisteni nafukovaciho stitu (jak skrz nej povede palivove potrubi az po zachyceni vrtulnikem ze vzduchu.

Na to ze chtej letet ve 2019 ?

Fakt jsem zvedavy z ceho bude placen vyvoj
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od Dugi »

Na designu je vidět jasná inspirace Atlasem V, což se asi dalo čekat. Ale zdá se mi to opravdu jako velmi smělý plán - za čtyři roky chtějí udělat tolik novinek - navíc nevyzkoušených a dostat je do praxe.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi píše:... zdá se mi to opravdu jako velmi smělý plán - za čtyři roky chtějí udělat tolik novinek - navíc nevyzkoušených a dostat je do praxe.
SpaceX efekt - innovate or die :-D
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od Dugi »

Jo! Přesně tohle mě taky napadlo. ULA se celé roky líně převaluje na místě a necítí potřebu vyvíjet nové technologie, nebo se dokonce snažit o znovupoužitelnost. Najednou přijde SpaceX, která snižuje ceny startů a má na dosah znovupoužitelnost prvních stupňů. Jak je vidět, tak SpaceX opravdu umí rozpohybovat stojaté vody i s velkými rybami. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od fretka323 »

Já vám nevím. Vulcan se mi vůbec nelíbí - jak vzhledem tak samotné technické provedení. Odhazovat motor? Taková důležitáí věc, a oni to chtějí udělat odhazovatelné? Cokoliv se jim nes*** během startu a všechno to letí do luftu. Tímhle SpX nedohoní...
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od Dugi »

Jak si teď dohledávám o Vulcanu informace pro článek, tak jsem zjistil, že znovupoužitelnost v prvních letech neplánují. Tím se realizace v roce 2019 zdá uskutečnitelnější.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od tomas »

Jen dva odkazy, ať je z čeho čerpat:

Zpravodajský článek s videem:
http://www.nbcnews.com/science/space/un ... an-n340881

Infografika:
http://spaceflightnow.com/2015/04/13/ph ... -revealed/
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od Amper »

Prvni stupen, druhy stupen, naklad - vsechno je dulezite a odhazovatelne :-D


Protoze jsou statecny a nemaj strach z pyrotechniky (treba SpX ji nepouziva) tak to neni takovy problem, proste se par veci pridela explozivnimi srouby a ty se ustrelej. V tom problem neni.

Spis bych mel trochu strach z rozpojitelneho spojeni nadrzi. I kdyz je fakt ze pokud obali pevnou trubku kouskem primacordu tak ji strihnou jen to hvizdne.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od Amper »

Bych se nedivil kdyby po nejake dobe z nich vylezlo ze pro prvni lety neplanuji ani BE-4 :-D

Jsem docela zvedavy zda prestanou strouhat nadrze jako isogrid.


Rozhodne je ale dobre ze se do tohou pustili - minimalne je to tlak i na SpX aby se nevzdavali a sli dal (napr. s Raptorem)

Nevidel nekdo porovnani Raptor vs BE-4 ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ULA - Vulcan

Příspěvek od Dugi »

Raketa ještě nemá definitivně vybrané motory. Stále jsou ve hře dvě možnosti - buďto čtveřice motorů BE-4 od firmy Blue Origin na zkapalněný zemní plyn, nebo dva motory AR-1 na letecký petrolej. Finální rozhodnutí, který motor se bude používat, má padnout příští rok.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“