10. díl - červen 2010

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
10. díl - červen 2010

Příspěvek od Dugi »

Máme první malé jubileum! Vesmírné výzvy se dočkaly desátého dílu. Ten se věnuje červnovým událostem v kosmonautice. Najdete tady návrat Sojuzu TMA-17, první let rakety Falcon 9, sondy Picard a Prisma, nebo start Sojuzu TMA-19. Další významnou událost - tedy návrat sondy Hayabusa jsem si nechal na přští díl - právě v červenci by mělo být pouzdro otevřené a tak se konečně zjistí zda obsahuje vzorky z Itokawy či nikoliv. Ale to už mluvím o budoucnosti. Právě Vám servíruji ještě horký desátý díl Vesmírných výzev.



A stejně jako dřív budu rád pokud napíšete svoje připomínky k tomuto dílu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
stavos
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 0
Registrován: 1.11.2009 10:52
Re: 10. díl - červen 2010

Příspěvek od stavos »

nejvíc se mi libily ty "detaily" že se při startu celá raketa pootočila o 90* a při zážehu druhého stupně začal rotovat!! :shock: :o Ale něco jim tam při startu druhého stupně unikalo :?: :Drbe se na hlavě:
„Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.“
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 10. díl - červen 2010

Příspěvek od Dugi »

Abych pravdu řekl, sám nevím, co to je. Možná se jedná o hydraulickou kapalinu z obvodu, který umožňoval separaci druhého stupně. Může to být nějaký olej, kterým se promazávaly součásti rakety aby se od sebe oba stupně dobře oddělily. Takhle na dálku těžko soudit. Ale co jsem tak hledal na interntu tak nikde jsem o tom nenašel zmínku (narozdíl od otočení rakety po startu a rotace druhého stupně) takže to asi žádná chyba není. A když ano tak ne velká. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“