Fobos-Grunt

Novinky o projektech ruské Federální kosmické agentury
Odpovědět
buber
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 15.8.2011 19:49
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od buber »

Hezký den. Já myslím že žížalka1 ( :-D ) by chtěla spíše něco vědět o podstatě "startovacího okna".
Tak tedy pokud si představíme jak planety obíhají okolo Slunce, a Mars který je dál než Země
se pohybuje pomaleji (má delší dobu oběhu) je vůči Zemi v optimální pozici pouze "někdy".
Je to pozice kdy je přelet z rychleji se pohybující Země na pomalejší Mars nejvýhodnější.
Přeletová dráha je vlastně takový "skok" kdy musíte doskočit až na uroveň orbity Marsu
a to ještě ve správnou dobu aby tam Mars právě byl. A "okno" je okamžik kdy jsou planety
v takovém vzájemném vztahu který dovoluje minimalizovat nároky na práci motorů a
tím omezovat ekonomickou náročnost celé mise.. , neboť více paliva = větší raketa a dražší,
menší užitečné zatížení atd ...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru. Jsem rád, že máme nového uživatele a hned aktivního. :palec nahoru: Máme ti tykat, nebo vykat? Ptám se na to každého nováčka.
Popsal jsi to dokonale. Někdy jsou planety "kousek od sebe", jindy jsou naopak hodně daleko. Například v případě Země a Marsu přichází ideální období jednou za dva roky. Dobře celou problematiku osvětluje článek na wikipedii. A hezky to ukazuje i přiložené video.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Andy »

Také je dobré připomenout, že k cestám k nejbližším tělesům se používají tzv. Hohmannovy dráhy. Na obrázku je pěkně vidět kdy a jak je třeba těleso odpálit :).
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Dugi »

To je pravda, Hohmannova elipsa je v tomhle případě hodně využívaná. Je to vlastně o tom, že sondu vysíláme do míst, kde momentálně nic není - ale v okamžiku, kdy družice doletí k oběžné dráze planety, tak ona tam už bude. :)
Ale to už jsou docela detaily, kterými jsem žížalku nechtěl zatěžovat. ;) Pro základní pochopení stačí jen vysvětlit vlastní startovní okno. Ale jsem rád, že jsi sem tuhle informaci přidal. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
buber
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 15.8.2011 19:49
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od buber »

Ahoj. Oslovování dle chuti, vím že tykání je dnes dosti preferovné tak proč ne ..
Jinak díky za odkazy .. . A žížalka už je spokojená ? :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Dugi »

Stalo se to, co se stát muselo. ESA vzdává své pokusy o kontakt sondy Fobos-Grunt. Je to docela logické - Evropa už pro tenhle projekt udělala dost a výsledek je minimální. Po nadšení, kdy se sonda ozvala přišlo několik neúspěšných pokusů. Rusové vymysleli ještě jednu možnost - nebudou zkoumat telemetrii, ale pokusí se poslat sondě pokyn pro zážeh motorů - chtějí tím zvýšit její oběžnou dráhu. Ale tohle se dá považovat za opravdu zoufalý pokus. Pokud nevíme, jak je sonda momentálně orientovaná, může mít zážeh přesně opačný výsledek, než se očekává.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od indian22 »

Nj, zoufalé to sice je a hodně.
Na druhou stranu, pokud se povede zažehnout motory (čemuž už opravdu nevěřím), pak vzhledem k tomu, že orientaci můžeme považovat za náhodnou, je v případě zážehu 50/50, že se dráhu podaří zvýšit. Když se neudělá nic, sonda určitě spadne.
Progress
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 14
Reputace: 0
Registrován: 16.11.2011 23:46
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Progress »

indian22 píše:Nj, zoufalé to sice je a hodně.
Na druhou stranu, pokud se povede zažehnout motory (čemuž už opravdu nevěřím), pak vzhledem k tomu, že orientaci můžeme považovat za náhodnou, je v případě zážehu 50/50, že se dráhu podaří zvýšit. Když se neudělá nic, sonda určitě spadne.
Souhlas. I minimální šance na "jakýs takýs" úspěch je lepší, než nedělat nic a čekat na konec.
Žížalka1
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 6
Reputace: 0
Bydliště: Děčín
Registrován: 1.12.2011 12:17
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Žížalka1 »

Ahojík :-D . Všem strašně moc děkuji...už jsem to pochopila. ;) Co se týče tykání nebo vykání....určitě tykat...budu ráda :oops: . Ráda si sem k vám chodím počíst a něco se dozvědět...ale asi nebudu moc aktivní...tedy v psaní...mám ráda kosmonautiku a vše kolem ní ale nějak mi chybí ty správné termíny na vyjadřování se :oops: :-D (ale na to OKNO jsem se musela zeptat...to jsem byla zvědavá :-D )
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fobos-Grunt

Příspěvek od Dugi »

Jedna důležitá rada - žádný učený z nebe nespadl. Proto se KDYKOLIV, kdy ti bude cokoliv nejasné, ozvi a zeptej se. Tady na fóru máme přátelskou atmosféru, takže se rozhodně nemusíš bát toho, že by se ti někdo smál, že něco nevíš. Právě naopak. Všichni uživatelé budou rádi, když ti to budou moci vysvětlit. Jak se říká - kdo se neptá, nic se nedozví. ;)
S nějakými odbornými termíny si vůbec nemusíš lámat hlavu. Prostě svůj dotazy napiš normálně česky, "jak ti to slina na jazyk přinese". A hlavně se ničeho neboj. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Ruský Roskosmos“