Fotky oblohy ze stativu

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

promiň bylo to narychlo, už jsem "přetahoval". První je surová složenina pěti snímků. Druhý je zataženo za křivky a u třetího je trochu pokus o srovnání pozadí a odečet umělého flatu.

Chtěl jsem spíš ukázat z jakých dat to Jamie tahal, aby bylo vidět, jak to má nafoceno a jak vypadjí třeba hvězdy a barvy.

Čtvrtý je původní Jamieho verze.

Ještě by to chtělo znova a líp :-)
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

MaG a co říkáš na mé "umění" zpracovávat ? :-)

Jinak se mi líbí nejvíc ta třetí verze, ale jak jsi řekl, je to pořád takové mdlé :-)
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

Jamie: jde to, hodně záleží na programu a zkušenostech. Trochu moc to chceš vybarvit a trochu máš radši vyšší kontrast :-) Způsob, jakým máš vytaženy kontrasty a linie v centrální oblasti je moc pěkný. Je to ale něco za něco, máš moc přezářený střed. Jinak já se snažil tam nic nedomalovat, proto taky zůstala modrá tam, kde ty ji už nemáš a to platí hlavně o levé střední části snímku.

Hele docela mě zarazil fakt, že se mi nedaří barevný profil z Photoshopu přenést do JPG, musím se na to mrknout. Pro srovnání vlevo je verze se kterou jsem spokojen (printscreen jak to vidím v PS) a vpravo totéž uložené do JPG (moc kontrastu a tmavší a modřejší).

Zhodnotil bych svou dnešní verzi "kde víc není ani Photoshop nebere". Podle mě je vidět, že už jsem na hraně možností protože v slabších partiích už mlhovinu přezářilo oranžové pozadí.

Jinak dnes si myslím, že v této verzi Jamieho fotka celkem prokoukla a mně se třeba moc líbí. Já takhle fotit v začátcích, tak jsem navýsost spokojen.

Jamie: musíš příště neváhat přidat na expozicích a tužit se. Pokud jde o mě, někdy se spolu propojíme a pár věcí tě naučím.

Ještě se zeptám, jak vidíte světlost pozadí? Zatím jsem ho moc neztmavoval, protože nevím, zda ho vy nevidíte moc tmavé a potom nemám rád černé jednolité pozadí. Obloha taky není černá.



edit: díky Dušanovi za výukovou lekci tagů vašeho fóra ;)
Naposledy upravil(a) MaG dne 19.11.2014 20:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Na obrázky, které jsou širší než okno pro zprávu (cca. 650 px) se nepoužívá tag img, ale obr - ten dokáže zmenšit obrázek přesně na velikost okna a rovnou přidá i proklik na originální obrázek, který se otevře na nové záložce.

Opravil jsem Ti to :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od lamid »

Dovolím si uverejniť fotky Mesiaca starého 18 dni z 10.12.2014, fotené za svitania v Bratislave 7:00 -7:22. /Trošku to nadväzuje na debatu z 6.10.2014 v astrohumore./


Mesiac -zaostrené na strechu


Mesiac zaostrený nad strechou


Mesiac cez antény /zaosterné na anténu/


detail cez antény
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Po dlouhé době se opět vyjasnila obloha. Znovu jsem se pokusil o M42, tentokrát jen černobíle, nepovedlo se mi z toho vytlouct nějaké snesitelné barvy :)

Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Ale jo, pěkný! :palec nahoru: :palec nahoru: :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Navi »

Já si také dovolím dát sem pár svých fotek. Včera, když zrušili start Falconu, tak jsem si všiml, že se konečně vyjasnilo a šel jsem si spravit chuť pozorováním Jupiteru a Měsíce :-)

Pozorovací sestava je trochu atypická. Proto je výsledek jaký je :andílek:

Nejdřív Jupiter:
Jako dalekohled jsem použil totální stanici Leica TPS1200 (geodetický přístroj) s 30x zvětšením a k focení jsem využil Samsung Galaxy Note II přiložený k okuláru :oops:
V dalekohledu byli krásně vidět měsíce seřazené v jedné lajně. Na fotkách jsou taky viditelné, ale bídně.
Obrázek Obrázek

Pak Měsíc:
Dalekohled stejný. Jen foťák jsem vyměnil za nějaký kompakt, protože můj mobil si s tím neporadil :-D
Obrázek Obrázek

Myslím, že na ty extrémně bojové podmínky to docela ujde, ne? ;)
Pomalu začínám zjišťovat, že asi budu nutně potřebovat nějaký hvězdářský dalekohled. Byla to opravdu nádhera :o
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Navi »

A ještě si dovolím přihodit něco neastronomického.
Ať vidíte k čemu všemu se takováto sestava dá využít ;)
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Paráda! :palec nahoru: :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“