Ostatní zajímavosti

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1161
Reputace: 229
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Lakely »

Hezký den,
tohle je věc, kterou má na starosti časopis Vesmír. Já jsem ten, kdo upravil příběh a jeho řekněme reálnou základnu. Podílím se na popularizaci tématu a koordinaci věcí, které se ději v Techmanii, jako je příprava kosmické lodě a způsob výcviku před simulovaným letem a vyhodnocování letu.
Nicméně mám pocit, že let bude probíhat tak, že poletí maximálně dvoučlenná skupina a letů proběhne několik. Já osobně bych nejraději viděl lety po jednom a myslím, že se to ještě takto upraví. :) Díky za držení palců.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 675
Reputace: 321
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od MilanSpace »

Lakely píše: Já osobně bych nejraději viděl lety po jednom a myslím, že se to ještě takto upraví. :) Díky za držení palců.
Vycházím z textu "Průběh soutěže", kde se píše: "V přihlášce soutěžící zejména popíše svůj návrh experimentu, který lze provést jen ve stavu beztíže. Délka experimentu nepřesáhne 60 sec a bude jej možno rozdělit do několika kratších časových úseků v délce cca 10 – 15 sec. Experiment musí být realizovatelný za pomoci max. čtyř dalších pomocníků z řad finalistů..." Z toho tedy odvozuji, že poletí experimentátor i čtyři další pomocníci z řad finalistů. :)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od fretka323 »

Jestli můžu mít otázku. Jak bude probíhat ten výcvik a simulovaný kosmický let? Bude ten výcvik vycházet ze skutečného výcviku kosmonautů (samozřejmě velmi zkráceného) a jak se "poletí" ke kometě?
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1161
Reputace: 229
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Lakely »

Testy budou složeny z odborného výcviku, kdy budou přednášet osobnosti spojené s kosmickým výzkumem, třeba pan Grygar, nebo Oldřich Pelčák. Následovat budou testové otázky, kdy vás provedeme expozicemi Techmánie a planetária zaměřenými na kosmonautiku a astronomii. Budou následovat fyzické testy například pomocí našeho gyroskopu a pak třeba i orientace na hvězdné obloze pomocí našeho planetária atd. to se nech překvapit.
Loď bude malé překvápko, ale věřím, že nebude zklamáni, prozradit zatím mohu, že ty, kteří se dostanou do posádky čeká i výstup na kometu. :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 632
Reputace: 32
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od rexino »


Úžasné video pre tých, ktorí vedia o astronomii resp. o neutrónových hviezdach asi toľko čo ja (takže nič :lol: ).
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od MRR »

Ajaj, a čo teraz máme v strede galaxie :| http://tech.sme.sk/c/7406194/cierne-die ... atika.html
EDIT: príde mi to dosť unáhlené podávať také nedokázané správy.
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1761
Reputace: 800
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Edemski »

MRR píše:Ajaj, a čo teraz máme v strede galaxie :| http://tech.sme.sk/c/7406194/cierne-die ... atika.html
EDIT: príde mi to dosť unáhlené podávať také nedokázané správy.
Děs, že furt píšou "Je to vlastne najhustejšie teleso"... to vůbec není pravda :Takhle tedy ne:
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Gubarev »

MRR píše:Ajaj, a čo teraz máme v strede galaxie :| http://tech.sme.sk/c/7406194/cierne-die ... atika.html
EDIT: príde mi to dosť unáhlené podávať také nedokázané správy.
Prosím tě, tohle ber s rezervou. Ono je vlastně moc dobře, že všichni nezpívaj unisono a nepapouškujou refrén standardního kosmologického modelu, ale tyhle články samozřejmě spíš vzbudí aktivitu "zaručených" zpravodajských serverů aka Novinky, Blesk a bohužel v poslední době čím dál bulvárnější Nevšední svět. Už pár měsíců se je snažím neprudit a jen na to neklikám.

Tvoje babička byla Einstein. Einstein byl Hitler, černé díry neexistují a temnou hmotu tvoří vyřazené automatické pračky... Bla bla... Zkrátka v tak čtenářsky atraktivních a exotických tématech to musíš brát vše hodně s rezervou. Kolikrát je i záměr dobrý, ale zvrhne se to do frašky poté, co se do toho obují novináři.

Velmi nedávno (1-2 měsíce?) se na webu objevila studie českých vědců o možném řešení absence temné hmoty u spirálních galaxií, zkrátka přišli s jiným vysvětlením (téma sem nepatří, kdyby tě to zajímalo, napiš mi SZ). Dva dny po tom všicjni nadšeně na webu vyřvávali, že je temná hmota pohřbená. Ufff. Prezence temné hmoty nestojí a nepadá na rotačním momentu různých oblastí spirálních galaxií. I kdyby se pro ně objevil kompletně nový teorém, nijak to nevyřazuje T.H. ze hry. To však způsobili jen aktivní novináři. Zní to přeci super: "Temná hmota neexistuje!" Šéfredaktor je spokojený a Franta dostane prémie, pač se jim zvedla sledovanost.

Co se tohoto konkrétního článku týče, tam už zřejmě faux pas přišlo rovnou od vědců (viz nadsvětelnou rychlostí pohybující se neutrina v Gran Sasso). Jen dvě reakce, pokud ti nevadí angličtina:
http://www.fromquarkstoquasars.com/yes- ... ack-holes/

Naposledy upravil(a) Gubarev dne 28.9.2014 0:29, celkem upraveno 3 x.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od Gubarev »

Tak radši něco veselejšího.
Zkuste si navigaci solární plachetnice v gravitačním poli slun. systému.
http://aldebaran.cz/lab/plachetnice/SolarSail.html

Strašnej mazec. První neúspěšný pokus navigovat k Marsu:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Ostatní zajímavosti

Příspěvek od MRR »

Gubarev píše:Zkrátka v tak čtenářsky atraktivních a exotických tématech to musíš brát vše hodně s rezervou. Kolikrát je i záměr dobrý, ale zvrhne se to do frašky poté, co se do toho obují novináři.
No ano, máš recht.
Ak by to zostalo v klasickom bulváry ( Blesk. Topky...-ktoré ja mimochodom vôbec nečítam ) sa dá prežiť, nikto od toho asi nič viac nečaká, ale narvať to do denníku s celoštátnou pôsobilosťou, ktorý je považovaný za ako tak spoľahlivý no neviem.
K tej absenci T.H. v špirálovitých galaxiách- to by som si veľmi rád prečítal, napísal som ti SZ :)
Inak výpočty Laury Mersini-Houghtonovej sú tu : http://arxiv.org/abs/arXiv:1409.1837
Ešte som k tomu dohľadal názor teoretického fyzika Williama Unruha :http://www.iflscience.com/physics/physi ... -not-exist
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“