Vesmírné dotazy

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Agamemnon »

Pokky píše:Je možné položit dotaz i zde? K čemu slouží u aerodynamického krytu Sojuzu, ty čtyři mřížky, tuhle věc má i v podstatě čínská kopie Dlouhý pochod. Vypadá to jako sklopené stupátko, což mi ale připadá jako blbost, to bývá na obslužné věži. Kdyby se to vyklápělo řekl bych že se jedná o křídla sloužící k manévrováni, podobně jak to má tahle střela R-77. Předem díky za odpověď.

ObrázekObrázek
aerodynamická stabilizácia pri použití las
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
Pokky
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 19
Reputace: 0
Registrován: 15.1.2014 9:55
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Pokky »

Díky mě stačila odpověď tady na fóru.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Jak jsem už psal, zapomněl jsem do vlákna přidat nové díly Vesmírných dotazů, které už na Streamu nějaký ten den jsou. Takže to teď napravím. Tady je připravený sedmý díl.



Opět přidám otázky, které mi diváci do tohoto dílu poslali:

1) Martin Navalaný (1:33)
Mám dotaz o misi, která by měla dopravit lidskou posádku na Mars. Mělo se jednat o jednosměrný let bez možnosti návratu zpět. Už jsem o ní dlouho nic neslyšel a zajímaly by mě podrobnosti konkrétně kdy by se mělo letět, jestli už je vybraná posádka, v jaké raketě by letěli atd.

2) Lukáš Van (4:50)
chci se zeptat kdy končí životnost ISS a proč není lepší stále nahrazovat nejstarší moduly novějšími modernizovanými a s delší životností? Nedala by se tak stále prodlužovat životnost stanice? Určitě v tom budou finanční důvody, ale není lepší využít té modulárnosti a stanici neustále zvětšovat a modernizovat? Vždyť by bylo škoda nechat ji shořet v atmosféře a stavět v budoucnu novou stanici od začátku.

3) Jan Cina (7:39)
Kolik lidí maximálně je schopna udržet stanice ISS? Četl jsem, že maximální počet obyvatel na ISS bylo 13 a na stanici bylo celkem těsno.

4) Jan Cina (10:41)
Jak se bude řešit v budoucnosti vesmírný odpad? Četl jsem, že NASA chystá v budoucnosti vyslat na oběžnou dráhu robota, který by likvidoval odpad na oběžné dráze. Tohle je skutečně velký problém,který je nutný začít řešit.

5) vanesa001 (14:12)
Chci se zeptat oblast 51 v něvaděje to jen scicfi nebo je tam nějaky výzkum?A Cheyenne Mountain (norad) co stam vlastně děje ?

6) Radoslav Packa (16:20)
Čo hovoríte na AXE Apollo Space Camp, do ktorého sa dostal aj Slovák. Ako to je reálne?

7) Radoslav Packa (18:17)
Ako je s fyzickou náročnosťou výstupov do otvoreného kozmu, pretože prvé výstupy boli náročné, ako som sa dočítal na Vašom blogu.

8) Radoslav Packa (23:00)
Aká procedúra, čo sa týka regenerácie tela, čaká kozmonautov po pristáti po dlhodobých pobytoch na ISS. Ako dlho sa zotavujú. Bol taký problém aj pri raketoplánoch, pretože dlho trvalo, kým z raketoplánov vyliezli.

9) Marhav (24:56)
Skutečně NASA věděla již v průběhu letu, že raketoplán Columbia má poškozené křídlo a pravděpodobně nezvládne sestup zpět do atmosféry, a tím pádem že astronauti zahynou? Skutečně nebyla možná záchrana na ISS? A upravovala NASA nějak dráhu sestupu?

10) Marhav (28:24)
Můj druhý dotaz se týká Van Allenových pásů. Je záření pro člověka škodlivé při průletu těmito pásy v kosmické lodi? Jak se tento problém řešil při letech v rámci programu Apollo - byl modul nějak chráněn proti tomuto záření? Proč už se od programu Apollo nelétá dál než na oběžnou dráhu Země?

11) Strangelet (31:56)
Někde jsem četl, že některé družice a sondy rotují kolem své osy za účelem stabilizace. Můžete to prosím objasnit?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

A rovnou sem hodím i osmý díl. :)



Ani tentokrát nebude chybět výpis otázek.

1) Strangelet (1:08)
Proč raketoplán space shuttle létal většinu času na orbitální dráze "vzhůru nohama" a zádí napřed?

2) Strangelet (3:48)
Z videozáznamů, které zobrazují první vteřiny letu raketoplánu space shuttle, je zřejmé, že sestava neletí zcela kolmo vzhůru, nýbrž mírně ve směru trysek SSME, které nemíří zcela vertikálně. Chápu správně, že trysky SSME míří k těžišti sestavy a jejich úhel se navíc průběžně mění s tím, jak se mění těžiště díky vyprazdňující se ET, odpadnuvším SRB atd.? A k těžišti míří trysky proto, aby sestava prudce nezměnila směr letu po případném vysazení jednoho z motorů?

3) Strangelet (7:53)
Rotační manévr (roll program) chvíli po startu raketoplánu je realizován vhodným natočením trysek SSME, nebo se na něm podílí i natočení trysek SRB?

4) René Šaffa (8:50)
Měsíc se kolem své osy otočí jednou za 27 dní, může někdy nastat, že bychom viděli (byť z jakékoli části planety - hypoteticky) i jeho "zadní" část, anebo nám postačí "jen" asi těch až 57%, které vidíme téměř denně?

5) Václav Kopřiva (11:45)
Proč lidé hledají mimozemský život tak, že kde je náš vzduch a voda je i život? (Mimozemšťané můžou mít jiné podmínky pro život)

6) Václav Kopřiva (15:32)
Jak si vydělávjí soukromé vesmírné agentury jako třeba SpaceX? (kromě toho že zásobují ISS)

7) martin.handl (19:45)
zajímalo by mě jak to bude s instalací Webbova dalekohledu, když už nelétají raketoplány.
Nebo tentokrát nebude potřeba pomocná lidská ruka jako u Hubblea ?

8) Biosix (23:09)
Je to něco ve smyslu výtah do vesmíru. určitě nemyslím výtah jak ho známe z budov, ale řekněme ukotvení lana do země a pak vyslání ho do vesmíru, kde by za pomocí (myslím že) odstředivé síly se otáčelo spolu se zemí a my bychom pak po tomto laně posílaly materiál. Vím že normální lana jsou moc těžká a málo toho unesou, ale nano-vlákna už ukázala že jsou dosti pevná a i lehká. Jaký máte názor na tento jakoby výtah popřípadě něco podobného a jaký by jste viděl problém kdyby se to nedalo uskutečnit?

9) Biosix (26:58)
Viděl jsme dokument o tom proč na vesmírných stanicích není gravitace .. dřív jsme o tom nevěděl a domníval jsme se, že na těchto stanicích už žádná gravitace není a proto se tam kosmonauti vznášejí.

10) Patrik Šiller (30:19)
chtěl bych se zeptat, zda-li třeba družice nebo vozítka posílané k planetám, meteoritům, kometám, atd. obsahují nějaké poselství pro mimozemské civilizace. Vysílají například nějaký signál do vesmíru, který by mohli zachytit? Tuším, že jen na družici Voyager je umístěna zlatá deska s informacemi o nás.
Vysílá nebo obsahuje něco takového například vozítko Curiosity?

11) Tomáš Krotký (33:11)
rád bych se zeptal, zda jsou v současné době vyvíjené nové verze skafandrů pro pobyt ve volném prostoru. Věřím, že současné skafandry jsou inovovány, ale již před několika lety jsem slyšel, že je zájem o vývoj skafandrů, které by neomezovali tolik v pohybu. Rád bych se proto dozvěděl, zda nějaký takový projekt někde existuje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Edemski »

K té otázce 2) Strangelet (3:48) - Napadá mně taky, co vztlak křídel? Při startu nepůsobí, neb malá rychlost, tak to bere celou sestavu trochu bokem, ale jak už si to sviští, tak ten vztlak by už měl působit a tahat sestavu od směru letu.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Ano, ten se tam projevuje taky, jen jsem to zabalil do nadřazeného výrazu "aerodynamické plochy" :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od tomas »

Musím před tebou, Dugi hluboce smeknout. Famózní výkon. :klaní se:

Vesmírné dotazy naživo - 1.díl
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Děkuju za pochvalu. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“