Vesmírné dotazy

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Tak to mám radost. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Pajos »

Výborně Dugi, :tlesk: díky
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Není zač ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Wopat »

Wow! Myšlenkový experiment s fotonovými hodinami jsem slyšel poprvé a připadá mi to jako nejjednodušší vysvětlení dilatace času. Paráda. :palec nahoru:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Děkuju moc. :)
Já si pamatuju, že jsem jednou v ABC četl právě tohle vysvětlení a zapamatoval jsem si ho právě kvůli jeho jednoduchosti. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od tomas »

Taky jsem si říkal, jak z otázky o relativitě vybruslíš. Tohle byl výborný příklad.

Pro sebe si používám Dopplerův efekt, čili si představím vzdalující se sanitku, takže se frekvence houkání její sirény chová jako ten foton.

Každopádně výborný díl. :palec nahoru: Pěkně ses rozjel. Asi to bude tím, že ti diváci posílají zajímavé dotazy, na které tě baví odpovídat.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

To je taky moc pěkný příklad! :palec nahoru:

Je pravda, že tentokrát mne otázky skutečně zaujaly. Tak moc, že jsem přestal sledovat čas. :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Tano »

„Vesmírné dotazy“ mě docela dlouho unikaly. Možná by bylo dobré, je zařadit na hlavní stránku mezi ostatní pořady.

Dugi popřemýšlej ještě, jestli by jsi trošku neupravil název tohoto pořadu z „Vesmírné dotazy“ na „Vesmírné otázky“. Mohl by jsis potom nasadit brýle, rychle je sundat a říci: „ A o jakých tématech se po dnešních otázkách začne mluvit? „ :-)
sima
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 46
Reputace: 6
Bydliště: Liberec
Registrován: 11.9.2013 17:51
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od sima »

Také bych byl pro zařadit Vesmírné dotazy do sekce Naše pořady, určitě si to zaslouží, aby byly více na očích...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvaly. :-)
Vesmírné dotazy na hlavní stránku dávat nebudu. Je to spíše jen takový "bonus navíc". Kromě toho je to jen jedno vlákno, všechny další pořady jsou strukturované po jednotlivých dílech. Jedno vlákno by nepůsobilo dobře. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“