Vesmírné dotazy

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Opravdu velmi dlouho jsem se rozmýšlel, jestli mám na fóru tohle vlákno zakládat. Oč jde? Spravuji FB profil Dobývání vesmíru, kde máme už skoro 7 500 fanoušků (kdo chcete, přidejte se ;) ). Od uživatelů mi často chodí zvídavé dotazy, které se točí kolem všeho možného. A tak jsem se rozhodl, že rozjedu nový nepravidelný pořad, ve kterém budu před kamerou odpovídat na dotazy, které mi diváci pošlou. Důvody založení byly následující:

1) Odpovědi by mohly zajímat i jiné fanoušky než jen tazatele samotného.
2) Některé odpovědi jsou dlouhé a psát se s nimi je na dlouho.
3) Jelikož v pořadu mluvím bez přípravy "z patra", tak nezastírám, že jedním z důvodů byla i moje snaha o zlepšování vlastního projevu, což bych mohl v budoucnu zúročit např. při přednáškách.

Původně měly být Vesmírné dotazy určené pouze pro fanoušky na Facebooku, protože jsem si myslel, že uživatele fóra pořad zajímat nebude. Nicméně jsem v posledních dnech dostal hned několik dotazů, proč se o Vesmírných dotazech na fóru nikde nemluví. Dlouho jsem přemýšlel, zda video zveřejnit, nebo ne. Nakonec jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Samozřejmě moc dobře vím, že pořad není dokonalý a dalo by se toho na něm hodně zlepšit.
Po zveřejnění prvního dílu jsem dostal od fanoušků hodně rad a tipů, co zlepšit. Ve druhém díle jsem se některé z nich pokusil aplikovat - některé úspěšně, jiné trochu méně. V tomto příspěvku tedy zveřejním první díl Vesmírných dotazů. Druhý díl už je na Streamu a bude zveřejněný v nejbližších hodinách. Pokud tedy máte volnou půlhodinu, můžete se na první díl podívat. A pokud chcete, tak i napište svůj názor. ;)



Seznam dotazů (tak jak mi přišly) i s časy, kdy začíná odpověď:

1) SuperRAPIT (1:36)
Proč ta Indická sonda postupně zrychlovala a ne, že nezrychlila najednou? Jaké to mělo výhody?

2) SuperRAPIT (5:49)
V jednom simulátoru jsem si udělal test a vyšlo mě že raketa, u které neberu ohled na přetížení (má více, než 20g) se dostane dále a rychlejší bude při vyprchání paliva, než raketa, která měla maximální přetížení méně, než 20g. Je to pravda? (raketa letěla pořád kolmo k povrchu)

3) SuperRAPIT (7:51)
Co všechno musím mít a udělat, abych si mohl udělat na Krušných horách český kosmodrom?

4) SuperRAPIT (11:10)
Plánuje se vytvořit nový typ Pegasusu, který by měl větší nosnost a plánuje se k němu udělat extra silné letadlo?

5) SuperRAPIT (14:09)
Kolik tak stojí vývoj nějaké rakety nosností do 30 TUN?

6) SuperRAPIT (15:53)
Jestli znáš německý simulator Orbiter Space Flight Simulator 2010, tak tam problém, jak dlouho musím mít brzdící zážeh raketoplánu a při jakém úhlu? A při jakém úhlu mám vstoupit do atmosféry? Jenom, že asi 6x vstoupím a vystoupím pomocí vztlaku z atmosféry, než konečně přistanu

7) vojta.kolencik (18:20)
Dřive jak už každý ví se at už na oběžnou drahu nebo na Měsíc letalo v kosmických lodích na špičkach těžkych nosiču,poté se vývoj k cestě do vesmíru otočil k raketoplanum a v současnosti se vracíme opět k tehdejší myšlence,,tet se dostavam k mojí otazce na kterou asi není snadne odpovědět ,ale zkusím to,jestli mame nějakou představu jak budou vypadat lety do vesmíru at už jen na oběžnou drahu Země nebo meziplanetarní lety v budoucnu.Članky o tom ,že kosmicke lodě budou vypadat jako ze Star treku a s warp pohonem (kdyby to tak bylo nestěžoval bych si :)) se mi nechce věřit,vzato z nadsazkou.Když si uvědomím jaky problem je jen třeba vyroba a uskladnění antihmoty..je to všecko hodně daleka budoucnost a tak nemuže naše technika zustat v tomhle obraze a myšlence stejna do delši budoucnosti.

8) jirkov (22:39)
Proč se planety a galaxie točí kolem své osy

9) LUKAS KROCA (25:03)
Chtěl bych se zeptat proč hvězdy blikají. Uvažuji nad tím už dlouho, snažím se na internetu nalézt odpověď, ale příliš mi to všechno nedává smysl. Moc bych si přál, aby mi to někdo už objasnil.
Dříve jsem si myslel, že je to způsobené erupcemi na hvězdách, ale od teorii mi vyvrátilo Slunce, které by tedy muselo ohromě blikat(a nebliká). Navíc se mi zdá celá myšlenka o tak velkých a frekvenčních erupcích hodně přehnaná.
Myslel jsem si, že za to může atmosféra(což tvrdí i internet), teorii mi ale vyvrátili planety SS a Slunce, které neblikají (Venuši jsem párkrát viděl velmi nepatrně blikat-bylo to ale v podvečer když byla nad horizontem a jednalo se o úplně jiné blikání) a přitom jsou za zem. atmosférou...
To mě dovedlo k myšlence, kterou jsem si udržel zatím nejdéle; Je to způsobeno vzdáleností; objekty za slun. soustavou blikají a ve SS ne.Představoval jsem si , jak si světlo razí i desítky let cestu od hvězdy k nám;že za tu dobu musí určitě narážet na překážky(temná hmota, gravitace těles, černá díra v trajektorii,...) nebo na různě hustá média(řídký mezihvězdný prostor, ...), která ho všelijak ohýbají lámou a udávají mu zdánlivou barvu něco jak u krystalu diamantu(která se rychle mění- červená, modrá,...) ...
Teorii Doplerova efektu jsem zde , při posuzování rychle frekvenčního blikání vyloučil(hvězdy by museli mít stálou barvu v závislosti na tom jestli se přibližují(modrou) nebo oddalují(červenou). Avšak napadlo mě, že když kolem hvězdy obíhají ,,Horké jupitery´´, nebo i míň vlivná tělesa - působením jejich gravitace se hvězda pokyvuje tak a zpět(známá věc). teorii mi ale vyvrátilo to , že by hvězdy blikali většinou ultrapomalu nebo že by možná muselo blikat i naše slunce.
Napadli mě také různé kombinace všech těchto teorií, ale jsou to jen hypotézy a moc bych chtěl mít jasno o pravdě..

Na internetu píší všude atmosféra, atmosféra, scintilace, ...četl jsem si to, ikdyž jsem toho zas tolik nevyhledal, těžko se to hledá... v různých diskuzních stránkách jsem narazil na lidi, co by to také rádi věděli , jeden z nich dokonce psal že k vůli tomu volal do hvězdárny a tam mu řekli, že za to může atmosféra... Moc se mi to pořád nezdá... V tom případě by měl blikat i takový Jupiter,... vše co je za naší atmosférou.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Wopat »

No to je dost, že jsi to sem hodil :palec nahoru: Já jsem si po prvním díle říkal, jestli jsem to na fóru nějak nepřehlédl. :Drbe se na hlavě: Myslím, že to tady patří. Vždyť i sem chodí řada začátečníků, kteří by na to možná jinde nenarazili a rádi se na to podívají. Já se na to rád podívám vždycky a to jsem už mírně pokročilý začátečník :lol: Je to fajn pořad ;)
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu a dovolím si říct, že soudě podle Tvých článků na blogu jsi na tom mnohem lépe než "mírně pokročilý začátečník" :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Wopat »

Dugi píše:... jsi na tom mnohem lépe než "mírně pokročilý začátečník" :palec nahoru:
mimo jiné díky tvým skvělým pořadům
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Díky moc, to mě těší. Ale určitě jsou v tom i další vlivy ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Matyn »

Jsem rád, že tenhle pořad je. Dobře vysvětleno :palec nahoru:
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od vai777 »

Nestačím se divit, jak moc renesančním člověkem jsi, Dugi! Skvělá práce! Musím uznat, že mluvit víceméně spatra půl hodiny (i když jsou tam střihy), je husarský kousek. :klaní se:
Možná by nebylo od věci dát možnost položit otázky i přímo z fóra (třeba na ně vyčlenit právě tohle vlákno).
Jen se bojím, aby Ti to za chvilku nenakynulo na desítky dotazů...
Díky za moc příjemnou půlhodinku :palec nahoru:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Děkuju za pochvaly.

Pokud myslíš střihy mezi otázkami, tak tam byla přestávka jen pár vteřin abych si vzal ze stolu papír s novou otázkou. :)

Co se druhého dílu týče, tak jsme si zkusil trochu pohrát s pozadím, aby tam nebyla vidět skříň a postel - což mi doporučovalo hodně lidí. Kromě toho mi lidi psali, že půlhodinový pořad je hodně dlouhý a místy až nudný. Tak jsem si řekl, že druhý díl zkusím udělat kratší. A vida - má 42 minut :-D Zkusím ho zveřejnit zítra.

Dotazy bych do vlákna nedával. Chci to mít všechno na jednom místě - v mailu.

Jinak jsem moc rád, že se Vám tenhle pořad líbí. Když už kvůli tomu musím pokaždé přestavět půlku nábytku v pokoji, tak mě těší, že to má význam. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Vesmírné dotazy - 2. díl

Příspěvek od Dugi »

Jak jsem avizoval před pár dny, v minulém týdnu vznikl druhý díl Vesmírných dotazů. Pokusil jsem se do něj aplikovat rady, které mi od diváků přišly (snažit se tolik neopakovat slova, nebo si trochu pohrát s pozadím). Co se bohužel nepodařilo, bylo doporučení několika diváků, kterým se první díl zdál příliš dlouhý a spíše by ocenili větší stručnost. Sice jsem se snažil, ale druhý díl je ještě delší než ten první. :lol: Otázky byly tolik zajímavé, že jsem se zapomněl dívat na čas.
Přesto doufám, že se bude video divákům líbit.



Seznam dotazů (tak jak mi přišly) i s časy, kdy začíná odpověď:

1) Michal Hornych (2:19)
Zajímal by mne pohyb satelitů na orbitální dráze a gravitační vlivy na ně působící. Země se pohybuje rychlostí asi 30 km/s kolem Slunce po eliptické dráze a tudíž neustále "zatáčí". To, že satelity kopírují dráhu Země kolem Slunce je vlivem gravitace naší hvězdy působící i na satelity? Nebo je to pouze zásluhou mikrogravitace planety na orbitální dráze, že naše družice „neztratíme a neodplují“ do volného vesmíru a gravitační síla Slunce v tomto případě nehraje žádnou roli? Nebo zde platí kombinace obou gravitačních sil?

2) Marek Jambor (4:42)
Zajímaly be mne podrobnosti o nové raketě SLS. Konrétně informace o parametrech jako výška a šíře rakety v metrech, atd. Dále jaké jsou v současnoti používány motory, prý by se mělo jednat o původní motory z raketoplánů, a zda-li se v současností vyvijí nový pohon. Také by nebylo špatné porovnat raketu SLS s raketou Saturn V, a říct, zda-li jsou v nové raketě použity některé součásti buď z rakety Saturn V, nebo z raketoplánů. Zajímalo by mne i to, jestli se s raketou počítá pro lunární lety, kdy by se mělo na měsíc letět, a jestli se počítá při lunárním letu s kosmickou lodí Orion a jak bude vypadat příští lunární modul, popř. zda-li je již vyvíjen, jak bude vypadat, jaké jsou jeho rozměry a srovnání s původním lunárním modulem.

3) Lukáš Irsák (10:42)
Chcel by som sa opýtať,nedávno som čítal článok o Dennisovy Titovy.Ten článok bol o tom že sa nedohodol s USA a jeho let na mars v roku 2017 sa pravdepodobne teda nekoná.Chcel by som sa teda opýtať na váš názor,či podla vás už máme technológiu ktorá by nás ku marsu dopravila ?Je to podla vás len otázka penazí ktoré nechcú štáty investovať?A či je nádej že dobývanie vesmíru postaví na nohy vesmírny turizmus a sukromný sektor.

4) Petr Fox (15:07)
Chtěl bych se Vás zeptat jakým způsobem v podstatě všechny mocnosti světa (včele s USA) schopné vypouštět rakety, družice či dokonce lidskou posádku, řeší problematiku "znečištění" v naší atmosféře. Jelikož okolo naší země obíhá obrovská skládka již vyřazených satelitů, vyhořelých raket a dalších zbytků, jistě musí být obtížné stále kontrolovat "volnou" trajektorii pohybu bez překážek. Předpokládám, že například cesta na ISS s lidskou posádkou je dopředu vypočítaná, ale opravdu nedochází k žádným neplánovaným kolizím?

5) Zbyněk Borovec (19:54)
Kdysi jsem četl že byl v kosmonautice vynalezený iontový motor..měl ale tak malý tah že to bylo jako by vám na ruku někdo položil papír ale při takovém tahu který by trval třeba 2 roky v kosmu by sonda dosáhla katastrofálně velké rychlosti.Rád bych se tedy zeptal jestli jste o tom neslyšel a případně jestli nevíte či probíhají podobné výzkumy nových pohonů.

6) a.micola (23:10)
V milulych Vesmirnych dotazech jsi rikal, ze kosmodromy se stavi
zamerne u neobydlenych oblasti zeme a u more kvuli tomu, aby vyhorele casti raket neudelaly nejake skody nebo nekoho nezranily.
Me zajima, kdyz ty bloky spadnou do more, jestli to nema nejake spatne vlivy na ekologii. Jestli jsou opravdu vsechny nadrze prazdne, bez paliva a bez jinych skodlivych latek. Pocitaji s tim konstrukteri raket ? A pokud to spadne na pevnou zem, vyzvednou se ty zbytky, nebo to tam proste nechaji.
Proste, uklizeji po sobe ?

7) Jiřík Hotař (26:32)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to bude s ruskou raketou Eněrgija.
Je přece jen trochu starší takže jak by to s ní bylo?
A jestli by došlo k inovacím atd.. byla by tu možnost oživení i ruského raketoplánu Buran?

8) a.micola (28:24)
Jaky je rozdil mezi Kosmonautem a Astronautem ?

9) a.micola (30:06)
Jaky maji na ISS cas ? Je tam UTC nebo tam maji cas z nejakeho jineho casoveho pasma ?

10) a.micola (31:05)
Kdysi jsi rikal, ze ISS musi obcas zazehnout motory, aby postoupila na vyzsi obeznou drahu,
protoze kvuli zemske gravitaci pada k zemi. Musi tohle delat vsechny satelity obihajici po obezne draze ?
Kdysi jsem slysel, ze kolem zeme lita plno "odpadku", znamena to, ze vsechny neaktivni obihajici predmety
nakonec shori v atmosfere ? Jak daleko vubec zasahuje zemska pritazlivost ? Jsou nektere satelity tak daleko,
ze sice okolo nas obihaji, ale zemska pritazlivost na nema zadny vliv ?

11) Denisa Chlumská (34:53)
Zajímalo mě, co považujete za pravděpodobnější, respektive čeho se dočkáme dříve - A) permanentní pobyt lidstva na jiné planetě (typu Mars) nebo B) permanentní pobyt na vesmírné stanici / lodi (jako např. ve filmu Elysium), případně kdy si myslíte k tomu konečně dojde? :)

12) Charlie4444 (36:12)
Chtěl bych se zeptat kdy bude vidět kometa ISON myslím tím z české republiky vím že dnes je již asi za oběžnou dráhou Merkuru

13) Charlie4444 (37:37)
Ještě by mně zajímala myšlenka atomového pohonu rakety kdy by zrychlení raketě dodávaly série výbuchů ?

14) vojta.kolencik (39:50)
zajima mě proč se raketove motory nevyrabějí na principu přetlakového pracovního cyklu?kdy je potřebný tlak pro vstřik paliva do spalovací komory dosažen přetlakem v nádrži.pochopitelně se nějake najdou,ale ja znam třeba AJ-10 Aerojet,ktery byl součastí druheho stupně raket Delta II,dočetl jsem se,že se stímhle typem motoru počíta i s osazením na kosmickou lod Orion.Proč se motory na tenhle princip kdy neni nutne montovat zbytečně složite a těžke turbočerpadla na motor,,neosazuji i na první stupně raket?možna se to děla ,ale ja o tom nevím,přitom se mi tenhle typ zda velmi užitečny hlavně co se tyče poměru tah/hmotnost..A ještě otazka možna moc neuvažena,ale přesto se zeptam kde je hranice ve vykonu chemických motoru?max.hranice ktera už nejde jak z konstrukčního tak využitelneho hlediska překročit,jestli rozumíte..
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vesmírné dotazy

Příspěvek od Dugi »

Na Tommyho radu jsem k oběma příspěvkům přidal kompletní znění otázek přesně v takové formě, jak mi dorazily na mail. Zároveň jsem přidal i čas, kdy se otázka ve vidu objevuje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“