Fotky přeletů ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Dugi »

Zakládám tohle nové vlákno aby se naši uživatelé mohli pochlubit svými snímky přeletů ISS. Až doteď se fotky dávaly do různých témat a byl v tom nepořádek. Tohle vlákno tedy bude určeno primárně na fotky přeletů.
Byl bych rád pokud byste ke každému přidanému snímku přidali i krátký popisek. Čili datum pořízení, místo focení (stačí kraj nebo město), ideálně ještě magnituda a pak pár údajů o nastavení fotoaparátu. To jen aby v tom byl trochu pořádek :)
Takže vzhůru na focení a nestyďte se pochlubit svými fotkami ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Tommy »

Dugi mi čte myšlenky :lol:

Repostnu sem foto z jednoho mého dnešního příspěvku :)


26.2.2011 18:07 - Jihlava, mag -3,5 , expoziční čas 5 s, clona F/3,5, citlivost ISO 64, ohnisko 16 mm
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Tommy »

Foto dnešního přeletu :)


2.3.2011 19:50 - Jihlava, mag -2,4 , expoziční čas 8 s, clona F/4,5, citlivost ISO 64, ohnisko 37 mm
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Tommy »

Dnešní Dugim avizovaný zajímavý přelet ISS spolu s Discovery jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít :) Discovery je ta první světlejší tečka, ISS ta tmavší.
(Omluvte prosím kvalitu fotografie, lépe to nezvládnu :oops: )


7.3.2011 18:51 - Jihlava, mag -2,4 , expoziční čas 1/8 s, clona F/3,7, citlivost ISO 200, ohnisko 21 mm
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od baranka »

Snímek složený ze dvou snímků v programu Registax ze dne 16.8.2011. Dvě 10s expozice v 21:20 ISO-400, jasnost ISS -1.3.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Tommy »

baranka: zajímavý snímek :palec nahoru:
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Dugi »

Zároveň to krásně ukazuje, jak se mění zdánlivá rychlost pohybu ISS po obloze. Když stanice teprve stoupá od obzoru, nebo naopak k němu klesá, pohybuje se docela pomalu, naopak když přelet vrcholí, tak si to stanice "peláší ostošest". Rychlost stanice okolo Země je samozřejmě stále stejná, pouze pozorovateli se zdá, že zrychluje, či zpomaluje - je to dáno tím, jak daleko se od něj ISS nachází.
Jelikož je tahle fotka složená ze dvou snímků a každý měl stejnou expozici (10 sekund), je tam krásně vidět, jak velkou část oblohy stanice za tu dobu přeletěla. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Tano »

baranka píše:Snímek složený ze dvou snímků v programu Registax ze dne 16.8.2011. Dvě 10s expozice v 21:20 ISO-400, jasnost ISS -1.3.
Zeptám se jako fotografický laik, ale všiml jsem si, že jasnost ISS je pouze -1,3. To se fotí lépe když má ISS nižší jasnost?
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od baranka »

Asi ne, spíše je to o kvalitách i tak jednoduchých foťáků jako je i ten můj Canon A460 z bazaru, jinak by mělo platit čím jasnější tím se i lépe fotí a dobrý nastroj je ovšem i program Registax ten dokáže vytáhnout i pěkné slabé podrobnosti( spíše ho ale používám na snímky Měsíce ).
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Fotky přeletů ISS

Příspěvek od Tommy »

baranka: Něco podobného jako Ty jsem také jednou zkoušel - pořídil jsem 3 snímky (8 s. expozice) za sebou s tím, že jsem je chtěl poté spojit do jednoho a mít "nepřerušenou" stopu ISS, nicméně mezi pořízením jednotlivých snímků byla pochopitelně drobná prodleva, ve které však stačila ISS popoletět o kousek dál, a tudíž ve výsledku to vypadalo jako přerušovaná "čára", což ale nebylo podle mých představ. 8-) Pojmout to jako Ty, tj. tam tu "mezeru" schválně nechat, to mě nenapadlo, leč vypadá to dobře :palec nahoru:
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «

Odpovědět

Zpět na „ISS“