Televizní pořady

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Televizní pořady

Příspěvek od stana85 »

Dnes jsem videl na Spekrum dokument vesmír. Mluvily tam o sondě Voyager a na zaběru byla sonda Cassini :lol:
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Dugi »

Jaj, trochu úlet :P
Ale pořád lepší než když jsem jednou četl na internetu článek o evropském navigačním systému Galileo a byla tram sonda Galileo u Jupitera :lol:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Gubarev »

Dugi píše:Jaj, trochu úlet :P
Ale pořád lepší než když jsem jednou četl na internetu článek o evropském navigačním systému Galileo a byla tram sonda Galileo u Jupitera :lol:
:lol: :lol:
vypustena 1989 - v nasem revolucnim, sametovem roce?
To byla uzasna mise! Jestli se nepletu, tak slo o prvni sondu v historii vybavena ne klasickou
videotechnikou, ale polovodicovymi CCD chipy.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Machi »

Tak jsem asi ZOOM přechválil, zrovna tam běží totálně jednostranný "dokument" Dänikenovského střihu.

Gubarev:

První CCD měla tuším jedna ze Sovětských družic série Priroda okolo roku 1980 a prvními sondami, které měly CCD byly VeGa 1,2 (1984) a Giotto. Galileo byla první Americká sonda se CCD. Pro zajímavost kamera kombinovala optiku z Voyageru se CCD čipem 800×800 pixelů.

Edit: Úplně první CCD ve vesmíru měla pravděpodobně Americká špionážní družice KH-11 v roce 1976. Priroda byla první civilní mise.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Gubarev »

Ano ano, spatne jsem se vyjadril - dik za doplneni - myslel jsem meziplanetarni sondu,
ale vlastne Giotto zkoumala Halleyovu kometu, takze vlastne mela prim,
dik za zajimave informace! :)

(jasny, armada ma vzdycky vsechno prvni...)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Gubarev »

Machi píše:Tak jsem asi ZOOM přechválil, zrovna tam běží totálně jednostranný "dokument" Dänikenovského střihu.
Tohle neres. Zadny kanal nemuze plnit 24/7 vysilaci cas perlama.
Ja uvazoval pred par lety o zaplaceni si dokumentarniho balicku u UPC, protoze v te dobe
se to tam (na Discovery) takrka hemzilo dokumenty o vesmiru. Nakonec jsem to neudelal
(vite proc? Komunikace s UPC teamem byla tehdy katastrofalni - nevim, jak je to dnes).
Ale maji tam nekde v UPC v registru a kazdy rok mi jako "narozeninovy darek" zpristupni
zadarmo na mesic Discovery Science + D. World. Letos v lete jsem tedy po nocich zasondoval,
jak to vypada ted a musim rict, ze se obsah dokumentu posunul.....hm....jak bych to spravne
pojmenoval... do naprosto nudnych, spotrebnich, komercnich dokumentu, kde vrcholem
napadu je test, jez spociva v tom, z kolika metru jeste vydrzi mikrovlnka pad, aby fungovala.
Musim rict, ze to bylo velmi nemile prekvapeni. Po dvou tydnech obcasneho sledovani (bohuzel
jsem takrka neustale v casovem presu) jsem zahlid jeden zajimavy dokument o vesmiru.
Zkratka i tyto megaspolecnosti resi sledovanost...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Televizní pořady

Příspěvek od tomas »

Ten dokument Dänikenovského střihu se jmenoval Vetřelci dávnověku. Vydržel jsem 6 dílů. Vypadá to, že s každým dalším dílem si tvůrci víc a víc připíjeli na kuráž. První díly by se ještě možná daly, ale pak narostla fantazie tvůrců do neskutečných rozměrů. Například, že seismografy na Měsíci odhalily, že je náš souputník dutý a tudíž, že je to určitě kosmická loď mimozemšťanů, kterou nás sledují. :-D

De facto jsou to zrecyklované Vzpomínky na budoucnost ze 70. let doplněné počítačovými animacemi, lepšími leteckými záběry a fantasmagoriemi, které by jim tehdy neprošly.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Gubarev »

Kdo by stihal, za chvilku na Prima Zoom:
http://tv.sms.cz/televize/Prima-ZOOM/20 ... esmir-II-4


Vesmírné technologie. Odhalte skrytá tajemství vesmíru. Jak fungují pozemské technologie ve vesmíru?
Jak obtížné je pro člověka se zde pohybovat? Pomůžou nové technologie cestovat ve vesmíru rychleji a na
větší vzdálenosti? Jak silné jsou vesmírné výbuchy od sopek až po supernovy? Americký dokumentární seriál (2011)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Karel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 0
Bydliště: Zlínský kraj
Registrován: 20.6.2013 23:44
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Karel »

tomas píše:Ten dokument Dänikenovského střihu se jmenoval Vetřelci dávnověku. Vydržel jsem 6 dílů. Vypadá to, že s každým dalším dílem si tvůrci víc a víc připíjeli na kuráž.
Několik dílů toho seriálu jsem viděl, a netroufám si to tak jednoznačně odsoudit. Jistě, dutý Měsíc je už asi trochu přitaženo za vlasy, ale jinak mi to připadá jako velmi seriózní dokumentární série. Nejde o to zesměšnit něco jen proto, že je to podobné s Dänikenem. Je zapotřebí vzít v potaz fakta. A ta mluví jednoznačně, malby na historických budovách, vykopávky, historické texty, sumérské, indické, současná i minulá pozorování, To je tak ohromná do oči bijící věc, že zavírat před tím oči jen proto, že to není dost "vědecké" (Navíc jen podle jakési definice, kterou někdo jen tak určil) mi nepřijde seriózní. Protože doposud se tu dělo to, že vědecká obec se stavila do role, nic takového neexistuje a je to hloupost. Jenže podle mě, rozumný vědec je ten, který právě bere v potaz všechna fakta, a ne jen ta, která se hodí k jeho osobnímu popisu světa. Zavírat oči před něčím není vlastně ani trochu vědecké. Je to přinejmenším arogantní.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Televizní pořady

Příspěvek od Gubarev »

Jenže podle mě, rozumný vědec je ten, který právě bere v potaz všechna fakta, a ne jen ta, která se hodí k jeho osobnímu popisu světa. Zavírat oči před něčím není vlastně ani trochu vědecké. Je to přinejmenším arogantní.
Tohle posledni, co's napsal mi prijde tak zasadni, ale hlavne tak obsahle, ze by to vydalo na cele samostatne
vlakno. A zaroven se ti povedlo zduraznit ten nejvetsi rozpor vedy jako takove. Ale stejne jako kazda
disciplina lidskeho badani, bude i vezdejsi obor zatizen timto paradoxem. Je to jen individualni volba,
co jeste prijmeme jako "dane", a co uz ne.

Jen maly priklad uplne odjinud (a naslo by se jich spousta):
Paul Dirac byl (zrejme) prvni clovek, ktery si uvedomil existenci "antisveta", ci lepe receno anticastic.
Bylo to tak strasne nesmyslne, ze kazdy normalni vedec by to zavrhl jako chybu ve vypoctech. Ale on ne.
A to jen proto, ze duveroval (stejne jako Einstein) eleganci svych rovnic. Je to fakt pocertech tezke...

PS: ten serial jsem nevidel, jen reaguji na debatu!
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“