Izraelská ISA

Debata o projektech dalších, drobnějších kosmických agentur

Izraelská ISA

Příspěvekod Dugi » 10 srp 2011, 13:37

Agentura byla založena v červnu roku 1983 jako hlavní koordninátorka kosmického programu Izraele navazující na Národní úřad pro kosmický výzkum (National Committee for Space Research, NCSR), který byl založen v roce 1960.

Tolik říká o izraelské kosmické agentuře Wikipedia. Izraelci na rozdíl od jiných agentur neusilují v první řadě o vědecké družice (i když i ty bychom v jejich historii našli), ale cílí především na satelity komerční a vojenské.
ISA využívá raketu Šavit (350 - 800 kg na LEO), která startuje z kosmodromu Palmachim, jehož střelecký prostor je pro potřeby startů raket značně nevhodný - umožňuje pouze lety na retrográdní dráhy - tedy proti směru otáčení Země, čímž nosnost rakety klesá minimálně o čtvrtinu ve srovnání se startem na klasickou oběžnou dráhu.
Izrael se ale s touto nepříjemností nehodlá smířit a snaží se najít nové cesty. Podle dostupných informací probíhají jednání o vybudování izraelské startovací rampy mimo území židovského státu. Spekuluje se o brazilském kosmodromu Alcantara, Guayanském Kourou, nebo o italské plošině San Marco nedaleko Keni.
Objevily se ale také divočejší teorie. Spekuluje se třeba o možnosti připevnění rakety Šavit na upravené letadlo Boeing 747. Boeing by letěl nad Indickým oceánem, krátce před odpálením by se nastavil do polohy vhodné pro start a pak by raketa umístěná na zádech letadla zažehla svůj raketový motor a vydala se na oběžnou dráhu. Na první pohled to vypadá šíleně - odpalovat kosmickou raketu vážící 32 tun z hřbetu letadla, ale podle izraelských odborníků by to mohlo být uskutečnitelné.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 23025
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Re: Izraelská ISA

Příspěvekod dominog » 10 srp 2013, 23:48

Zajímavé sepsání Dugi :palec nahoru: :)
dominog
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 171
Registrován: 02 kvě 2013, 20:46
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Izraelská ISA

Příspěvekod CarlJARx » 10 črc 2018, 18:15

Izrael oznámil, že letos v prosinci vypustí svou první lunární sondu, jež se v únoru 2019 pokusí o měkké přistání na měsíčním povrchu. Sondu, která bude vypuštěna nosnou raketou americké firmy SpaceX na protáhlou geocentrickou dráhu s apogeem asi 60 000 km, připravují společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries a jejím hlavním úkolem bude kromě přistání na Měsíci výzkum měsíčního magnetického pole. Projekt lunární sondy byl zahájen v rámci programu Google Lunar XPrize a celkové náklady na projekt se odhadují na 95 miliónů dolarů.
CarlJARx
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 186
Registrován: 08 kvě 2017, 12:32


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků