23. díl - červenec 2011

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Dugi »

A je tu další díl seriálu Vesmírné výzvy. I s jeho výrobou mi pomáhal Petr Kubala z webu exoplanety.cz. A co v nejnovějším díle najdete? Hlavní část tvoří rekapitulace mise STS-135. Celkem jsou "velké reportáže" 4. Kromě již zmíněné poslední mise raketoplánu v historii je to ještě výstup do volného kosmu z ISS, dále vypuštění radioteleskopu Spektr-R a čtveřici uzavírá sonda Dawn, která vstoupila na oběžnou dráhu planetky Vesta.



Pokud máte nějaké připomínky k obsahu, ať už pozitivní, nebo negativní, dejte vědět. Každá zpětná vazba pomáhá. ;)
P.S. když se v minulém díle Lakelymu líbilo "dokumentární" zpracování příspěvku o sondě Aquarius, zkusil jsem tentokrát podobným způsobem zpracovat část o radioteleskopu Spektr-R. Docela by mě zajímalo, jak se záměr podařil. Tedy, zda je divákovi srozumitelným způsobem předloženo, jak vlastně tento radioteleskop pracuje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Lakely »

Pěkné Dugi, moje oko lačnící po zprávách vyvedených do dokumentárních podrobností je opět spokojeno. Ono nejen SpektrR, ale Dawn byly perfektně zvládnuty. ;) Jak říkám, mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby se jednotlivé velké zprávy zabývaly těmito podrobnosti, klidně i více, ale ono je to přeci jen na souhrn událostí v kosmonautice moc. takhle je to perfektní. Dosahuje to slušných kvalit, znovu sem zapřemýšlel nad tím, to uvádět do televize, mnoho lidí by zaujalo, kolik se toho děje a jak je naše slavná média ochuzují o spoustu podstatných věcí. :-D
Ale zpět k VV. Jsem naprosto spokojen, skvělá práce a jen tak dál.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Dugi »

Lakely píše:Jak říkám, mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby se jednotlivé velké zprávy zabývaly těmito podrobnosti, klidně i více, ale ono je to přeci jen na souhrn událostí v kosmonautice moc.
Díky moc za pochvalu. Těší mě, že se hodiny vložené do přípravy tohohle dílu vyplatily a že se divákům líbí. :) Já bych se třeba i rozepsal víc , ale limitují mne dva faktory. Ten první je, že v současné době jsem na hranici využitelných materiálů. Jde o to, že před každým dílem si stáhnu například z YouTube několik videí (pro tenhle díl jich bylo 19) a jimi pak "pokrývám" svůj komentář. Ale těch videí je málo - resp. lze z nich vytěžit jen omezené množství použitelných záběrů. Pokud bych šel ještě víc do podrobností, jednoduše bych neměl čím ten komentář pokrývat. Druhý důvod je technický - zatímco YouTube má pro mé účely prakticky neomezený limit velikosti nahrávaných souborů, druhý web, na který Vesmírné výzvy nahrávám (a kde je o ně ještě větší zájem než na YouTube), tedy Stream.cz má velikostní omezení 500 MB/soubor. Očekávám, že v blízké době tento limit zvýší, ale zatím to nehrozí. Velikost videa bych mohl zmenšit snížením datového toku, ale do toho moc zasahovat nechci, mohlo by se to odrazit na kvalitě videa.

Ale abych vás, diváky naladil do budoucna, poodhalím něco ze svých plánů do příštích měsíců (a let). Od lednového dílu roku 2012 (který bude zveřejněn na přelomu ledna a února) budou Vesmírné výzvy ve formátu 16:9. Doposud byly v zastaralém 4:3. Doba pokročila a většina zdrojových videí je již širokoúhlá, náš pořad na to proto bude reagovat. Možná se ptáte, proč nezačnu s přechodem na 16:9 už teď. Důvod je prostý. Jelikož znovu chystám roční souhrn Vesmírných výzev na DVD, chci zachovat kontinuitu - aby byl celý rok v jednotné grafické podobě.
Pojďme ještě dál do budoucnosti. Tak trochu po očku pomrkávám po vysokém rozlišení, tedy po té v současné době magické zkratce HD. Brzo do toho ale nepůjdu - už jen kvůli mému technickému vybavení, které bude muset před tímto krokem projít upgradem. :) Prozatím odhaduju, že Vesmírné výzvy ve vysokém rozlišení přijdou na pořad dne na začátku roku 2013. V té době už zřejmě budu disponovat výkonnějším hardwarem, který si s HD poradí a zároveň očekávám, že v této době už budou objemové limity na videoserverech navýšeny na vyšší hodnoty, takže nahrávání objemných souborů bude bez problémů.
A na závěr ještě prozradím, že v dalších měsících (záměrně neříkám kdy, abych si na sebe nepletl bič :) ) chystám speciály Vesmírných výzev, které budou vycházet nepravidelně. Jednotlivé díly by měly být tématické. Prozatím počítám s tématem - průzkum jednotlivých planet Sluneční soustavy. První díl by se věnoval Merkuru, druhý Venuši, třetí Marsu a tak dále a tak dále. Od prvopočátků, přes současnost, až po plány do budoucna. Zatím nevím, kdy se do tohoto projektu pustím, ale berte to jako takovou malou ochutnávku na co se můžete těšit. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Lakely »

A na závěr ještě prozradím, že v dalších měsících (záměrně neříkám kdy, abych si na sebe nepletl bič :) ) chystám speciály Vesmírných výzev, které budou vycházet nepravidelně. Jednotlivé díly by měly být tématické. Prozatím počítám s tématem - průzkum jednotlivých planet Sluneční soustavy. První díl by se věnoval Merkuru, druhý Venuši, třetí Marsu a tak dále a tak dále. Od prvopočátků, přes současnost, až po plány do budoucna. Zatím nevím, kdy se do tohoto projektu pustím, ale berte to jako takovou malou ochutnávku na co se můžete těšit. ;)
Já začnu od konce, tímhle si mě velice naladil, protože už když jsem psal příspěvek tak jsme chtěl navrhnout tématické díly, věnující se třeba jednotlivým sondám a projektům, výzkum planet se mi zdá hodně dobrý nápad. Tím jsi mi udělal velkou radost. Myslím, že kdyby bylo potřeba, rád bych ti s podobným projektem pomohl. Co do shánění materiálů, jak technických podkladů, tak historických věcí (Přeci jen mám z poslední ročníkovky z tématu o kosmonautice přes 170 stránek výpisků), tak třeba i se sháněním videí a podobně. No, je to na tobě, když tak jsem ti k dispozici. :)
Jinak HD rozlišení a formát 16:9 je perfektní výhled na zlepšování kvality.
jistě, nevěděl jsem o těch limitech dat, streamu jsem nikdy nepřišel na chuť, to je samozřejmé. Jak už sem psal, je to souhrn, možná by i větší podobnostní byla pro mnohé na obtíž, to krásně a elegantně řeší ty zmiňované nepravidelné výzvy s určitou tématikou :)
Díky za vyčerpávající odpověď a náhled od budoucna. :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Tommy »

VV23 jako vždy :palec nahoru:

A co se plánů týče, už teď se na všechny ty novinky těším! :tlesk:

A jen tak pro zajímavost:
Já osobně též preferuji YouTube před Streamem (stejně jako Lakely), nicméně jak už Dugi říkal, čísla mluví jasně - ve prospěch Streamu:
Vesmírné výzvy 22. díl - YT: 235 zhlédnutí x Stream: 726 zhlédnutí
Vesmírné výzvy 21. díl - YT: 143 zhlédnutí x Stream: 1 368 zhlédnutí
Vesmírné výzvy 20. díl - YT: 196 zhlédnutí x Stream: 1 774 zhlédnutí
atd...
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od tomas »

On Stream si buduje diváckou obec pravidelnými seriály. Lidi jsou tam na to zvyklí. Zatímco Youtube je takový sranda server:"Tak co nám tam dneska zase kdo dal?" :-D
Každopádně musím tě Dugi pochválit za VV. Pěkně vybrané materiály, střih, který nenudí. Tu animaci vesmírné procházky jsi animoval sám ? Jestli jo, tak klobouk dolů.
Asi ti to zabere dost času, prokousat se vším, co nabízí kosmické agentury ? Když se občas dívám na NASA TV, tak většinu dne tam běží spíš konference, rozhovory a záběry běžné činnosti řídícího střediska. To atraktivní, co se pak objevuje v tvých VV, se mi tam málokdy podaří shlédnout.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Dugi »

V první řadě díky za pochvalu, těší mě, že se ti Vesmírné výzvy líbí. Jinak tu procházku jsem nemodeloval já, byla součástí jednoho videa, které jsem si stáhnul z YouTube. 3D modelování opravdu neumím. :-D
Funguje to tak, že několik dní před koncem měsíce si pročtu příspěvky z našeho fóra a vypíšu si všechny důležité momenty (témata). Pak je rozdělím na "hlavní" a "vedlejší témata. Z první kategorie vzniknou velké reportáže, druhá skupina pak vytvoří "kosmonautiku v kostce". Pak začínám psát komentář. Ten pak pošlu Petru Kubalovi, který si ho pročte a dá mi vědět, zda je všechno ok, případně dá tipy na témata, která tam chybí. Jakmile je text v pořádku, domluvím se s kolegou v práci a namluvím komentář. To je většinou tak 3 - 4 dny před koncem měsíce. Doma pak stahuju z YouTube videa, která mají souvislost s tématy. Když nejsou k dispozici videa, použiju fotky. Jen pro lepší představu - třeba pro reportáž o misi STS-135 jsem použil celkem 8 videí (Shrnutí 9. letového dne, odpojení od ISS, připojení k ISS, vstup do atmosféry, Obamovu řeč, vypuštění PicoSatu, vyzvednutí modulu Raffaello, a animaci celé mise (její součástí byl i výstup)). Když mám tato videa stažená (celkem 776 MB), překonvertuju je do vhodnějšího formátu a začínám stříhat. Když mám hotovo, začnu ladit zvukovou stopu. Když je hotov, vyrenderuju si video a pustím si ho. Většinou si tam všimnu chyby (nedodělaný přechod mezi obrázky, moc rychlý střih, chybějící logo, špatně udělaný zvuk) a tak ji opravím. Udělám další video a tak dál. Pro tenhle díl byla definitivní až pátá nebo šestá verze. :)
A pak už jen čekám, až se přiblíží odpoledne posledního dne v měsíci, abych mohl začít nahrávat aktuální díl na internet. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Dugi »

O videích na webu NASA vím - stáhnul jsem odtud třeba start a přistání Atlantisu, ale o portálu space-multimedia slyším poprvé. Takže díky za tip. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Johnny »

Jako vždy jsem se těšil a nemohl se dočkat SUPER Dugi. A už si mě hodně namlsal na ty tématicky zaměřená videa, možná si to ani neměl říkat teďka nebudu v noci nedočkavostí spát :-D :palec nahoru:
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: 23. díl - červenec 2011

Příspěvek od Tommy »

Dugi píše:Funguje to tak, že ...
Tak mě napadá - kolik čistýho času ti zhruba zabere příprava jednoho dílu VV?
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“