STS-130

Novinky o raketoplánech a jejich misích.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
STS-130 odklad startu

Příspěvek od Dugi »

Ani 80% pravděpodobnost někdy nestačí. Během noci totiž pravděpodobnost klesla na pouhých 30% a NASA dnes 10 minut před startem raketoplánu Endeavour zastavila přípravy na start kvůli nízké oblačnosti. Nakonec došli k názoru, že start odloží minimálně o 24 hodin. První příležitost ke startu bude zítra, v pondělí 8. února v 10:14 SEČ, kdy by počasí mělo na 60% vyhovovat. Termín je ale pro našince, který chodí do práce/školy vcelku nevýhodný. :(
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Endeavour odstartoval

Příspěvek od Dugi »

Se zpožděním necelých 24 hodin od původně plánovaného termínu se na misi STS_130 vydal raketoplán Endeavour. Ještě hodinu a půl před startem bylo počasí nevhodné, znovu nás zlobila nízká oblačnost, ovšem v okamžiku startu si počasí dalo říct a podle plánu poslední noční start raketoplánu v historii mohl proběhnout bez problémů.
Jen je škoda, že ho v ČR mohlo pozorovat jen málo lidí, všední den dopoledne není zrovna příznivý termín. Ale díky serveru YouTube si můžeme celý start připomenout.



Raketoplán se k ISS připojí třetí den letu, tedy 10. února. V plánu jsou celkem tři výstupy do volného kosmu, během kterých se ke stanici připojí moduly Tranquility a Cupola. Návrat na Zemi je plánovaný 21. února v 5:16 SEČ.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-130

Příspěvek od Dugi »

Spojení ISS a raketoplánu Endeavour se podařilo. K manévru došlo dnes v 6:06 SEČ.



Po nezbytných procedurách byl hermetický kryt otevřen a obě posádky se setkaly.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: STS-130

Příspěvek od Tano »

Koukám, že na ISS už je lidí jak v nějaké menší vesničce :-) Kdy tam tu kopuli přidělají? To by mohlo byt taky zajimavé sledovat online.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-130

Příspěvek od Dugi »

Ahoj, jsem moc rád, že ses ozval, skoro jsem už měl pocit, že sem nikdo nechodí a že si tu píšu sám se sebou, jsem fakt rád, že ses tu objevil ;) .
Co se Cupoly týče tak ta se k Tranquility připojí podle plánu osmý letový den. Detailněji o tom píšu hned v prnvím příspěvku tohohle tématu v kapitole o výstupech mimo loď. Přípravy proběhnou sedný den a dodělávky devátý.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: STS-130

Příspěvek od Tano »

Ahoj Dugi. Já to tady sleduji docela pravidelně, jen tu nejsem pokaždé jako přhlášený uživatel. Sám tě obdivuji, že máš takovou trpělivost tady pořád psát nové a nové zajímavé věci a přitom lidí tu moc nechodí. Neuvažoval jsi o nějaké formě reklamy třeba na Facebooku? Já na Facebooku nejsem ani nevím jak to tam chodí,ale je tam hodně lidí, třeba by tu pak někdo nakoukl a už zůstal.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-130

Příspěvek od Dugi »

Na Facebooku reklama je, ostatně, píšu o tom i tady na fóru ve složce - O fóru - Připomínky a návrhy - Naše fórum je na facebooku. Takže to podchycené mám, navíc tam pravidelně kopíruju nejnovější informace, díky tomu by návštěvníci viděli, že to tu žije. Leč, bohužel, jsme zatím nikoho nepřivedli. Ale snad se to časem změní.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: STS-130

Příspěvek od Lakely »

Ahoj. Dlouho jsem hledal podobné fórum. Takže nepíšeš to zde zbytečně, čte to pár lidí, kteří se o to zajímají, jen sem se zaregistroval až teď ;) Je fajn vidět, že nejsem jediný kdo se o podobné záležitosti zajímá, v poslední době kosmonautika upadá strašně do pozadí zájmu a přitom je tak zajímavá a důležitá:-) Jinak také by mě zajímala instalace Copuly, přeci jen je to zajímavý doplněk ISS. Ale určitě bude přenos na NASA TV:-)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-130

Příspěvek od Dugi »

Ahoj, vítám tě u nás na fóru, doufám, že se ti tu bude líbit.
Co se Cupoly týče tak si myslím, že její instalace bude on-air na NASA TV, protože ta vysílá všechny výstupy mimo loď a nevidím důvod proč by tady měla udělat výjimku.
O tom, že zájem o kosmonautiku upadá máš bohužel pravdu. Už jsem o tom psal příspěvek v jiném tématu, ale myslím, že je to tím že běžným lidem chybí cíl, ke kterému by se mohli upnout. Dřív to byl projekt Apollo a trumfování SSSR a USA. Nadějně to vypadalo s ISS, která mohla probudit zájem lidí, ale nepodařilo se to, pravděpodobně kvůli častým odkladům v začátku budování. Velké naděje jsem vkládal do programu Constellation, ale nad tím se, jak se zdá, definitivně zavřela voda. Prý je moc drahý ... No, když porovnám rozpočet NASA a US Army tak se ani nedivím, že peníze na vědu nejsou. Ale nevěšme hlavy, doufejme, že se to časem zlepší. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: STS-130

Příspěvek od Lakely »

Přesně moje řeč s tím úpadkem:) Bohužel to však asi nebude jediný faktor nezájmu. Už jen to že naše generace(je mě 20let), jaksi ztrácí zájem o informace a rozhled hraje velkou roli. Celkový nezájem, jak o vědu, historii a technologie je v současnosti strašný. Ve svém okolí jsem jediný kdo se zajímá trochu více o kosmonautiku a její vývoj a novinky. No třeba se to bude lepšit:)
Co se týká ISS... hodně velkou roli v tom hrálo i to, že spousta lidí považovala další orbitální stanici za rutinu. Rusové jich přeci poslali více než dost. Nikdo už blíže nezkoumal, že nikdy ve vesmíru nebylo nic tak velkého a komplexního. Jistou roli v nezájmu hrají i média a národní vlády. Naprosto žádná reklama a propagování tohoto výjimečného projektu, byla velká chyba.
Program Constalations... s nadsázkou musím říct že mě ukápla slza, když to nedávno Obama zrušil. Již když byl Obama jako kandidát na presidenta, tak s tím vyhrožoval a několikrát uvedl, že hodlá omezit peníze na výzkum vesmíru na úkor sociální politiky... Když opomenu tu fatální ekonomickou nerovnováhu, kterou tím mohl vyvolat, tak jen s pohledu na rozvoj vědy na úkor živení Mexičanů(jak trefně řekl jeden z poslanců kongresu), tak se děsím, co může ještě přijít. Ale jsem optimista, třeba se skutečně pádla ujme soukromý sektor, který je sice stále dost pozadu, ale dokáže být katalyzátorem pro další vývoj.:-)
Na závěr bych chtěl jen dodat že Endeaovouru se daří a i přes nějaká ta poškození (mám na mysli okenní sponu a dvě uvolněné dlaždice), tak má za sebou první SpaceWalk a mise zatím probíhá dobře, to je moc fajn:)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke

Odpovědět

Zpět na „Raketoplány“