Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Nová éra?

Příspěvek od Dugi »

NASA vybrala 13 firem, mezi které rozdělí 7,5 milionu dolarů - úkol je jediný. Firmy mají důkladně promyslet a navrhntou koncepci těžkého raketového nosič, který umožní letyk asteroidům, Měsíci, Marsu, ale i Lagrangeovým bodům. Konstrukce má vycházet z raketoplánové technologie a poznatků získaných vývojem raket Ares.

Vybrané firmy jsou:
  • Aerojet General Corp., Rancho Cordova, Kalifornie
    Analytical Mechanics Associates, Huntsville, Alabama
    Andrews Space, Tukwila, Washington
    Alliant Techsystems, Huntsville, Alabama
    The Boeing Co., Huntsville, Alabama
    Lockheed Martin Corp., Huntsville, Alabama
    Northrop Grumman Systems Corp., Huntsville, Alabama
    Orbital Sciences Corp., Chandler, Arizona
    Pratt & Whitney Rocketdyne, Canoga Park, Kalifornie
    Science Applications International Corp., Huntsville, Alabama
    Space Exploration Technologies Corp., Hawthorne, Kalifornie
    United Launch Alliance, Centennial, Colorado
    United Space Alliance, Huntsville, Alabama
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Rozpočet NASA na FY 2012

Příspěvek od Dugi »

NASA znáý svůj rozpočet na fiskální rok 2012 (začíná už letos na podzim). Celkově bude úřad pracovat s 18,7 miliardami dolarů. Je oto sice o miliardu méně, než kolik měla NASA půodně dostat, ale stejně to není vůbec špatné. 1,8 miliardy dolarů má jít na vývoj nové supertěžké rakety známé prozatím jen pod kódovým označením SLS (Space Launch System). Miliarda půjde do vývoje lodi Orion a 850 milionů si rozdělí soukromé firmy, které se ucházejí o dopravu kosmonautů na LEO. Ačkolivc je rozpočet o miliardu nižší, než původní plán, neznamená to, že bude NASA strádat. Hodně jí uvolní ruce letní odcod raketoplánů do důchodu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Do hlubokého vesmíru poletí MPCV

Příspěvek od Dugi »

Už dlouho si vrabci na střeše šeptali o tom, že NASA vybere pro lety do hlubokého vesmíru loď MPCV (technologicky odvozenou od Orionu). Dnes byla tato teorie potvrzena. Multi-Purpose Crew Vehicle má poprvé i s posádkou startovat v roce 2016.

P.S. Na závěr si neodpustím kacířskou myšlenku - kde asi bude v roce 2016 SpaceX? :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Budoucnost NASA

Příspěvek od Dugi »

Na videoserveru YouTube se objevilo podařené PR video z produkce NASA, které ukazuje, že americká kosmická agentura po odchodu raketoplánů nejde do ústraní, právě naopak - uvolňuje si ruce pro cesty za oběžnou Země.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
kudm05s
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 73
Reputace: 1
Bydliště: Praha
Registrován: 1.3.2011 23:03
Vesmírné cestování

Příspěvek od kudm05s »

Zdravím všechny na tomto fóru, jsem fanoušek do kosmonautiky, jelikož neni moje znalost Aj moc pokročilá, tak tohle fórum je cesta jak se dozvědět novinky o kosmonautice. Už dlouhou dobu mi vrtá hlavou, proč se cesta na delší vzdálenosti viz program Apollo odehrával a bude odehrávat klasickým způsobem za pomoci vynesení lodi na oběžnou dráhu země. Gravitace Země je totiž největší překážkou a zajímalo by mě jestli už některé vesmírné agentury pracují na podobě lodi, která by byla sestavená na oběžné dráze země podobně jako je tomu u vesmírné stanice ISS. Kdyby se vyrobila několikanásobně použitelná loď, která by dopravovala lidi na Mars či Měsíc od oběžné dráhy Země až k oběžné dráze zkoumaného vesmírného tělesa a naopak, tak by stačilo pouze dopravit k lodi členy posádky, prostředky na podporu života, nějaké to palivo a nezbytně nutné díly. Tím by se zabilo několik much jednou ranou.

1. Na sestavení lodi a její obsluhu by stačily podle mě současné typy raket.
2. Ušetřily by se peníze za vývoj raket a hlavně za vynášení lodi.
3. Loď by mohla být větších rozměrů a tím třeba sestavená i s větší posádkou
4. Určitě by se dala vyřešit rychlost, když jsem si tady přečetl jak dlouho by trvala cesta na Mars, tak by mohlo být možné na loď umístit vetší nádrže a nechat ji naplnit tak, aby mohla létat vyšší rychlostí a tím celé cestování zkrátit.

Závěrem si myslím, že to jsou pádné argumenty a určitě by mohlo nějaké inženýry z vesmírných agentur tento způsob cestování napadnout.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Nová éra?

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám na našem fóru. Vím, že ses registroval už dřív a čekal jsem, až začneš přispívat. Jsem moc rád, že jsem se dočkal. ;)
Ještě se chci zeptat, jestli ti máme tykat, nebo vykat, ptám se na to každého nováčka. :)

K tvému příspěvku: Tenhle nápad určitě stojí za to. A v budoucnu s ní počítají i kosmické agentury. Důležité je to sousloví "v budoucnosti". Nikdo nedokáže odhadnout, kdy se toho dočkáme. Jeden čas se uvažovalo, že by na ISS mohla vzniknout sekce, která by sloužila jako "montážní linka" pro výrobu meziplanetárních lodí. Po projektu se ale jaksi slehla zem a od té doby je ticho po pěšině. Osobně si myslím, že nejvhodnějším místem pro montáž těchto lodí není oběžné dráha Země, ale librační centrum soustavy Slunce - Země, nebo Země - Měsíc. Problém je, že je to trochu daleko.
Agentury se zřejmě bojí komplikací, které by mohly při montáži na oběžné dráze nastat. V současné době vznikají kosmické lodě ve specializovaných halách a jejich vývoj trvá několik měsíců, pokud do toho počítáme i testování. To by se dalo minimalizovat tím, že by se na Zemi předpřipravily jednotlivé části (něco jako moduly na ISS), které by se pak ve vesmíru spojily. Dokážu si představit, že další start rakety by mohl vynést nafukovací modul ve stylu Bigellow Aerospace a na závěr by raketa vynesla nádrž s palivem, která by ve vesmíru automaticky natankovala do lodi.
První drobnější krůček k tomuto montování na oběžné dráze plánují Američané - viz můj příspěvek ze 7. srpna (sem to zkopíruju a lehce zkrátím)

V roce 2024, možná až v první polovině 2025 poletí raketa v bezpilotní verzi ... kromě tří motorů SSME a pětimetrového horního stupně z Delty IV poletí i obytný modul. Ten "zaparkuje" na oběžné dráze a bude čekat na vyslání MPCV.
V roce 2025 má vyrazit pilotovaná mise k asteroidu. ... a loď MPCV budou tvořit výzbroj této mise. MPCV se na oběžné dráze spojí se s obytným modulem zaparkovaným pravděpodobně v centru L1 (Země - Měsíc) a vyrazí k asteroidu 1999 AO10.


Není to ještě 100% montáž kosmické lodi na oběžné dráze, ale řekněme, že je to první krok.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
kudm05s
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 73
Reputace: 1
Bydliště: Praha
Registrován: 1.3.2011 23:03
Re: Nová éra?

Příspěvek od kudm05s »

Děkuji Dugi za ujasnění informací, na tomto fóru je velmi přátelská atmosféra a proto tykání je samozřejmostí. Jelikož patřím mezi mladší uživatele, tak jsem tykání nemohl nabídnout první :) .
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Nová éra?

Příspěvek od Dugi »

NASA vydala další video (k tomuhle kousku se spíš hodí označení trailer) o budoucnosti amerických letů do kosmu. Za zhlédnutí určitě stojí :)

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Daryl
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 28
Reputace: 2
Bydliště: Brno
Registrován: 2.7.2011 10:04
Proč vyslat člověka na blízkozemní asteroid?

Příspěvek od Daryl »

Nevím, jestli můj příspěvek je tak úplně k tématu, ale myslím si, že článek který se tímto zabývá sem patří, neboť je důležité si tuto otázku položit - proč vlastně blízkozemní asteroidy? Vždyť Měsíc máme blíž a Mars je rozhodně ještě více zajímavější a daleko větší výzva. Odpovědi na tuto otazku jsou samozřejmě peníze a obtížnost tohoto úkolu a ten nejpodstatnější důvod? Samozřejmě získaní nových a nedocenitelných zkušeností. Blíže se touto otázkou zabývá výše zmíněný článek ze serveru planetary.cz:
http://www.planetary.cz/2011/09/proc-vy ... -asteroid/

Zároveň mě ještě zaujal článek o "pouštních krysách": NASA testuje vesmírné technologie v arizonské poušti, simuluje přistání na planetce, který už určitě k tématu je ;)
http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10401
"That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind" -- Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Nová éra?

Příspěvek od tomas »

Určitě sem oba články patří. Všichni, co tu občas něco napíšeme, bychom si určitě přáli, aby nová éra přišla, co nejdříve. I když asi nejvíc bych si přál a myslím, že i vy ostatní, aby cena kosmické turistiky klesla na dostupnou úroveň.
Jinak článek z livingfuture vychází z téhož zdroje, jako můj příspěvek výše. Akorát já jsem z něj jenom vytahal fotky a heslovitě je popsal, zatímco na livingfuture.cz to vzali více zeširoka.

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“