22. díl - červen 2011

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
22. díl - červen 2011

Příspěvek od Dugi »

Je tu konec měsíce a jak se stalo (doufám, že dobrým) zvykem, objevuje se tu další díl seriálu Vesmírné výzvy. Tentokrát tu máme už jeho 22. pokračování. V téměř devítiminutovém pořadu najdeme 4 „velká témata“ – konec mise STS-134, rollout raketoplánu Atlantis na startovní rampu, sonda Aquarius a start lodi Sojuz TMA-02M. Kromě toho se uprostřed pořadu můžete těšit na „kosmonautiku v kostce“. Ale dost řečí, je tu ještě horký díl Vesmírných výzev.



Pokud máte k videu nějaké připomínky, nenechávejte si je pro sebe a napište je sem. Každým návrhem se budu zaobírat. Konstruktivní kritika pomáhá.
Tento díl možná vypadá jako každý jiný, přesto je v něčem výjimečný. Je to první díl, který jsem netvořil sám. S korekturou mi pomohl Petr Kubala, který je jednak registrovaný na našem fóru, ale hlavně se stará o portál exoplanety.cz.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od Lakely »

Už začíná být stejným pravidlem, jako je pravidelné vydávání VV, že já toto dílo chválím. A ne jinak tomu bude i dnes, ovšem musím si krom běžných pochval, který si tento projekt zaslouží a nadšení z toho, že jsem rád, že se skutečně stále objevují nové a stále lepší díly, musím říci ještě něco na víc. Dnešní díl, byl krom spolupráce, kterou jako běžný divák vítám a jsme rád, že v tom Dugi není sám, ještě něčím zajímavý. Velice se mi líbilo zdařilé vysvětlení funkce družice Aquarius a názorná ukázka slanosti vody na Zemi. V té chvíli, možná to byl jen můj pocit, se mi zdálo, že se koukám na skutečně profesionální dokumentární film a byl jsem z toho nadšen. :)
Co říci závěrem, snad jen, že jsem skutečně udiven a moc rád, že se stále zvedá kvalita každého dílu a nevím Dugi, jak ti to my, běžní uživatelé, jednou splatíme :-D. Prostě skvělé! :palec nahoru:
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od Dugi »

Pochvaly si skutečně vážím. Řeknu to upřímně - každý, kdo napíše jakoukoliv pochvalu mi udělá velkou radost. A je jedno, jak je ta pochvala dlouhá. Stačí i když napíše "je to dobrý". Ale když někdo napíše konkrétní pochvalu vztaženou na jeden konkrétní bod, jak jsi to udělal ty, pak z takové pochvaly "skáču radostí ke stropu". Abych tak řekl - je to jakýsi "vyšší level ocenění". ;)
A jak mi to splatíte? Hoši zlatí, vždyť vy mi to přece splácíte každý den. Tím, že všichni chodíte sem na fórum, píšete sem, že to tu žije. Že se sem rádi vracíte, máme mezi sebou dobré vztahy, panuje tu dobrá atmosféra. Že žije náš facebookový profil, že mají Vesmírné výzvy tolik shlédnutí - tím vším mi splácíte čas a úsilí, které vkládám do chodu fóra a přípravy Vesmírných výzev. Všechno je to pro Vás a proto je mi Vaše spokojenost tou největší a nejcennější odměnou.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od Johnny »

Za to by se ani tvůrci naučných pořadů a dokumentů nemuseli stydět, naopak. Já si tak představuji, že jednoho dne přijdu domů zapnu TV naladím si tam ČT2 a každý měsíc budou vysílat cyklus jménem Vesmírné výzvy :palec nahoru: paráda! Konečně by v TV bylo něco na co by se člověk těšil
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od Dugi »

Johnny píše:Já si tak představuji, že jednoho dne přijdu domů zapnu TV naladím si tam ČT2 a každý měsíc budou vysílat cyklus jménem Vesmírné výzvy :palec nahoru: paráda!
Jo, zní to hezky, ale přijde mi to (zatím) trochu nereálné. Ale kdo ví. Nikdy neříkej nikdy. Život je dost dlouhý a cesty osudu se někdy kroutí přímo nečekaně. Takže kdo ví, co bude za pár let.
Každopádně ale i Tobě děkuju za pěknou pochvalu. Moc si toho vážím.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od Tano »

Místama bylo toto video až dojemné, když jsi třeba říkal, že pokud nenastanou problémy, tak do montážní haly VAB se už nikdy raketoplán nevrátí. (chybí tu plačící smajlík :) )

No počítej kamaráde, že příští týden tady budeš mít rekordní účast. Poslední start reketoplánu, to si nikdo nenechá ujít. Už i já mám nahlášené na příští pátek v práci volno :-)
V tom videu mě zaujala jedna věc na kterou jsem se chtěl už kdysi zeptat. Proč se astronauté v předstartovním období projíždějí v obrněném transportéru? Jde pouze o nějakou zábavnou akci, nebo si tou jízdou procvičují i nějaké schopnosti? Třeba kolik vydrží přetížení a tak (ale na to tam mají spíš ty tryskáče, s kterými tam přiletí) :-)

Jinak samozřejmě tento díl opět velice kvalitní. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od Dugi »

V první řadě děkuju i tobě za pochvalu, mám z toho radost. :). Počítám s tím, že během mise STS-135 tu budou vyšší návštěvy než obvykle. Je tomu tak vždycky, když je raketoplán ve vesmíru. A tentokrát to bude stejné. Možná bude ten zájem ještě větší. Ale jsem na to připraven. Budu se snažit tu "velkou poptávku po informacích" co nejrychleji pokrýt.
Tano píše:V tom videu mě zaujala jedna věc na kterou jsem se chtěl už kdysi zeptat. Proč se astronauté v předstartovním období projíždějí v obrněném transportéru? Jde pouze o nějakou zábavnou akci, nebo si tou jízdou procvičují i nějaké schopnosti? Třeba kolik vydrží přetížení a tak (ale na to tam mají spíš ty tryskáče, s kterými tam přiletí) :-)
Ty obrněné transportéry (M-113) tam nejsou jen pro zábavu - ostatně jako všechno při výcviku astronautů. Posádka s nimi jezdí během TCDT (procedura, kdy zkouší všechny nouzové varianty opuštění stroje). Běžně to probíhá tak, že posádka je usazena v křeslech kabiny, načež je vyhlášen poplach s nutnou evakuací startovní rampy. Astronauti vylezou z raketoplánu, nasednou do toho evakuačního koše (viz video), odblokují brzdu a tahle lanovka je odveze samospádem daleko od raketoplánu. Tam nastoupí do transportérů a odjedou ještě dál.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
mv100
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 2
Bydliště: Hanácké Athény
Registrován: 3.2.2011 14:16
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od mv100 »

Na stránkách Hvězdárny a Planetária Plzeň je o těchto transportérech pěkný článek: http://hvezdarna.plzen.eu/ukazy/clanky/ ... rtery.html.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od Dugi »

Super článek, díky za něj. Dozvěděl jsme se z něj spoustu novinek.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: 22. díl - červen 2011

Příspěvek od rebus »

Každý měsíc se těším na další díl. Fakt by to klidně mohlo být v TV :-D

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“