Exoplanety

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Exoplanety

Příspěvek od Samo1995 »

tak to je fakt zaujímavé. Neviem si predstaviť, ako to chcú dokázať, ale držím im palce :-D
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety

Příspěvek od Gubarev »

Samo, to je mazec, ale zive si pamatuji jeden dokument z konce 80. let, kdy jeden slovutny
astronom razantne tvrdil, ze zkratka exoplanety nikdy nebudeme moci detekovat... A mnoho,
mnoho desitek let pred tim tvrdil dalsi slovutny astronom, ze nemame nikdy sanci zjistit slozeni
hvezd (jeste nebyla spektrografie). Tohle je to nejuzasnejsi na vedeckem pokroku... :) :)

Jsem na to taky zvedavy, za poslednich cca 3 roky uz jsem na tema exomesicu mnohokrat narazil.
Pockej, jeste budem koukat. 8-)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Exoplanety

Příspěvek od indian22 »

Téma hledání exoměsíců popsal vcelku pochopitelným způsobem kdo jiný než Petr Kubala v tomto článku.

http://vtm.e15.cz/hledani-exomesicu-oficialne-zacina

o něco podrobněji je to popsáno zde, přímo na webu exoplanet.

http://www.exoplanety.cz/2012/10/08/hle ... podezrele/

IMHo je to takhle ještě úžasnější.

Je to vážně pecka, pamatuji si na rozmluvu kolem roku 96 (v tu dobu byly objeveny první exoplanety, jenže kde bych měl internet a jiné informační zdroje nebyly), kdy mi jeden zarputilec tvrdil, že žádné planety mimo sluneční soustavu nejsou protože jsme je nenašli. :-D
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety

Příspěvek od Gubarev »

Supr, diky za info! :palec nahoru:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
ZelvaCZ
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 1
Bydliště: Příbram
Registrován: 8.6.2013 9:17
Kontaktovat uživatele:
Re: Exoplanety

Příspěvek od ZelvaCZ »

Myslím, že pokud je chtějí hledat okolo Kepler-22 b, tak moc šanci nemají, je to na exoměsíce o velikosti Země podle mého názoru dost malá planeta (i když 2,4 Země je poloměr dosti velký).
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety

Příspěvek od Gubarev »

Ona z hlediska nasi sl. soustavy je dvojice Zeme - Mesic netypicka prave velkym rozmerem Mesice.
Castokrat se dokonce uvadi jako "dvojplanetarni" system.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
ZelvaCZ
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 1
Bydliště: Příbram
Registrován: 8.6.2013 9:17
Kontaktovat uživatele:
Re: Exoplanety

Příspěvek od ZelvaCZ »

Ano, podobně jako Pluto a Charon.

Lidi z HEK však zjistili, že pravděpodobnost nalezení měsíce o hmotnosti vyšší než 0,5 Země u K-22 b - u menšího nemůžeme čekat žádnou hustou atmosféru, potřebnou k životu a udržení kapalné vody na jeho povrchu.

Právě tímto je Země a Měsíc jak zajímavá, tak velmi neobvyklá vesmírná dvojice :)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety

Příspěvek od Gubarev »

K dnesnimu datu je potvrzeno skoro 900 extrasolarnich planet, ale diky HST muzou
astronomove poprve pozorovat vznik planety na dost netypickem miste - ve velke
vzdalenosti protoplanetarniho disku od materske hvezdy, jiz je cerveny trpaslik. Jde
o hvezdu TW Hydrae, ktera se nachazi 176 LY od nas v souhvezdi Hydry.
Planeta se formuje ve vzdalenosti 12 mld km od materske hvezdy.

Zajimava je mezera v protoplan. disku, mezi materskou hvezdou a planetou, kterou
zrejme zpusobuje dalsi protoplaneta nabalovanim okolniho materialu. Mezera se nachazi
priblizne 70 AU od trpaslika, tzn. 2x dal, nez je draha Pluta kolem Slunce!
Celkova sirka pp disku je 65 mld km, z cehoz mezera je pres 3 mld km. siroka

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Flanker27
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 14
Reputace: 0
Registrován: 20.1.2013 21:01
Kontaktovat uživatele:
Re: Exoplanety

Příspěvek od Flanker27 »

Hodně zajímavé s těmi exoměsíci :roll: . Myslíte že by se objevením měsíce u údajné exoplanety dalo potvrdit, že objekt, který obíhá, je skutečně planeta a ne hnědý trpaslík ? Spousta objevených exoplanet by mohli být hnědí trpaslíci, pokud jsem dobře informován. Tak mě napadá že by to třeba nějak mohlo pomoct s potvrzením zda jde skutečně o planetu a ne hvězdu. Ikdyž jak mě tak napadá, tak už jen 100% potvrdit že tam je měsíc bude zřejmě složitější, než 100% potvrdit že je to skutečně planeta :-D .
Exoplanetám jsem se rozhodl věnovat i na svém webu, najdete tam myslím docela přehledný katalog těch nejzajímavějších systémů, myslím že ho můžu doporučit. (http://flanker.webnode.cz/vesmirneobjek ... xoplanety/) Jen si nejsem jistej textem. Sepsal jsem to všechno tak z dva někdy i tři roky starých článků, co jsem našel na exoplanetách, takže to budu muset pořádně zaktualizovat. Doufám že tam zatim neni žádná velká chyba, která by mohla zmást případné čtenáře :-D .
Nakonec bych Vás chtěl poprosit, jestli by někdo nebyl tak hodný a poslal mi (třeba zprávou) text, který najdete na stránce, na kterou tady někdo z Vás dával odkaz. Je to stránka http://vtm.e15.cz/hledani-exomesicu-oficialne-zacina . Nevím proč.. ale v žádném prohlížeči mi ta stránka nechce naskočit a ukazuje to chybu.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Exoplanety

Příspěvek od petrsida »

Myslíte že by se objevením měsíce u údajné exoplanety dalo potvrdit, že objekt, který obíhá, je skutečně planeta a ne hnědý trpaslík ?

Otázka je, zda kolem hnědých trpaslíků mohou obíhat jiné objekty a jak je nazývat. Na první dotaz bych řekl, že patrně není důvod, proč ne, na druhý dotaz odpovědět neumím, jsou to planety, nebo měsíce?

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“