21. díl - květen 2011

Tady můžete diskutovat o jednotlivých dílech seriálu Vesmírné výzvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
21. díl - květen 2011

Příspěvek od Dugi »

Konec měsíce už tradičně přináší nový díl seriálu Vesmírné výzvy. Ani přelom května a června nebude výjimkou. V celkově už jednadvacátém díle našeho seriálu nás čekají tři „velké reportáže“ Prakticky skoro polovinu dílu zabírají informace o misi STS-134, potažmo o AMS-2. Ve zbytku pak najdeme konec robota Spirit na Marsu, nebo přistání lodi Sojuz TMA-20. Kromě toho se uprostřed videa podíváme na krátký sestřih „kosmonautika v kostce“. Nuže vzhůru od nudného textu, ještě horké video je tu.



Pokud máte k dílu nějaké připomínky, neváhejte se ozvat. Rád si vyslechnu i kritiku, pokud bude konstruktivní a pomůže mi posunout tento seriál na další kvalitativní úroveň.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: 21. díl - květen 2011

Příspěvek od Lakely »

Jako vždy brilantní práce. Jsem moc vděčný za tento seriál :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: 21. díl - květen 2011

Příspěvek od Johnny »

Super, už jsem se opět nemohl dočkat až se podívám na další díl VV. U Spirita jsem zamáčkl slzičku :( ale té práce co vykonal, klobouk dolů. :palec nahoru: Jako vždy perfektně a do detailů odvedená práce Dugi :klaní se:
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 21. díl - květen 2011

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvaly, hoši. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: 21. díl - květen 2011

Příspěvek od Tommy »

Já se také přidám k pochvale :palec nahoru: (ikdyž soukromě jsem Dugimu jednu nepatrnou věcičku trochu zkritizoval :oops: )

Jinak trochu OT, ale na záběrech startujícího raketoplánu je tady vidět na takovém tom "výstupku" (nevím jak to lépe nazvat :oops: ) u té malé směrové trysky jakési 3 otvory (a z boku další 3), které jsou původně zaslepené, ale za okamžik se jakoby protrhnou - neví někdo co to je resp. k čemu to slouží? :roll:
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 21. díl - květen 2011

Příspěvek od Dugi »

I tobě děkuju za pochvalu a připomínku si beru k srdci ;)

Jinak k tvému dotazu: Ten "výstupek" je svazek motorů RCS (Reactions Control System) a ty zaslepené otvory jsou jednotlivé trysky motorů - celkem je jich na raketoplánu 26 (jsou po obou stranách, vzadu i vepředu - před prostorem pro posádku.
Tyto motory slouží hlavně k drobným změnám pohybu na oběžné dráze (např. známá otočka přd připojením k ISS). Navíc slouží jako záloha pro vykonání brzdícího zážehu pro přída, že byly poškozené motory OMS. Jako palivo jim slouží monometylhydrazin a oxid dusičitý. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: 21. díl - květen 2011

Příspěvek od Tommy »

Aha, tak jsem zas o něco chytřejší :) Díky za rychlou odpověď ;)
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «

Odpovědět

Zpět na „Vesmírné výzvy“