Grasshopper

Informace o zkouškách nových technologiích firmy SpaceX.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

Díky moc! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Szkandi
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 23.3.2013 14:35
Re: Grasshopper

Příspěvek od Szkandi »

Ok, dík, výsledkem tedy budiš kombinace hlavního a pomocných motorků (stabilizátorů) na špici rakety. Co se mi dostalo tak Falcon 9.1 bude mít 9 motorů seřazených do čtverce to znamená na každé straně tři. Znamená to tedy, že "přistávací" 10. motor bude uprostřed celé rakety a zažehnut pouze pro režim přistání? Jak je to s místem přistání? Předpokládám že gravity turn začne ještě před odhozením prvního stupně a tím by bylo energeticky náročné jej nasměrovat zpět na místo startu. Místo toho se nabízí spíše nechat první stupeň "spadnout" po balistické dráze a provést pouze finální korekci dráhy, ikdyž na moři (kde většina prvních stupňů končí) to přistání asi ztrácí smysl...

Přiznávám, že jsem trochu otravný a tak pochopím, když odepíšete, že jsem měl dávat pozor ve škole, jenže my měli strašně debilního fyzikáře a ten, představte si, vůbec kosmonautiku neučil!!! Nezbývá mi než info shánět tady nebo na podobných webech :) Díky
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

Vůbec se za tyhle otázky nezlobím! Právě naopak! Kdo se neptá, ten se nikdy nic nedozví, takže ti rád odpovím.

Současná verze Falconu používá rozmístění motorů, které popisuješ - tedy v mřížce 3x3. Nová verze, tedy Falcon 9 v1.1 bude mít stejný počet motorů, tedy devět, ale budou uspořádány do tvaru osmiúhelníku a uprostřed bude centrální motor, který tím získá prostor pro výkyvy do strany. Na téhle grafice je to moc hezky vidět. Vlevo je současná verze a vpravo verze 1.1.

Jak to bude s místem přistání v ostrém provozu se zatím neví, to ukáže až další provoz. ;)

P.S. Pokud by tě ještě cokoliv zajímalo, neváhej se zeptat. Vždyť od toho tu jsme, abysme předávali informace dál k těm, kdo o ně mají zájem. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Grasshopper

Příspěvek od Wopat »

Szkandi píše:... jenže my měli strašně debilního fyzikáře a ten, představte si, vůbec kosmonautiku neučil!!!
:lol: Jsem na tom stejně. Ve škole jsem fyzice ani matice nikdy moc nedal, právě kvůli učitelům. A dneska fyziku miluju! Akorát ty znalosti už tomu neodpovídají :?

Dugi, přepsal jsi se u popisu obrázku. Vlevo je současná verze a vpravo je budoucí 1.1
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

Jj, díky za upozornění, opravil jsem to. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Grasshopper

Příspěvek od Wopat »

Hudba použitá u letů Grasshopperu je sice originální a cool 8-) ale pro mě se nic nevyrovná hromobytí raketového motoru...



Říkal jsem si, jak je možné, že to natočili z vrtulníku? Protože to nevypadalo, že by byli nějak daleko. Což není moc bezpečné. Ale chyba lávky! Video bylo natočeno z dálkově ovládané hexakoptéry.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

Nejnovějšímu letu Grasshopperu se věnuje i článek, který právě vyšel na našem blogu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

Máme tu dost velké překvapení! SpaceX podepsala tříletou smlouvu na využívání Spaceportu America v Novém Mexiku (základna společnosti Vignin Galactics). Na této základně by mělo probíhat další testování "technologií pro znovupoužitelné rakety". Podle všeho se zdá, že Grasshopper po úspěšném dokončení úvodní fáze opustí základnu McGregor a další zkoušky budou probíhat v Novém Mexiku, což by mělo zajistit nová pracovní místa v této oblasti.
Více info zde (ENG).

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Agamemnon
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

Grasshopper měl dnes vyletět do výšky 325 metrů, ale start byl stornován. Další příležitost přijde zítra.

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Mirek Pospíšil
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Grasshopper

Příspěvek od Pajos »

Dugi píše:Vůbec se za tyhle otázky nezlobím! Právě naopak! Kdo se neptá, ten se nikdy nic nedozví, takže ti rád odpovím.

Současná verze Falconu používá rozmístění motorů, které popisuješ - tedy v mřížce 3x3. Nová verze, tedy Falcon 9 v1.1 bude mít stejný počet motorů, tedy devět, ale budou uspořádány do tvaru osmiúhelníku
No jo, ale pokud jsem porozuměl dobře tak 1.0 se bude používat dál ne? A když bude třeba silnější raketu použije se 1.1 ?? :Drbe se na hlavě:
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein

Odpovědět

Zpět na „Testování“