První dokumentace k raketám ze ze 30tých let

Vše, co souvisí se stroji, které nás dostanou na oběžnou dráhu

První dokumentace k raketám ze ze 30tých let

Příspěvekod michalkolesa » 31 bře 2013, 21:37

Jak tehdejší technická dokumentace vypadala ? CADy nebyly, kalkulačky nebyly.

Jak vypadal tehdy technický výkres a technická zpráva s výpočty a zdůvodním konstrukčního odůvodnění a technologické postupy výroby.

Jak se součásti vyráběly ? CNC stroje tehdy taky nebyly
michalkolesa
 

Re: První dokumentace k raketám ze ze 30tých let

Příspěvekod Dugi » 31 bře 2013, 21:55

Přes tohle nejsem odborník, ale myslím si, že nákresy byly odpovídající té době - tedy tužka, pravítko, rýsovací prkno atd. Ono je to i docela logické, protože v té době se nestavěly žádné super složité rakety, ale spíše jednodušší stroje, které se daly těmito základními "nepočítačovými" technikami zvládnout.
A výroba? Myslím, že CNC stroje nebyly potřeba. Výroba prvních raket odpovídala +/- tehdejší technice - stejně jako se třeba vyráběly tanky, motory, nebo letadla. Díky tomu, že byla konstrukce raket jednodušší, nebyly potřeba žádné technické "vychytávky". Ruku v ruce s tím šla samozřejmě i spolehlivost, která nebyla dobrá. Teprve až postupem času začaly být rakety a jejich motory složitější a jak nastupovaly počítače, začaly se používat sofistikovanější metody jak návrhů tak i vlastní výroby.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 24374
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Re: První dokumentace k raketám ze ze 30tých let

Příspěvekod michalkolesa » 31 bře 2013, 22:09

Třeba když se začalo mezinárodně spolupracovat na Miru a ISS, tak, když Američani, přišli na Hvězdného městečka tak nevěřili svým očím, když zjistili, že Rusové skoro žádnou dokumentaci k Miru nemají.

"Učebna" s makety vesmírných lodí spíš připomínala skládku, sklad.
michalkolesa
 

Re: První dokumentace k raketám ze ze 30tých let

Příspěvekod kudm05s » 01 dub 2013, 14:03

Přesně tak jak tady bylo tady řečeno, rýsovací prkna tužky, pravítka, už začátcích stavby raket byly dobře známé postupy ohledně návrhů strojních součástí dokumentace a návrhů výkersů a sestav jejihž principy se drží obdobně dodnes, postupy obrábění kovů už v té době byly dobře známy, vemte si v potaz že už dávno jezdila auta, která obsahují převodovou skříň, v motoru klikovou hřídel, plechařina atd.. Problém ani nebyla technologe výroby, ale spíš simulace, matematika a další činnosti, které pro nás dnes řeší počítače, které v té době neměli. Krásným příkladem je projekt Apollo kdy se ještě používala logaritmická pravítka, palubní počítač by strčil do kapsy kterýkoli smartphone, co kdokoliv z nás má.. :-).
Uživatelský avatar
kudm05s
Zájemce o vesmír
Zájemce o vesmír
 
Příspěvky: 73
Registrován: 02 bře 2011, 00:03
Bydliště: Praha


Zpět na Rakety a raketové motory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků