Kde je ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
michalkolesa
Re: Kde je ISS

Příspěvek od michalkolesa »

Já navrhuji přeložit tu tabulku nebo alespoň dopsat české překlady k anglickým slovům to bude technicky jednodušší.

http://iss.kosmonautix.cz/iss.php?loc=2#help
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Dole pod tabulkou jsou vysvětlivky - není potřeba tabulku překládat. Kdo něčemu nerozumí, podívá se do vysvětlivek.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Kde je ISS

Příspěvek od michalkolesa »

mě se vysvětlivky nezobrazí, asi nějaký problém ve scriptu

Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Informaci předám a zkusíme to vyřešit, díky za tip.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Kde je ISS

Příspěvek od michalkolesa »

Doplň prosím Rakovník ve středočeském kraji :klaní se: :klaní se: :klaní se:

Jsem celebrita svým způsobem tak proč svoje město, kde žiji nějak nepodpořit :idea:

Vážněji: Jde nějak laicky vysvětlit jak se to počítá kudy ISS proletí ? Vím, že to asi vyžaduje vysokou matematiku (derivace), ale alespoň nějak nastínit, aby člověk věděl co přesněji zadat do Google.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Raději tam necháme "jen" krajská města. Rozdíl mezi Rakovníkem a Prahou je při pozorování ISS minimální. ;)

Jak se počítá kdy bude přelet vidět? Rozhodně neznám algoritmus výpočtu, pokusím se tedy o základní úvahu.
V první řadě je potřeba vypočítat, kudy ISS poletí. K tomu je potřeba znát výšku, ve které stanice obíhá, protože z ní se dá vypočítat rychlost pohybu, potažmo doba jednoho běhu (+/- 90 minut).Dále se musí započítat vliv otáčení Země - proto má dráha ISS přenesená na 2D mapu světa tvar několika vzájemně posunutých sinusoid.
Když známe polohu ISS, která se mění v čase, je možné vypočítat kdy bude stanice vidět. Matematika mi nikdy nešla, ale bude se jednat o nějaký výpočet související s výhledem z koule nad obzor. Stanice je vidět, až když vystoupá víc než 10° nad horizont, to se musí také zohlednit.
No a pak už zbývá "jen" vypočítat, jestli bude přelet vidět. O tom rozhoduje poloha Slunce vůči stanici. My vlastně ISS vidíme jen díky tomu, že její solární panely hází na Zemi "prasátka". Pokud stanice vletí do zemského stínu, nedopadají na ni žádné paprsky a tudíž nemá co odrážet - bude tedy ze Země nepozorovatelná i když nám poletí přímo nad hlavou.
Z výše uvedeného je jasné, že termíny přeletů se nedají odvozovat dlouho dopředu - stačí aby stanice zvýšila svou oběžnou dráhu a rázem se změní doba oběhu, což rozhodí veškeré další výpočty.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Kde je ISS

Příspěvek od modelar »

V týchto dňoch je možné pozorovať prelety nákladnej lode ATV - 4.
http://www.exoplanety.cz/2013/06/12/pod ... -lode-atv/
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Kde je ISS

Příspěvek od rexino »

Dnes som si povedal že sa konečne pozriem na ISS (mal som už viac pokusov ale oblačnosť bola veľká a dnes nie je na oblohe ani jeden oblačik). Prelet o 21:41 mal byť 6 minútový s magnitúdou -2.8 a bol z juhozápadu na juhovýchod čiže presná orientácia na môj balkon :lol: . Dole svietili lampy a pred balkónom mam asi o 50 m ďalšiu bytovku + prelet bol celkom nízko takže som neveril že vôbec niečo uvidim. Na moje prekvapenie som ale spoza antény na jednej z bytoviek spozoroval dosť jasnú žiarivu bodku ktorá prežiarovala hviezdy (vživote som ešte ISS nepozoroval takže som si myslel že to budem musieť "hľadať v tme :D"). Nechápem že na žiarivom sídlisku to vidno tak :D. Teraz sa v stredu vidávam na dovolenku na chatku do lesa a má byť krásny prelet stredom oblohy -3.4 magnitúda. Tak skúsim nejaké fotky pofotiť určite sa podelim ak sa podarí :)
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Vzpomněl jsem si na to, když jsem ISS viděl poprvé - měl jsem stejné pocity, jaké popisuješ. Btw. i já jsem pozoroval ten samý přelet dnes večer. I od nás byl vidět moc pěkně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kde je ISS

Příspěvek od Dugi »

Právě jsem měl další super pozorování. Magnituda ISS byla -2,5, ale mraky a hlavně "superměsíc" moc nadějí neslibovaly. Nicméně stanice byla vidět perfektně a jako bonus jsem navíc pozoroval i ATV-5, která letěla cca. 25° před ISS. 8-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „ISS“