COPENHAGEN SUBORBITALS

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
EdgarPo
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 17
Registrován: 13.2.2013 12:18
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od EdgarPo »

Vďaka Dugi za privítanie, zdá sa, že nieje dôvod aby sa mi tu nepáčilo :D

Informácie som poskytol rád, tiež ako KitFisto mám pocit, že sa im nedostáva dostatok pozornosti, ale to je asi spôsobené aj povahou ich projektu, kedy si človek častokrát nieje istý, čo si má o nich myslieť :D

Snáď ešte doplním, aj keď teraz niesom si úplne istý, či si správne pametám, ale štart aj s človekom na palube odhadujú niekedy v roku 2015. Hoci z môjho pohľadu je to príliš optimistický odhad (sledujem ich asi 1,5 roka a keď zhrniem napríklad minulý rok a zohľadním počet plánovaných testovacích štartov, a uškutočnených, tak sú v istom sklze, to má však na svedomí aj počasie, kedže štartujú z mora, tak to majú komplikovanejšie).
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Samo1995 »

Štart rakety s človekom má prísť až v roku 2016. A to s tou kapsulou kde človek stojí. potom majú kapsulu tycho brahe II (Apollo style) a nedávno pre ňu navrhli aj raketu.

Mimochodom, títo típci neriešia len štart človeka do vesmíru, ale skúšajú aj novú dvojstupňovú raketu. Tá má veľmi zaujímavý oddeľovací mechanizmus. Obudva stupne sú totiž spojené veľmi silným lanom a to pri aktivácii motoru druhého stupňa prehorí, čim sa spodný stupeň oddelí. Ešte zaujímavojť o tejto rakete (volá sa Sapphire), prvý stupeň horí iba 4 sek. a dostane pri tom celú raketu do výšky 1km a udá jej rýchlosť 1400km/h. Druhý stupeň horel pri prvom štarte v lete iba dve sekundy, ale tento rok v lete už bude úplne naplnený palivom a má tak dostať užitočný náklad do výšky 25-30km.
Ďalšia zaujímavosť je, že raketA sa vypúšťa pod sklonom 10 stupňov a aerodinamickými krídelkami sa zabezpečí rotácia celej rakety, aby tak bola gyroskopiucky stabilná. Preto bol problém s užitočným nákladom ktorý pozostáva z kamery a nejakej testovacej elektroniky. Kamera totiž nemá byť roztočená, aby dodala pekné zábery. Preto vyvinuli takú otáčaciu plošinku na ktorej bude kapsula s ka´merou uložená a táto plošina bude negovať rotáciu rakety. Takže kamera sa nebude točiť a tak dodá krásne zábery :)

Tak... toľko o Sapphire. Viac o nich sa dočítate na blogu na budúci štvrtok. 8-)
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Samo1995 »

Oprava... raketa sa volá Smaragd :hlavou proti zdi Doplietol som to. :roll:
EdgarPo
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 17
Registrován: 13.2.2013 12:18
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od EdgarPo »

Samo1995 píše:Štart rakety s človekom má prísť až v roku 2016. A to s tou kapsulou kde človek stojí. potom majú kapsulu tycho brahe II (Apollo style) a nedávno pre ňu navrhli aj raketu.
no nie,..
sleduj http://www.wired.com/wiredscience/2012/ ... acecrafts/

koncept kapsle so stojacím človekom (Tycho Brahe) zavrhli, preto prešli ďalej k Tycho Deep Space I. (apollo style), tá mala priemer 2 m , ten neskôr zmenšili na 1,6 m a tak začal vznikať koncept Tycho Deep Space II. (ako to tvorca nazval "mercury sojuz bastard" :D). A až táto posledne menovaná bude použitá pravdepodobne na "pilotovaný" let. Je možné, že sa to ešte zmení, ale to bude skôr k nejakému novému konceptu, určite sa nevrátia k prvej možnosti, so stojacím človekom, tam zvážili, žeby to bolo asi až príliš nebezpečné a problematické (spomínam si, že problém robilo umiestnenie padákov na spodku kapsle).

Inak, všetky ďalšie, na prvý pohľad "vedľajšie" rakety, súvisia s ich cieľom. Pri projekte Smaragd ide o otestovanie komunikácie na dlhšie vzdialenosti, Saphire slúži na osvojenie si a preskúmanie riadenia smeru letu, tak isto dôležité pre let s posádkou.
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Samo1995 »

ha... tak, ja som sa do toho včera pozrel, alečítal som o nich aj staršie články, čo ma splietlo. Každopádne ďakujem za toto info. Ak o nich ešte niečo zaujímavé, tak sem s tým :-D
EdgarPo
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 17
Registrován: 13.2.2013 12:18
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od EdgarPo »

no, človek keď si nedá pozor pri nich, tak rýchlo ho to môže zmiasť :D. Zaujímavé veci by sa mohli ešte nájsť, len častokrát sú to tie technické detaily - iným by sa to nemuselo zdať zaujímavé.
Snáď len čerstvá správa, že začali spolupracovať na tomto projekte: http://www.wired.com/wiredscience/2012/ ... spacesuit/ . Pôvodne však pri lete neplánovali použiť žiadny skafander ani nič podobné (teda okrem chladiaceho systému pre astronauta).
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Pajos »

To si děláš srandu :lol: vždyt to je obyčejná rukavica na stavbu z hobbymarketu, ti teda umí překvapit

Obrázek
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Dugi »

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
StrambR
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 9.10.2012 16:01
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od StrambR »

Vpravo pôvodný nákres a vľavo reálna fotka po štarte v lete 2011. ...malá chybka...je to naopak...pokud to tedy berete z pohledu uživatele a nedíváte se na fotku skrz zrcadlo ;)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Dugi »

Opraveno, díky. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“