Cena malé družice

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
malder
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Registrován: 11.12.2011 16:19
Cena malé družice

Příspěvek od malder »

Dobrý den. V nedávném pořadu Dobývání vesmíru se hovořilo o společnosti Deep Space Industries, která hodlá do vesmíru vyslat malé družice (vážky). Mají letět spolu s nějakou velkou telekomunikační družicí. Mě by zajímalo, kolik obecně stojí vynesení takhle malého satelitu do vesmíru a jaké jsou rozměry takhle malých satelitů. Za odpovědi děkuji.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Cena malé družice

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám na našem fóru. Doufám, že se ti u nás bude líbit. ;)

Společně s většími družicemi se budou vysílat jen průzkumné družice FireFly (Světluška). Družice DragonFly (Vážka) budou větší a proto zřejmě nebude možné je "přilepit" jako sekundární náklad.
Ale k dotazu - Těm minidružicím se říká cubesaty. Jejich vnější rozměry jsou většinou 113x100x100 mm a hmotnost maximálně 1,33 kg. Jsou to v podstatě takové krychličky pokryté solárními panely. V některých případech je možné dvě (nebo tři) krychličky spojit dohromady a vytvořit tak větší kvádrovou družici.
Co se ceny za vynesení týče, tak ta se v roce 2004 pohybovala okolo 65 000 – 80 000 dolarů. Cenu za vývoj jsem nikde nenašel, ale to bude asi tím, že každá družice obsahuje různou elektroniku a proto může být cena různá.
Víc info najdeš třeba na anglické wikipedii. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
mager42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 131
Reputace: 0
Registrován: 12.5.2012 8:46
Re: Cena malé družice

Příspěvek od mager42 »

cenu lze spocitat v obchode souctem potrebnych soucasti - oni totiz jsou uz obchody s hotovymi jednotlivymi dily
podle cen v nich je cena cele druzice odhadem cca od 100 000 USD

+ dalsich cca 100 000 USD za pozemni stanici.

treba
http://www.cubesatshop.com/
http://www.clyde-space.com/cubesat_shop ... zAodAxAA3A
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Re: Cena malé družice

Příspěvek od Greene »

Nejake informace muzes najit taky na http://www.czcube.org
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
malder
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Registrován: 11.12.2011 16:19
Re: Cena malé družice

Příspěvek od malder »

Děkuji za vřelé uvítání :) ,

Páni, ta cena za vynesení je daleko menší než jsem čekal. Paráda, děkuji za info. ;)
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Cena malé družice

Příspěvek od Samo1995 »

Tak... ak si zoberieš napríklad firmu spacex, tam je cena štartu známa. Za Falcon 9 je to tých 54mil. A to je cca 10 ton nákladu. Takže fakt nie je problém tam vopchať nejakú 5kg družicu a pítať za ňu ďalších sto tisíc. Povedal by som že je to dokonca výnosné.
Uživatelský avatar
malder
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Registrován: 11.12.2011 16:19
Re: Cena malé družice

Příspěvek od malder »

Ono je to docela zajímavé. Dnešní miniaturizace se žene mílovými kroky kupředu a propo si vezměte, jenom kolik senzorů máte ve svém mobilu. Podle mě budou v budoucnu hrát malé družice docela zajímavou roli.
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Cena malé družice

Příspěvek od MilanSpace »

Dovolím si to stručně shrnout:
Postavení jedné družice CubeSAT vyjde v českých podmínkách na minimálně 1 milion Kč - to je cena za CubeSAT 1U - cena při 2U nebo 3U samozřejmě patřičně roste (pro upřesnění - 1U je kostka 100x100x100mm, 2U velikost dvou kostek nad sebou, 3U tří kostek). Ten milion stojí CubeSAT 1U když si ho víceméně koupíte a složíte ze součástek nabízených výrobci. Pokud si budete všechno vyvíjet, testovat a stavět sami, vyjde vám to pravděpodobně ještě dráže (jak ukazují doposud realizované české projekty v různých fázích vývoje).
Vynesení CubeSAT 1U na orbitu vyjde u americké společnosti xxx (omlouvám se, nemám čas teď ten název hledat) momentálně na cca 100tisíc USD.
Na druhé straně ESA nabízí vynesení studentských (!) CubeSATů zdarma - již jich 7 letělo loni při prvním startu VEGY, teď se připravuje druhé vynesení.
Výše uvedené částky neobsahují pozemní stanici (vývoj, výstavba, provoz - na druhou stranu několik vhodných již v Česku je a dala by se asi domluvit spolupráce. A neobsahuje ani předletové testování, certifikaci a implementaci.
Suma sumárum - chcete dostat CubeSAT do kosmu? Připravte si 5 milionů, zbyde vám i na slavnostní raut po úspěšném startu :-)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Cena malé družice

Příspěvek od Dugi »

Díky moc za super shrnutí přímo od člověka, který do celé problematiky vidí víc než my ostatní. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
malder
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Registrován: 11.12.2011 16:19
Re: Cena malé družice

Příspěvek od malder »

Moc díky za info! :palec nahoru:
Tak 5 000 000,- není zase až tak moc. Stavbu CubeSAT zatím neplánuji. ;) Mě spíš zajímalo, kolik se dneska platí za vynesení malých satelitů do vesmíru. Cca 2 000 000,- KČ je daleko méně, než jsem čekal. Ale zase na druhou stranu i ty satelity jsou daleko menší, než jsem čekal. :)

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“