Raketa Liberty

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

Obamou zavržená raketa Ares I možná projde reinkarnací a zrodí se trošku pozměněná v soukromém sektoru. Americká firma ATK, která dodává motory SRB pro raketoplány pochopitelně nechce o svůj byznys přijít a proto hledá cesty jak se udržet na trhu. Nakonec se rozhodla oslovit evropskou firmu Astrium. A výsledek jednání? Teoretická nosná raketa s označením Liberty. Její první stupeň bude americký a prakticky totožný s první stupněm rakety Ares I – tedy pětisegmentový pohonný blok na pevné palivo. Druhý stupeň by měla Liberty dostat do vínku od evropské raketové jedničky. Jednalo by se o pozměněný centrální stupeň Ariane-5 vybavený motorem Vulcain-2.



Zatím nejsou k dispozici žádné údaje ohledně nosnosti. Neví se ani to, zda bude raketa určena pouze pro vynášení nákladů (pravděpodobnější možnost), nebo lidí, resp. jaké kosmické lodi (méně pravděpodobná varianta). Důležité je, že raketa by využívala již vybudovanou infrastrukturu na Kennedyho vesmírném středisku. Díky tomu a tak zásluhou toho, že obě součásti jsou již otestovány a funčkní, takže se nezačíná od píky by mohl první testovací let přijít na řadu už v roce 2013. O rok později je plánovaný druhý test a v roce 2015 už by měla být Liberty nasazena do ostrého provozu. Zatím se ale musíme spokojit pouze s touto animací.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
mv100
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 1
Bydliště: Hanácké Athény
Registrován: 3.2.2011 14:16
Údaje z Wikipedie

Příspěvek od mv100 »

Dugi píše:Zatím nejsou k dispozici žádné údaje ohledně nosnosti. Neví se ani to, zda bude raketa určena pouze pro vynášení nákladů (pravděpodobnější možnost), nebo lidí, resp. jaké kosmické lodi (méně pravděpodobná varianta).
Na Wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Liberty_%28rocket%29 je už o Liberty článek a píše se tam:
Liberty is advertised as a vehicle to service the International Space Station for crew and cargo...
Moje angličtina není moc dobrá, takže jsem vyvodil, že by Liberty mohla (měla) vynášet i nějakou kosmickou loď jako třeba Dragon, v nákladní i pilotované verzi k ISS. Co se týče nosnosti, je tam uvedena hodnota 22 000 kg na nízkou oběžnou dráhu.
Nevím, co je na tom pravdy, přece jen i na Wikipedii může být naprostá hloupost, ale...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě u nás na fóru. :) Na začátek se chci zeptat jestli ti nevadí, že ti tykám, my si tu všichni tykáme. Kdyby se ti to nelíbilo tak ti samozřejmě budu vykat. ;)
Díky moc za informaci z wikipedie. Nečekal jsem, že se tam informace o Liberty objeví takhle rychle. 22 tun na LEO je velmi dobrá hodnota, které ze současných raket dosahuje asi jen Proton.
Vynášení nákladů k ISS je podle mého názoru perfektní využití tohoto nosného systému. Jestli opravdu vznikne, tak to bude další štika, která rozvíří klidné vody a to je potřeba :) .
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
mv100
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 1
Bydliště: Hanácké Athény
Registrován: 3.2.2011 14:16
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od mv100 »

Nevadí. Fórum navštěvuji už dlouho (předtím ale jako návštěvník), takže vím, že kdybych řekl "Vykejte mi!" moc dobrou "image" by mi to neudělalo :-D
Naposledy upravil(a) mv100 dne 19.12.2015 23:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Tommy »

My bychom to překousnuli :lol:

Jinak také vítám ;)
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
mv100
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 1
Bydliště: Hanácké Athény
Registrován: 3.2.2011 14:16
Video o Liberty

Příspěvek od mv100 »

Firma AKT, která se na raketě Liberty výrobně podílí vydala čtyřminutové video o tomto nosiči.

Že by se začal Orion vracet k možnému uskutečnění :Drbe se na hlavě: ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

Moc zajímavé video, díky za něj!
Nejvíc mne zaujala ta variabilita kosmických lodí, které může Liberty vynášet. Vypadá to, že je ochotná nabídnout své služby všem, kteří o to projeví zájem. To je velice zajímavý a vpravdě originální přístup. :roll:
Stejně si ale myslím, že jestli bude chtít NASA vynášet Orion tak zvolí Deltu IV Heavy. Už jen kvůli té "osobní hrdosti" 8-) .
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od rebus »

Mimochodem, kdyz se podivate na zaver na ty hesla: bezpecny atd. a dete si ty prvni pismena tak vam vyjde jedno neslusne slovo :-D Jinak se mi velmi zamlouvá to, že na Liberty půjde vynášet různé lodě. Začínám jí fandit čím dál víc :tlesk: start 2013 je dobrý termín, když se podíváme na termín startu nové rakety NASA SLV v roce 2017 :(
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

Tak té zkratky jsem si nevšiml a musím říct, že mě to dost pobavilo :-D .
Je pravda, že poslední dobou se mi zdá, že NASA snad dobrovolně oddaluje nasazení SLS do budoucna aby Kongresu došla trpělivost a celý projekt zrušila. :?
Naopak nové (nezkostnatělé) projekty, mezi které patří i Liberty se aktivně snaží zaplnit díru na trhu a my jim držíme palce.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

Na úterý 13.9. avizovala firma ATK spolu s NASA a EADS pro Severní Ameriku vydání tiskového prohlášení, které by se mělo dotýkat možného urychlení americké pilotované kosmonautiky. Dá se očekávat, že by se mohlo mluvit hlavně o raketě Liberty.

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Raul
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“