Curiosity (MSL - Mars science laboratory)

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Detektor RAD pro MSL

Příspěvek od Dugi »

V říjnu se rover Curiosity rozrostl o další vědecký přístroj. Tentokrát to byl dcetektor radiačního hodnocení, tedy Radiation Assessment Detector, ve zkratce RAD vážící 1,7 kg. Tento přístroj bude měřit radiaci v okolí vozítka nejen při samotném pobytu na rudé planetě, ale také během letu mezi Zemí a Marsem. Doposud nikdy se na povrch této planety nedostal podobný přístroj, takže data z něj získaná budou velmi cenná a pomohou např. při přípravách letu člověka na Mars.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Kamera MAHLI pro MSL

Příspěvek od Dugi »

JPL uvolnila na internet snímky z kamery MAHLI (Mars Hand Lens Imager), která bude připojena k robotické paži roveru Curiosity. Tato kamera zvládá ostřit od 24 mm do nekonečna a která si vyloužila přezdívku "digitální lupa".



Poskytuje snímky s rozlišením 1600 x 12000 pixelů a když se použije pohyb ramene, zvládá i 3D snímky.



Pro lepší představu - na následující fotografii jsou vidět dvoumilimetrové kuličky položené ve štěrku.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
MSL - kabely a dráty

Příspěvek od Dugi »

Rover Curiosity prochází dalšími sériemi testů. Tentokrát se jeho konstruktéři zaměřují hlavně na technickou funkčnost elektrických a datových obvodů. Pokud Vás zajímá jak to vypadá v praxi, pusťte si následující video.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Tano »

Po nějakou dobu nešel spustit přímý přenos ze stavby MSL, asi už jim vadilo, jak je pořád někdo očumuje :) Každopádně, teď už on-line kameru zase zapli. Vypadá to tak, že ji asi zapínají na určitou dobu vždy, když přpojí nějakou novou součást.
http://www.ustream.tv/nasajpl#utm_campa ... ium=498663
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Curiosity dostal meteostanici

Příspěvek od Dugi »

Rover Curiosity se dočkal instalování dalšího přístroje. Tenrokrát je malá integrovaná meteostanice se zkratkou REMS. Ta měří teplotu atmosféry, relativní vlhkost, směr a rychlost větru i pozemní teplotu. Další senzor se bude vůbec poprvé v historii průzkumu Marsu věnovat měření UV záření. Uvnitř roveru je instlaováno čidlo atmosferického tlaku. Tato meteostanice bude po dobu minimálně 23 měsíců zkoumat počasí každou hodinu po dobu pěti minut.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Tano »

Dugi, neději se tady nějaké velké věci? Tolik techniků, jsem tam už dlouho neviděl.

http://www.ustream.tv/nasajpl#utm_campa ... ium=498663


Doplnění, pro ty co si to prohlédnou později. Napočítal jsem tam 16 lidí.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Dugi »

Tano: To je opravdu zvláštní. Nejen, že se tam hemží hodně lidí, ale neobvyklá je i poloha předních kol. :Drbe se na hlavě:

Obrázek

Bohužel jsem ale nezjistil co se tam zrovna děje. JPL vždycky přijde s informacemi až když je hotovo. Takže jsou dvě možnosti - buďto se v nejbližších dnech objeví nová zpráva, že má MSL nějakou novou součástku, nebo se neobjeví žádná zpráva a to bude znamenat, že to byla jen nějaká "bezvýznamná" (uvozovk jsou hodně důležité) zkouška systémů, o které nemá smysl informovat veřejnost, protože podobných testů probíhá mnoho. Tak se necháme překvapit. ;)
Ale chválím Tě za všímavost. :palec nahoru:

EDIT: 9.12.2010 22:32
Našel jsem informaci, že v tomto týdnu by měla být na programu kalibrace kamery (na což to nevypadá), ale také připojení roveru k sestupovému mechanismu (což by měla být ta trubková konstrukce v pozadí). A když se nad tím logicky zamyslím tak by to vysvětlovalo i tu polohu předních kol. Zkouší se totiž jak se může rover před startem složit a po přistání rozložit. Ale je to jen moje teorie!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
MSL spojen se sestupovou konstrukcí

Příspěvek od Dugi »

Tak to vypadá, že moje teorie se potvrdila. Do "přepravní polohy" byla přemístěna i zbývající kola a dnes se k vlastnímu roveru připevnila sestupová konstrukce, která se ještě na fotce z minulého příspěvku nacházela za roverem. Curiosity se tedy přesouvá o další velký krok blíže ke své velké misi.

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Novinky o MSL

Příspěvek od Dugi »

Na počátku ledna technici obrátili rover Curiosity vzhůru nohama, otevřeli jeho „břicho“ a umístili do něj největší vědecký přístroj této mise – SAM (Sample Analysis at Mars). V podstatě se jedná o komplexně vybavenou automatickou laboratoř určenou pro zkoumání odebraných vzorků.



Po této operaci se musel rover převrátit zpátky „na kola“. To vypadá na první pohled jako jednoduchý úkol, ovšem následující časoměrné video ukazuje, že jde o vskutku složitou operaci.



Testováním ale neprochází jen samotný rover. V minulém měsíci čekala zkouška i na spouštěcí naviják, který by měl dostat Curiosity na povrch Rudé planety. V následujícím videu uvidíte kromě zmíněného testu i důkaz, že se kolem vývoje této sondy nepohybují pouze muži. :)

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: MSL - Mars science laboratory

Příspěvek od Tano »

Koukám, že vozítko Curiosity je postavené na nějaké otočné konstrukci. Viděl jsem jak jeden z techniků s tímto roverem otáčel jednou rukou :)
http://www.ustream.tv/nasajpl#utm_campa ... ium=498663

Na Mars se pošle na čipu i mé jméno. Ve středu jsem se tam „zaregistroval“. Původně jsem si myslel, že tam člověk musí vypisovat své osobní údaje jako bydliště, rodné číslo, kolik jsem prodělal v dětství nemocí, kde pracovala moje babička atd. ,ale nakonec jsem zjistil, že stačí poslat jen jméno, stát a směrovací číslo, tak jsem to vyplnil. Nerad totiž kdekoliv na netu dávám své soukromé data.
Pro připomenutí a pro nové uživatele sem dolním adresu „registrace“
http://marsparticipate.jpl.nasa.gov/msl ... dyourname/
Ve středu už tam bylo 7800 jmen z ČR a byli jsme hned za Čínou, která měla 8000 jmen :)
Po „zaregistrování“ se vám zobrazí certifikát a ten si můžete vytisknout. V práci jsem kolegovi namluvil, že pracuji pro NASA, samozřejmě mi nevěřil, do chvíle, než jsem mu ukázal certifikát s logem NASA. Měli jste vidět ten jeho překvapený pohled :lol: . Potom jsem mu vše vysvětlil :)

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“